Autonomní autobusy – sci-fi, nebo blízká realita?

To, že budoucnost osobní dopravy bude jednoho dne patřit autonomním technologiím, je nad slunce jasné již dnes. Je ovšem zapotřebí si uvědomit, že osobní dopravu bude co nevidět následovat i doprava veřejná. Vlastně ne následovat, veřejná doprava dost možná tu osobní už brzy na poli autonomních technologií předběhne.


Všudypřítomné kolony, shon a stres. I tak se dá popsat dopravní situace během špičky v centrech velkých měst. Problémy přecpaných městských ulic může dle mnohých expertů zmírnit vyšší míra využívání městské hromadné dopravy. Tím se sníží počet používaných automobilů na ulicích, a tak logicky výrazně klesne i úroveň znečištění vzduchu ve velkých městech. V souvislosti s budoucím rozvojem městské hromadné dopravy nelze nezmínit trend elektromobility a autonomního řízení. Pokud navíc obě tyto vize zkombinujeme, výsledek je jasný. Městská hromadná doprava budoucnosti budu spoléhat zejména na elektřinou poháněné autonomní dopravní prostředky.

Mercedes-Benz Future Bus
Autonomní autobus Mercedes-Benz Future Bus.

Jednou z nejpokrokovějších společností ve světě vývoje autonomních autobusů je německý koncern Daimler. Ten má s výrobou autobusů bohaté zkušenosti, a to díky svým značkám Mercedes-Benz Bus a Setra. Nejvýznamnějším počinem Daimleru se v tomto směru stalo loňské testování autonomního autobusu Mercedes-Benz Future Bus a jeho systému CityPilot.

Interiér autonomního autobusu Mercedes-Benz Future Bus.
Interiér autonomního autobusu Mercedes-Benz Future Bus.

Díky němu byl při všech testovacích jízdách řidič za jeho volantem pouhým cestujícím, který měl na starosti pouze dohlížení na jízdu. Autobus sám vyhodnocoval dopravní situace, zrychloval, zpomaloval, a dokonce dokázal sám zabrzdit v případě náhlého objevení překážky před ním. Přestože několik testovacích jízd skrze město proběhlo na výbornou, zástupci koncernu Daimler uvádí, že sériové výroby autonomního autobusu poháněného elektromotorem se v blízkém horizontu zatím nedočkáme.

Autonomní autobus EZ10.
Autonomní autobus EZ10.

Ne všichni jsou ale podobného názoru. Například ve Finsku probíhaly od loňského léta náročné testy malých autonomních autobusů EZ10, které dokáží rychlostí 11 km/h přepravit 12 cestujících. V průběhu testování se autobusy osvědčily natolik dobře, že se již nyní hovoří o brzkém zavedení těchto autobusů do systému finské hromadné dopravy. Výrobce si samozřejmě uvědomuje problémy spojené s evropskou legislativou týkající se autonomního řízení. I proto je v autobusech EZ10 stále místo pro řidiče, který na chod vozu dohlíží a může v případě problému zasáhnout. Není to ale jen Finsko, kde autonomní autobusy EZ10 bodují, jejich úspěšné testování rovněž probíhá v Singapuru nebo v americké Kalifornii. Cena autonomního autobusu Ligier EZ10 se pohybuje kolem 6 000 000 Kč.

Autonomní autobus Navya Arma.
Autonomní autobus Navya Arma.

Dalším evropským průkopníkem na poli autonomní hromadné dopravy je Švýcarsko. Místní autonomní autobusy Navya Arma využívají ke své navigaci software BestMile, který vznikl díky úsilí Švýcarského federálního technologického institutu v Lausanne. Autobusy Navya Arma ve Švýcarsku brázdí v rámci testovacího provozu okrajové části města maximální rychlostí 20 km/h. Stejně jako v případě autonomních autobusů ve Finsku je během jízdy přítomen řidič, který dohlíží na správný chod vozidla a může zasáhnout v případě jakéhokoli problému. Testovací režim autobusů, který momentálně probíhá, má za úkol především sběr dat, díky kterým by Švýcaři rádi do dvou let představili zcela nový systém, který dokáže sám řídit najednou rozsáhlou flotilu autonomních vozidel. Cena jednoho autonomního autobusu Navya Arma se pohybuje kolem 5 500 000 Kč.

Autonomní autobus Olli.
Autonomní autobus Olli.

Vývoj autonomních autobusů probíhá i u našich západních sousedů. V menší továrně v Berlíně vznikají malé autonomní autobusy Olli. Jejich vývoj je prozatím na začátku. Autobusy nedokáží prozatím jezdit zcela samy v běžném provozu. To by se ale dle slov ředitele této společnosti, Damiena Declerqa, mělo brzy změnit. Testování těchto autobusů probíhá nejen v Berlíně, ale i v Dánsku a USA. Jejich vývoj tak letí mílovými kroky a díky tomu by již na konci letošního roku mělo dojít k prvnímu ostrému testu autobusu Olli na veřejných silnicích. Cena tohoto autobusu se pohybuje kolem 7 500 000 Kč. To by se ale s rostoucí produkcí mělo časem měnit. Samozřejmě i v případě německého autonomního autobusu platí, že v něm stále nalezneme místo pro řidiče, který může autobus v případě potřeby ovládat manuálně.

Další články