Tužkové baterie. Vše, co potřebujete vědět


Tematické články tohoto měsíce se budou točit kolem jediného: baterií. A začneme tím, co každý z nás zná a od dětství používá, tedy tužkovkami neboli tužkovými články.

Historie baterií, pokud si vzpomenete na hodiny chemie či fyziky, se táhne až na přelom 18. a 19. století. Právě tehdy objevili italští vědci Luigi Galvani a Alessandro Volta principy tvorby elektrického napětí. Díky nim pak nastal v 19. století obrovský rozvoj výzkumu elektřiny.

Tužkové baterie, podobně jako i jiné typy baterií, jsou galvanické články, které fungují jako zdroj elektrického napětí. To vzniká elektrochemickou reakcí mezi elektrodami a elektrolytem díky rozdílu potenciálů na elektrodách, tedy katodě a anodě.

Standardní velikosti

Klasická „tužkovka“ do budíků nebo nástěnných hodin má velikost označovanou v evropském standardu jako AA. Mikrotužkové baterie do drobnějších elektrických přístrojů, např. počítačových myší, se označují jako AAA.

V dnešní době je naprostá většina prodaných tužkových baterií alkalického typu. To znamená, že katodu tvoří oxid manganičitý a anodu práškový zinek v alkalickém elektrolytu, kterým je hydroxid draselný. Jen okrajově se prodávají také zinko-uhlíkové nebo zinko-chloridové články, které patří k těm nejméně kvalitním.

Tužková (i kterákoliv jiná) baterie je principiálně velmi jednoduché zařízení. Díky tomu se dnes baterie tohoto formátu prodávají prakticky po celém světě. Mezi nejznámější výrobce patří Varta, Duracell, Sony, Panasonic, Sanyo, Energizer a další.

Dražší neznamená lepší

Základní věc, ve které se výrobky jednotlivých výrobců liší, je jejich cena. Jinak jsou totiž prakticky totožné: mají stejnou velikost i napětí 1,5 voltu (1,2 V v případě dobíjecích typů). Aktuální testy renomovaných magazínů jako je dTest ukázaly, že vyšší cena automaticky neznamená vyšší výdrž.

ZAJÍMAVOST: Stále dokola omílaný „paměťový efekt“ je u naprosté většiny baterií jen zcela okrajovou záležitostí, která u běžného užívání nikdy nenastane. Skutečným problémem je u některých typů baterií samovybíjení.

Z testů plyne, že se často nevyplatí utrácet velké peníze za značkové výrobky, jejichž výkon často překonají i „noname“ tužkové baterie např. přímo od jednotlivých obchodních řetězců. Ceny se přitom mohou lišit i mnohonásobně.

Baterie standardu AA vždy měří 51 mm na délku a má 13,5 mm až 14,5 mm v průměru. Hmotnost alkalických baterií se pohybuje kolem 23 g/kus. Dobíjecí lithiové tužkové baterie jsou lehčí a váží kolem 15 gramů, zatímco dobíjecí tužkovky typu NiMH váží dvojnásobek, kolem 30 gramů.

Dobijte si tužkovku

Už nějakou dobu lze na trhu běžně sehnat také dobíjecí tužkové baterie. Jejich typologie je o něco složitější než v případě těch nedobíjecích, protože zde jsou na výběr také NiCd (nikl-kadmiové), NiMH (nikl-metal-hydridové) a LiIon (lithium-iontové). Uvedené pořadí odpovídá kvalitě a ceně baterií od nejnižší po nejvyšší.

Lithiové dobíjecí baterie se dnes mohou pochlubit nejvyšší kapacitou přesahující 3000 mAh na jeden článek. Jejich hlavní výhodou je téměř nulové samovybíjení (můžete je tedy klidně nechat pár týdnů ležet v šuplíku) a schopnost pracovat i ve vysokém rozsahu teplot. Velmi dobře snášejí i vysokou zátěž.

TIP: Baterie, ať už dobíjecí nebo nedobíjecí, se nevyplatí nakupovat na benzínkách, v supermarketech nebo večerkách. Ceny tam jsou až dvojnásobné v porovnání s obchody s elektronikou.

Druhým nejlepším a dnes pravděpodobně nejrozšířenějším typem dobíjecích tužkovek jsou NiMH. Ty se kapacitně dají srovnat s lithiovými, ale jsou levnější a bohužel trpí silným samovybíjením. Na konci pomyslného pelotonu jsou pak NiCd baterie.

Ty nejsou příliš oblíbené, protože obsahují jedovaté kadmium. Snášejí ale nejlépe vysokou zátěž a jsou relativně levné. Mají však i nižší kapacitu a taktéž trpí samovybíjením, i když ne tak silně jako NiMH.

Pozor na padělky!

Jestliže u nedobíjecích baterií se nevyplatí utrácet za značkové produkty, v případě dobíjecích tužkovek je tomu právě naopak. Zejména v případě nejrozšířenějších NiMH tužkových dobíjecích baterií je na trhu celá řada šuntů.

Ty se obvykle vyznačují o něco nižší cenou, ale třeba až 15x nižší kapacitou než je ta udávaná na obalu! Proto se v tomto případě naopak vyplatí raději investovat o něco více peněz do značkových produktů firem jako Sanyo či Sony.

Na závěr pamatujte, že nedobíjecí ani dobíjecí baterie nepatří do popelnice! Nýbrž do speciálních sběrných boxů, které najdete například v prodejnách elektroniky nebo supermarketech.

Další články