KUTIL

Vytápění peckami ze švestek

Pálenka umí zahřát a to nejen svou chutí 

Doušek voňavé slivovice zahřeje určitě každého, kdo se jí napije. Pálenka ale může zahřát i ty, kdo ji nepijí, ale rozhodnou se odpadem, který vzniká při výrobě pálenky, zatopit. O tom, že to jde, svědčí i originální nápad Zdeňka Halíka. Ten v Boršicích u Blatnice provozuje pěstitelskou pálenici a rozhodl se, že svůj rodinný dům bude vytápět peckami ze švestek, které zpracovává v pálenici. 

Nápad na využití pecek dostal už před několika lety, kdy vyvážel výpalky do volné přírody a jako majitel pěstitelské pálenice musel řešit otázku likvidace výpalků. Když se na trhu objevil automatický kotel na biomasu, který uměl spalovat i obilí, rozhodl se, že vyzkouší spálit i pecky. Výrobce kotlů si nechal zaslat od majitele pálenice vzorek takzvaných výpalů a odpověděl mu, že jde o vhodné palivo pro spalování v kotlích. Pan Halík si tak ve svém rodinném domě okamžitě instaloval automatický kotel na biomasu, na který ještě získal dotaci ze SFŽP. 

Jediné, co pak už zbývalo jen vyřešit, byl postup, jak z tekutých výpalků získat čisté pecky. Na trhu totiž nebylo vhodné zařízení na čištění pecek. Nakonec se podařilo najít firmu, která vyrobila zařízení přesně podle požadavků majitele pálenice. Čisté pecky se dnes skladují na volném prostranství v areálu pěstitelské pálenice a přes léto je sluneční paprsky vysuší. Následně je Zdeněk Halík skladuje v suchém sklepě na topnou sezónu. 

Topení automatickým kotlem na biomasu je komfortní a svou čistotou srovnatelné s plynovým vytápěním. Malá pěstitelská pálenice vyprodukuje za sezónu asi 8 tun, které vystačí na vytopení 2 rodinných domů. Z 1 tuny kvasu na výrobu pálenky zbývá asi 100 kg čistých pecek na vytápění.

Řešení je o to zajímavější, že při investici jen o málo vyšší než sto tisíc korun je návratnost tohoto nápadu asi 2,5 roku. Při počtu více než 540 pěstitelských pálenic v ČR a různých potravinářských závodů a lihovarů zabývající se zpracováním peckovitého ovoce, by tak pecky mohly vytopit městečko plné rodinných domů.