Secesní vila v pasivním standardu

Secesní vila v pasivním standardu

Secesní vilu v Poděbradech se podařilo přestavět v moderní polyfunkční dům, aniž by ztratila svůj půvab z roku 1907. Lidé tak mohou navštívit tělocvičnu, kavárnu nebo pokrokově bydlet v prostorách z počátku minulého století. Historická budova navíc funguje podle principů pasivního domu. Unikátní postup rekonstrukce je možné použít pro stavby v historických centrech měst.

Rekonstrukce historických objektů podle principů pasivního domu patří k nejobtížnějším disciplínám. Ve starobylých centrech měst a v památkově chráněných zónách musí zůstat původní vzhled budovy neporušený. V Poděbradech se podařilo zachovat podobu secesního rodinného domu a přitom vyřešit venkovní i vnitřní zateplení.

Vila je ukázkovým řešením rekonstrukce secesní stavby, které lze využít u dalších historických budov. Díky kombinaci různých materiálů zahrnující pálené cihly, panely z lisované slámy nebo třeba aerogelovou izolaci dosáhl dům dokonce pasivního standardu. Pomocí rekuperačních jednotek je zajištěno zásobování vnitřních prostor čerstvým vzduchem s využitím odpadního tepla. Tmavé místnosti přirozeně osvětlují světlovody a dešťová voda zachycovaná v nádrži pod terénem dvora se používá pro zavlažování a další technické činnosti.

Lidé se mohou v prostorách vily setkat jak s původními materiály, tak s nově použitými ekologickými surovinami, jako jsou hliněné omítky, marocké štuky, ekopanely nebo dřevěné podlahy. První dvě patra patří komerčním prostorům nabízejícím zdravé stravování, kavárny, masáže nebo cvičení. Třetí podlaží je určeno modernímu bydlení s nádechem historie.

Sdílet na Facebooku

Sdílejte tento projektu na Facebooku

Poslat email

Dejte vědět o tomto projektu emailem

Newsletter

Pravidelné novinky ze soutěže a světa šetrného zacházení s energiemi

© E.ON Energie, a.s 2017