Nejzelenější hudební festival naleznete na Slovensku

Ranní procházka mezi koši plnými odpadků, prodírání se po kotníky mořem pomačkaných plastových kelímků zavánějících pivem, zaschlé zbytky jídla pokryté hmyzem a všudypřítomné nedopalky cigaret. Jako po apokalypse vypadala a leckde ještě vypadají rána na mnohých hudebních festivalech. Jednou z nejvýraznějších tuzemských výjimek je trenčínský festival Pohoda, kde na podobné poměry nenarazíte. Nejen proto, že se organizátoři o areál starají, ale i proto, že se už pár let snaží omezit množství vyprodukovaného odpadu, za což si na začátku letošního roku odnesli ocenění Green Operations Awards. V rámci letošního ročníku se pokusí se svými zelenými snahami dojít ještě o kus dál. Pohoda je festival, který je postavený na hodnotách zodpovědnosti a respektu jak k přírodě, tak k lidem, říká Michal Sládek, production manager Pohody.


Ranní procházka mezi koši plnými odpadků, prodírání se po kotníky mořem pomačkaných plastových kelímků zavánějících pivem, zaschlé zbytky jídla pokryté hmyzem a všudypřítomné nedopalky cigaret. Jako po apokalypse vypadala a leckde ještě vypadají rána na mnohých hudebních festivalech. Jednou z nejvýraznějších „tuzemských“ výjimek je trenčínský festival Pohoda, kde na podobné poměry nenarazíte. Nejen proto, že se organizátoři o areál starají, ale i proto, že se už pár let snaží omezit množství vyprodukovaného odpadu, za což si na začátku letošního roku odnesli ocenění Green Operations Awards. V rámci letošního ročníku se pokusí se svými „zelenými“ snahami dojít ještě o kus dál. „Pohoda je festival, který je postavený na hodnotách zodpovědnosti a respektu jak k přírodě, tak k lidem,“ říká Michal Sládek, production manager Pohody.

festival pohoda

Odpovědnost začíná u spotřeby energie

Ve třech dnech zasvěcených hudbě, divadlu, přednáškám, workshopům a nutnosti občerstvit bezmála 30 tisíc návštěvníků se podle odhadů organizátorů na Pohodě spotřebuje kolem 75 200 kWh elektřiny. Proto jedna ze snah organizátorů o odpovědnější festival vedla právě tímto směrem. Od roku 2013 na něm lze najít 19 solárních lamp, jež za dne ukládají elektřinu do akumulátorů, kterou pak v noci využívají a stávají se samostatně fungující jednotkou. V roce 2016 organizátoři udělali další krok k energetické samostatnosti festivalu a na místě vyrostla mobilní solární elektrárna, první svého druhu v Evropě, vyrobená speciálně pro tyto účely. Přesné počty vyrobené elektřiny nejsou dostupné, každopádně tato elektrárna pokryla spotřebu jednoho diskuzního stanu i s přilehlými stánky.

Mobilní solární elektrárně bude od letošního roku sekundovat dočasná nabíjecí stanice, která bude na parkovišti připravená dobít tři elektroauta.

mobilní solární elektrárna na festivalu Pohoda
Mobilní solární elektrárna na festivalu Pohoda.

Třídit se musí – i na festivalu

Efektivní nakládání s odpadem je dalším motivem, proč si Pohoda vysloužila ocenění Green Operations Awards. Tříděním plastů, papíru a skla se sice kontejnerům na komunální odpad ulehčilo (v roce 2017 přesně o 1,08 tun papíru, 3,68 tun plastů a 1,1 tun skla), přesto mnoho z objemu komunálního odpadu stále tvořil biologicky rozložitelný odpad. Z tohoto důvodu bylo loni v areálu k dispozici 100 stojanů s pytli určenými přesně k tomuto účelu. Druhým krokem k úspěchu košů na biologický odpad bylo zařazení kompostovatelných obalů na jídlo. Loni bylo biologickým odpadem naplněno skoro 10 tisíc kompostovatelných pytlů, jichž čtyř tunová část byla umístěna do kompostéru, který díky speciální technologii dokáže z biologického odpadu vytvořit kompost za pouhých 24 hodin. Tam, kde byl biologický odpad vyprodukován, tam i zůstal, vzniklý kompost byl totiž přímo v areálu využit na kultivaci prostředí. „Zkrátka Pohoda přijímá rozhodnutí s ohledem na svoje okolí,“ vysvětluje Sládek.

vratné kelímky
Vratné kelímky na festivalu Pohoda

Po odečtení recyklovatelných odpadů se na Pohodě v loňském roce vyprodukovalo 41,94 tun komunálního odpadu. „Je potřeba zdůraznit, že větší část komunálního odpadu vzniká v zákulisí, návštěvníci třídí dobře,“ pochvaluje si spolupráci s návštěvníky Sládek. Snahou organizátorů je snížit i toto číslo, proto už v roce 2014 přešli na zálohované kelímky na pití, letos budou vratné i kelímky pro drinky menších objemů a například z víček od lahví se budou vyrábět nové předměty. „Ekologická řešení přicházela postupně vždy, když byly dostupné i technologicky. Na vratné kelímky jsme přešli v roce 2014, hned jak to bylo možné, a když jsme ještě plastové kelímky měli, snažili jsme se lidi motivovat, aby je sbírali a odevzdávali,“ vysvětluje Sládek. Zároveň v areálu přibydou sběrná místa, kde budou se správným tříděním pomáhat dobrovolníci, kteří i vysvětlí, kam přesně odpad poputuje a jakým způsobem bude zpracován.

Co si od výhry Green Operations Awards Pohoda slibuje? „Věříme, že ocenění přinese pozornost na téma zodpovědnosti vůči okolí, planetě Zemi a všem jejím obyvatelům. Také že návštěvníci budou vnímavější vůči řešením, které přinášíme, a pomohou nám stát se ještě ,zelenějším‘ festivalem,“ uzavírá Sládek.

Chytré lampy pouličního osvětlení, které díky solárním panelům přes den vyrábí energii, kterou v noci spotřebovávají.
Chytrá lampa pouličního osvětlení, která díky solárnímu panelu přes den vyrábí energii, kterou v noci spotřebovává.

Další články