Zpět na projekty

Technické soutěže pro kutily v každém věku

FINALISTA

Technické soutěže pro mládež kombinují radost z vlastnoručně vyrobené hračky s potěšením ze závodění. Jiří Toman vymyslel koncept, kdy děti ze základních a středních škol rozvíjejí technické myšlení stavbou auta na gumičku, parního či Stirlingova motoru. Se svými modely pak jejich tvůrci soutěží v různých disciplínách.

Prokázat tvořivost, šikovnost při výrobě, dovednost při ovládání, ale i cit pro design jsou výzvou mnoha žáků základních a středních škol, kteří se zúčastňují technických soutěží v Národním technickém muzeu Praha. Ve třech různých soutěžích mají za úkol postavit funkční model a prokázat jeho kvalitu v soutěžních disciplínách. Všechny dobré nápady a inovace se zveřejňují na blogu a soutěžící díky tomu své modely neustále vylepšují.

Pro nejmladší žáky je připravena výzva v podobě sestrojení vlastního autíčka na gumičku. Děti si doma nebo ve školním kroužku vyrobí autíčko poháněné jakoukoliv gumou a pak testují jeho jízdní vlastnosti v jízdě na přesnost, rychlost nebo přímou jízdu ve vymezené dráze. Žáci středních škol mají za úkol vyrobit z předpřipravených polotovarů funkční model Stirlingova teplovzdušného motoru. Díky sdílení postupů se podařilo vítězi osmého ročníku dosáhnout u Stirlingova motoru 1805 otáček za minutu. Vítězný model prvního ročníku přitom zvládl otáček za minutu jen 430.

Nejnáročnější forma soutěže se týká využití energie páry. Soutěžící si vyrobí vlastní parní motorek, který se připojí k tlakovému hrnci a měří se jeho výkon. Do soutěží se mohou zapojit žáci všech základních i středních škol v České republice a zahraničí. Všechny aktivity hravou formou a nenásilně motivují ke studiu technických předmětů a rozvíjejí u dětí kreativitu i manuální zručnost.

Od letošního roku se mohou v kategorii "Ostatní" zúčastnit soutěží i všichni dospělí kutilové, velice vítáni jsou též rodinné týmy, např. děda s vnukem, nebo otec se synem.