STAVBA

Vlastnoručně postavený pasivní dům ze slámy

Překladatel: Jan Chvátal (Dobřejovice)

Slaměný dům v Dobřejovicích u Prahy je ekologickým skvostem. Jan Chvátal svůj unikátní rodinný dům budoval sám tři roky. Dům je postavený ze slámy, hlíny a dřeva, využívá dešťovou vodu, fotovoltaiku a vytápění dřevem. Energeticky pasivní dům s dominantním jasanovým schodištěm ve tvaru stromu dýchá přírodní atmosférou a při svém vzniku, ani provozu téměř nezatěžuje své okolí.
 

Vlastnoručně postavený pasivní dům ze slámy
Vlastnoručně postavený pasivní dům ze slámy

Dům ze slaměných balíků odráží filozofii majitele. Pro svou rodinu chtěl moderní bydlení, které bude co nejvíce v souladu s přírodou. Pod jeho rukama tak vyrostl převážně ze slámy, dřeva a hlíny energeticky nenáročný rodinný dům. Stavba respektuje okolí, splývá s okolím svými zelenými střechami a díky prosklené jižní stěně dochází k propojení interiéru s přírodní zahradou.

Při samotné stavbě vzniklo minimum odpadu. Použité materiály jsou převážně přírodní a obnovitelné. Tepelnou izolaci stavby tvoří slaměné balíky, které jsou zvenku pokryté vápennou omítkou. Vnitřní omítky jsou z hlíny. Dům je energeticky pasivní. Minimum energie jeho obyvatelé spotřebují díky dobrému zateplení, solárnímu zasklení jižní stěny a fotovoltaické elektrárně. Elektrárna vyrobí za rok 5,5 MWh elektrické energie, což tvoří většinu energie nutné na vytápění i provoz elektrospotřebičů. Dešťovou vodu ze střechy využívá rodina pro splachování na toaletách a při zalévání zahrady. Ročně tak ušetří více jak 40 % pitné vody. Voda ze střechy části terasy pak napájí malé zahradní jezírko.

Rodina své zkušenosti se stavbou „Slamáčku“ sdílí s ostatními na webu, rady si vyměňuje na sociálních sítích a pořádá dny otevřených dveří. Podporuje tak desítky a stovky dalších zájemců o stavění z přírodních materiálů, pasivní dům, či stavbu svépomocí.

V čem je projekt výjimečný?

  • Dům si postavil majitel svépomocí ze slámy, hlíny a dřeva.
  • Jde o energeticky pasivní dům vytápěný fotovoltaikou a dřevem.
  • Ekologicky zatěžuje své okolí jen minimálně.
  • Využívá dešťovou vodu v domě, na zálivku zahrady i pro jezírko.
  • Majitelé aktivně sdílení své zkušenosti a pomáhají tak dalším zájemcům o stavbu domu.