7 nejzelenějších veřejných budov na světě

Trend udržitelného bydlení může v našich končinách působit jako výhradní devíza rodinných domů. V posledních letech se ale podobná řešení stávají tak atraktivní, že se stala výzvou pro veřejné a kancelářské budovy. Jejich využití dává vzniknout úsporným konceptům, které svou efektivitou znásobenou velikostí vnitřních prostor dosahují maximálního potenciálu současného stavitelství.


Na výčet těch nejzelenějších budov světa se můžete podívat v následující galerii.

The Edge

The Edge, Amsterdam

Monumentální sídlo společnosti Deloitte vzniklo v londýnském studiu PLP s více než pětadvaceti lety zkušeností s udržitelnou architekturou. Díky skladování tepla celoročně nevyžaduje vytápění ani chlazení a inteligentní řízení budovy umožňuje lepší využití kancelářských prostor s důrazem na ideální pohodlí zaměstnanců.

 

The Crystal

The Crystal, Londýn

Klíčem k úspěchu této skleněné stavby je především její střecha, sloužící jako centrum úsporných systémů. Ty umožňují využívat přírodní zdroje ve svůj prospěch. Rekuperace dešťové vody, plochy solárních panelů i recyklace odpadních vod tak přispívají k tomu, že se The Crystal zcela oprostil od fosilních paliv a produkuje o 70 % méně oxidu uhličitého než běžné kancelářské budovy o srovnatelné velikosti.

 

Telus garden

TELUS Garden, Vancouver

Výšková budova v centru kanadského Vancouveru je už od roku 2015 sídlem telekomunikačního giganta Telus, který chtěl svým domovem jít příkladem nastupujícímu udržitelnému stavitelství. Osmapadesát pater kanceláří i bytů tak pod jednou střechou posázenou solárními panely spotřebovává o téměř čtvrtinu energie méně než okolní zástavba. Malý půdorys budovy tak očividně nebyl překážkou k výrazným úsporám a chytrým řešením, která za jejich dosažením stojí.

 

Bahrain Wolrd Trade Center

Bahrain World Trade Center, Manáma

Nejzásadnějším prvkem dvou věží kancelářské budovy v bahrajnské Manámě je to, co obě části výškové budovy spojuje. Siluetu dvou plachet propojují tři můstky, které nesou větrné turbíny, jaké jsme zvyklí vídat na vrcholcích pylonů větrných farem. Při kombinovaném výkonu téměř 700 kilowatt jsou schopny snížit spotřebu obou věží až o 15 %, což v ročním měřítku představuje energii pro téměř tři stovky domácností.

 

Pixel Building

Pixel, Melbourne

Křiklavou fasádou se chlubí mnoho budov, jen málokterá z nich má ale něco navíc, čím by se mohla zalíbit konzervativnějším kolemjdoucím. Všudypřítomná zeleň, vertikální větrné turbíny a systém přirozené ventilace jsou jen některými z použitých technologií, které budově umožňují nezávislost na veřejných rozvodech vody i elektřiny, což při dokončení v roce 2010 pomohlo budově získat historicky nejvyšší skóre certifikace LEED pro udržitelné stavby z celého světa.

 

Green Lighthouse

Green Lighthouse, Kodaň

První dánská stavba bez uhlíkové stopy, která už od roku 2009 slouží veřejnosti ve službách Kodaňské univerzity. Technologický experiment se s pomocí oborových partnerů podařilo dokončit do podoby otevřeného prostoru prosvětleného všudypřítomným světlem zpoza velkých oken. Budově pochopitelně nechybí ani inteligentní systém odvětrávání a fotovoltaická pokrývka střechy, která napomáhá vytápění během celoročního provozu. Novodobé pojetí majáku se tedy stalo pro místní oázou klidu a čistého vzduchu.

 

Taipei 101

Taipei 101, Tchaj-wan

Bývalá nejvyšší budova světa skýtá celou řadu superlativů, které z ní dělají jeden z nejodolnějších a nejudržitelnějších mrakodrapů světa. Díky unikátní konstrukci se závažím o hmotnosti více než 650 tun ve špičce věže dokáže budova odolávat extrémním přírodním vlivům tajfunů i častých zemětřesení. Její přednosti ale nekončí u odolnosti, když se může pochlubit inteligentním vytápěním a systémem recyklace vody, který snižuje roční spotřebu budovy o celých 30 %, a ušetří tak ročně 28 milionů litrů vody.

Další články