6 neuvěřitelných nabíječek pro váš mobilní telefon


Mobilní telefon je už řadu let naším každodenním společníkem. A podobně jako hračka Tamagotchi vyžaduje pozornost. Nemusí se krmit každou hodinu, alespoň jednou za pár dní ho ale do zásuvky strčit musíme. Veděli jste, že mobil lze dobít třeba i hrnkem kafe?

Boom obnovitelných zdrojů energie má v myslích většiny lidí podobu obrovských větrníků, polí obsypaných solárními panely nebo alespoň „malými“ solárními elektrárnami na střechách domů. Jenže volnou energii světla nebo větru lze zachycovat i mnohem menšími prostředky, které mohou posloužit třeba právě jako nabíječka pro mobilní telefony, tablety nebo notebooky.

V následujícím přehledu si ukážeme šest nejzajímavějších typů nabíječek z poslední doby, které jsou běžně dostupné na světovém trhu.

Power Pocket

Operátor Vodafone rozběhl na britském ostrově Isle of Wight testy nové mobilní dobíječky, které využívají tepla lidského těla. S pomocí tzv. „termoelektrického jevu“ vyrábějí elektřinu přeměnou z rozdílu teplot mezi lidským tělem a okolním vzduchem na elektrické napětí.

powerpocket

Nový typ dobíječky je dílem studentů Southamptonské univerzity, resp. tamní fakulty elektrotechniky. Svůj vynález nechali zapracovat do džínových šortek a do spacího pytle. Osmihodinový spánek v takovém pytli pak dobije mobil na 24 minut hovoru nebo 11 hodin stand-by módu.

CampStove BioLite

Jste v noci uprostřed lesa, mobil je vybitý a přesto si nutně potřebujete zavolat. Nebo nabít LED svítilnu. Prostě potřebujete trochu elektřiny. Vítr nefouká a malou větrnou turbínu s sebou stejně nemáte. Jediné, co máte k dispozici, je malý oheň.

campstove

CampStove je malý kempovací vařič, který dokáže přeměnit teplo na elektřinu. Stojí v přepočtu asi 3600 Kč. Stačí do něj naházet pár klacíků a zapálit je. Pochopitelně, takové zařízení se hodí nejen při kempování, ale třeba i když na chatě vypadne elektřina.

PowerTrekk

PowerTrekk je mobilní nabíječka, která využívá principu palivových článků. Jako palivo v tomto případě slouží obyčejná voda. Kromě vody je ovšem nutné do nabíječky dodat také speciální „puk“, který zajistí výrobu elektřiny.

powertrekk-nabijecka

Mobilní nabíječka PowerTrekk se prodává v amerických obchodech s kempovacími potřebami za cenu kolem 6000 Kč.

Hand Turbine FRX3

Chcete-li být připraveni na všechny nenadálé události, ať už jsou to záplavy, hurikány nebo třeba zemětřesení, pak je tohle zařízení stvořené právě pro vás. Jde o jednoduchou klikovou dobíječku doplněnou o malý solární panel. Kromě toho záchranná krabička obsahuje také LED svítilnu a FM rádio.

frx2

Jedna minuta točení klikou se rovná 10-15 minutám použití rádia nebo svítilny. Abyste si dobili mobil, budete muset točit pěkných pár desítek minut. Zařízení se prodává v klasické černé/šedé barvě, případně v červené barvě pod záštitou Amerického Červeného kříže.

Epiphany onE Puck

Populární formu veřejného financování přes portál Kickstarter si zvolila partu vynálezců a obchodníků pro svůj produkt nazvaný Epiphany onE Puck. Jde o zařízení, které dokáže vyrábět elektřinu tak, že na něj položíte např. šálek s horkým kafem.

epiphany-one-puck

Využívá podobného principu jako výše zmíněný Power Pocket, tedy teplotních rozdílů. Dobíjecí „puk“ má dvě strany – na jednu stranu můžete přiložit horké věci jako jsou šálky, na druhou stranu naopak ledové, jako třeba misku se zmrzlinou. Čím větší je teplotní rozdíl, tím více energie dokáže zařízení vyrobit, a tím rychleji dobije váš mobil.

Electree

V japonské kultuře jsou bonsaje uměleckými díly. Prastaré umění miniaturizace stromů přežilo dodnes a moderní tvůrci jej zároveň zkoušejí pojmout tak trochu po svém. To je také případ dobíječky Electree. Jde vlastně o malou sochu imitující bonsaj. Listy malého stromu však tvoří fotovoltaické panely.

electree

A podobně jako listy běžného stromu vytváří díky dopadajícímu slunečnímu záření kyslík, listy Electree vytvářejí s pomocí fotovoltaického jevu elektřinu. S ní pak můžete dobíjet svá mobilní zařízení. 

Další články