Celosvětový den úklidu varuje před problémy s odpadem

Patnáctého září tohoto roku se zapsalo do dějin lidstva jako datum, kdy se obyvatelé planety nehledě na své odlišnosti spojili a udělali něco pro zlepšení svého okolí, ochranu přírody a zvýšení povědomí o celospolečenském problému. Tím je obrovské množství odpadu, zanechávající nevzhlednou stopu po lidském působení na planetě. A tou společnou akcí byl celosvětový úklid, kdy se dobrovolníci rozhodli, že planetě s odpady pomohou. Do Celosvětového dne úklidu (World Cleanup Day) se zapojilo 158 zemí, nechybělo ani Česko.


Patnáctého září tohoto roku se zapsalo do dějin lidstva jako datum, kdy se obyvatelé planety nehledě na své odlišnosti spojili a udělali něco pro zlepšení svého okolí, ochranu přírody a zvýšení povědomí o celospolečenském problému. Tím je obrovské množství odpadu zanechávající nevzhlednou stopu po lidském působení na planetě. A tou společnou akcí byl celosvětový úklid, kdy se dobrovolníci rozhodli, že planetě s odpady pomohou. Do Celosvětového dne úklidu (World Cleanup Day) se zapojilo 158 zemí, nechybělo ani Česko.

Nápad na celosvětový úklid vychází z estonské iniciativy Let’s Do It!. Ta se sama v roce 2008 přesvědčila, že když se spojí dostatečné množství dobrovolníků v jeden den, jsou výsledky okamžitě viditelné. V jejich případě stačilo 50 tisíc dobrovolníků, kteří údajně uklidili Estonsko za 5 hodin. Proto se rozhodli své zkušenosti sdílet a letos vytvořit dosud největší úklidovou akci v historii planety. „Masivní úklid je nejlepší způsob, jak lidi skutečně zapojit a upozornit na problém. Přesto to vidíme jen jako začátek,“ říká Eva Truuverk, vedoucí správní rady iniciativy Let’s Do It!

Dobrovolníci při úklidu pobřeží

Problém s odpady

Podle nové zprávy Světové banky vzroste do roku 2050 počet vyprodukovaného odpadu až o 70 % z dnešních 2 miliard tun odpadu (data z roku 2016) minimálně na 3,4 miliardy tun. Největší problém, který toto množství odpadu přinese tkví především v produkci oxidu uhličitého podílejícího se na globálním oteplování. V roce 2016 vzniklo kvůli odpadu 1,6 miliard tun oxidu uhličitého, což představuje zhruba 5 % celosvětových emisí. S narůstajícím odpadem toto číslo poroste. „Špatné zacházení s odpady má negativní dopady na lidské zdraví a místní životní prostředí, navíc přispívá ke klimatickým problémům,“ uvedla Laura Tuck, viceprezidentka pro udržitelný rozvoj při Světové bance.

Odezva Celosvětového dne úklidu

Po celém světě se Celosvětového dne úklidu zúčastnilo na 15 milionů dobrovolníků ve 158 zemích světa napříč všemi věkovými kategoriemi. Nejmladší účastník, František, pocházel z Česka a v době úklidu mu byly pouze 3 měsíce, nejstarší účastník z Caracaa oslavil stovku.

inforgrafika world cleanupday

Díky ochotě všech účastníků a nápadu organizátorů byl Celosvětový úklidový den mezi 87 nominovanými na Cenu za vzdělání pro udržitelný rozvoj vyhlášenou UNESCO a financovanou japonskou vládou. Celosvětový úklid se umístil mezi 3 výherci a 9. října si převezme finanční odměnu na další rozvoj svých aktivit v hodnotě 50 tisíc dolarů.

Úklidy v Česku

Česká republika se do snah o čistou planetu přidala pod patronátem dobrovolnických spolků Ukliďme Česko, Trash Hero CZ, Českého svazu ochránců přírody a dalších. Častým případem byly i úklidy, na kterých se dohodli lidé za sousedství. Jedním z takových se konal v pražském Hloubětíně na úklidu nazvaném Hloubětín uklízí Hloubětín, kterého se účastnilo přibližně 20 sousedů, mezi nimi nechyběly ani děti, pro které se úklid stal hrou. „Kamkoliv kluci jdou, tak sbírají odpadky,“ směje se jedna z organizátorek.

výsledek úklidu v Hloubětíně
Výsledek úklidu v Hloubětíně

Na našem území bylo zorganizováno na 439 úklidů, kterých se zúčastnilo na 10 tisíc dobrovolníků, z toho 2 863 dětí, a díky kterým je nyní Česko o 118 tun odpadů lehčí. Dalších 50 úklidových akcí je naplánováno na podzim, pokud se chcete zapojit, sledujte stránky Ukliďme Česko.

Iniciativy na omezení množství odpadu

Jan Bareš, jeden ze zakladatelů hnutí Trash Hero pořádajícím úklidy v 11 zemích světa, hledá alternativní způsoby, jak problém s odpady může řešit každý sám. „Sbírat odpadky je ale jenom jedna z těch cest. Ono je možná lepší celkově se zamyslet nad vlastní spotřebou a produkcí toho odpadu. Já rád hraju hru, že když jdu nakupovat do libovolného supermarketu, tak se snažím kupovat věci, které nejsou zabaleny v plastu. Pro mě okurka zabalená v plastu je bizár, stejně jako banán zabalený v plastu, brokolice zabalená v plastu nebo rajčata zabalená v plastu. A tak si vybírám to, co není zabalený v plastu, protože vím, že plast je jedovatý. Všichni vědí, že plast je pro přírodu jedovatý. Tak ho pojďme používat co nejmíň,“ řekl Jan Bareš v rozhovoru pro Radio Wave.

Problémy s množstvím odpadu, především toho plastového, se staly předmětem zájmu i různých politických sdružení a organizací. Vznikají tak projekty jako Dost bylo plastu od ministerstva životního prostředí či Plast je past od Greenpeace. Zároveň se bude díky nařízení EU omezovat produkce jednorázových plastových výrobků.

trash hero

Další články