VZDUCH

Chytré zařízení pro hlídání čistého vzduchu

Překladatel: Luftio

Studentský start-up Luftio vyvinul chytrý systém pro kontrolu kvality vzduchu ve firmách. Právě kanceláře se totiž často potýkají s vysokou koncentrací oxidu uhličitého a těkavých organických látek ve vzduchu, což snižuje psychickou pohodu a soustředěnost zaměstnanců. Ti pak mohou informace o kvalitě vzduchu v kancelářích sledovat ve stejnojmenné aplikaci na svých mobilních telefonech.

Chytré zařízení pro hlídání čistého vzduchu
video

Nejen firmy, ale také školy a domácnosti se často potýkají se špatnou kvalitou vzduchu v interiéru. Jde hlavně o vysokou koncentraci oxidu uhličitého a těkavých organických látek. Výsledkem jsou bolesti hlavy, nižší soustředění a další možné zdravotní problémy. Systém, který vyvinul studentský start-up Luftio, pomáhá tyto problémy aktivně řešit.

Základem systému Luftio je chytré zařízení s čidly, které neustále monitoruje teplotu, vlhkost, koncentraci CO2 a přítomnost těkavých organických látek v místnosti. Lidé pak mohou tyto informace v přehledné podobě sledovat ve své mobilní aplikaci. Pro vedení firem a další zodpovědné zaměstnance je pak připraven webový přehled s podrobnými informacemi o kvalitě vzduchu na pracovišti.

Pro výrobu zařízení s čidly využívá firma 3D tisk a recyklovaný plastový materiál. O napájení 3D tiskáren společnosti Luftio se přitom stará elektřina ze solárních panelů. Celý systém je obohacen o drobné herní prvky a uživatele nejen informuje, ale také vzdělává. Firmy s jeho využíváním získají také důležitá data a doporučení pro aktivní zlepšování kvality vzduchu na pracovišti a pro energetické úspory.

V čem je projekt výjimečný:

  • Využívá chytré technologie pro sledování kvality vzduchu ve firmách a školách.
  • Výrobek vzniká 3D tiskem s využitím recyklovaných plastů.
  • Zapojení zaměstnanců do sledování kvality vzduchu na pracovišti.

Přínos pro společnost:

Systémové řešení důležité a často zanedbávané problematiky kvality vzduchu na pracovištích, v domácnostech a nebo ve školách.