Ekologické skateboardy a snowboardy. Jde to?

Max Shroder je studentem střední školy, už má ale vlastní značku, kterou nazval Second Chance 4 Material, pod níž vyrábí snowboardy, skateboardy nebo třeba i batohy z recyklovaných materiálů. Vše vzešlo z ročníkové práce již na základní škole, kdy hledal cestu, jak dát druhou šanci materiálu, který by jinak skončil v koši. Max díky podpoře svého otce, který založil firmu LTB Snowboards, přichází na stále nové způsoby, jak recyklovaný odpad využít.


Max Schroder je studentem střední školy, už má ale vlastní značku, kterou nazval Second Chance 4 Material, pod níž vyrábí snowboardy, skateboardy nebo třeba i batohy z recyklovaných materiálů. Vše vzešlo z ročníkové práce již na základní škole, kdy hledal cestu, jak dát druhou šanci materiálu, který by jinak skončil v koši. Max díky podpoře svého otce, který založil firmu LTB Snowboards, přichází na stále nové způsoby, jak recyklovaný odpad využít.

sk

Jak tě vlastně napadlo využít odpad jako materiál?
Max Schroder: Chodím na waldorfskou školu, kde jsme v osmé třídě měli ročníkovou práci. Tou dobou jsem s rodiči jel surfovat do Francie a Španělska. V moři tam doslova plavaly odpadky, až jsem se v nich musel hrabat. Plastové pytle, PET láhve a podobně. Začalo mě to štvát, protože to bylo nejen ošklivé, ale i nevyužité, a přemýšlel jsem, co by se s tím dalo dělat. Zároveň jsem v ročníkové práci chtěl vyrobit snowboard a pak přišel táta a řekl: „Tak uděláme recyklovaný snowboard, ne?“

Jak se snowboard líbil učitelům?
Já jsem si hlavně na začátku ani za úkol vyrobit snowboard nezadal. Chtěl jsem zkoumat možnosti spojení odpadků a snowboardu. Testovat recyklovatelné materiály při výrobě prkna a hledat prostor k jejich využití. A učitelé mi samozřejmě v ničem nebránili a měl jsem jejich plnou podporu. Dopadlo to dobře a snowboard vznikl. Ale musím se přiznat, že do chvíle, než jsem jej vyndal z formy, jsem měl jisté pochybnosti. Pak jsem ho vyndal, obřízl a najednou mi došlo, že je to hotové, že se to povedlo.

Jak se na něm jezdí, dá se to srovnat s klasickým snowboardem?
Spíše nedá. Jakékoliv prkno je lepší než tohle, ale nešlo o to vyrobit konkurenceschopné prkno. Chtěl jsem najít cestu, jak využít odpadky. Vše, z čeho prkno vzniklo, bylo na vyhození. Totální trash. Třeba europaletu jsem někde vyhrabal celou od bahna. Až když jsem si s tím trochu pohrál, vylezly s toho suprové materiály. To prkno bych mohl vzít a prostě vyhodit. To, z čeho je vyrobené, k tomu bylo původně určeno. Ale je z toho snowboard, na kterém se dá jezdit, i když ne zrovna skvěle. Dali jsme materiálu k vyhození druhou šanci, zjistili, že se s ním dá pracovat, a teď už vymýšlíme, jak jeho využití zdokonalit.

„Do budoucna víme, že budeme schopni vyrábět plnohodnotné snowboardy z recyklovaných materiálů."

Max Schroder

Takže bys dnes byl už schopen konkurenceshopné prkno vyrobit?
Jo, už dnes víme, že se nám to podaří vyrobit. Zatím tedy nerecyklujeme snowboardy celé, ale například jen horní fólii a skluznici. Z praktického hlediska je to úplně plnohodnotné prkno. Teď jde jen o to vymyslet, jak to vyrábět efektivně, protože teď výroba zabere dvakrát tolik času než klasické prkno.

sk

Vyplatí se to nakonec?
Tady jde i o to, že na 100 % využijeme nakoupený materiál, který bychom jinak vyhodili. Problém je ta práce navíc. Co je na vyhození, to se ještě musí zpracovat. Na druhou stranu pořizujeme nové stroje, takže jsme stále efektivnější. Do budoucna víme, že budeme schopni vyrábět plnohodnotné snowboardy z recyklovaných materiálů.

Jaký recyklovaný materiál ve výrobě využíváte?
Různé odřezky nebo hobliny od stejného materiálu, ze kterého se prkno vyrábí normálně. Třeba na skluznici tedy nakonec přijde úplně stejný plast.

„Já neustále žasnu nad tím, že mohu vzít něco, co by se jinak vyhodilo, a něco z toho vyrobit."

Max Schroder

Dále vyrábíš z recyklovaného materiálu i skateboardy?
Skaty jsou úplně skvělé. Jsou skoro k nerozeznání od klasických. Vyrábím je, dalo by se říct, takzvanou „snowboardovou technikou“. Využívám například laminaci, díky které je celá deska tvrdá, ale zároveň pružná. Vydrží fakt hodně, najelo mi na skate i auto a nezlomil se. Laminát podpoří vlastnosti jádra, které bývá zpravidla dřevěné.

sk

Co máš na snowboardu a skatu nejraději?
Jednoznačně jízdu. Tu rychlost a plynulost, když to můžeš pustit ze svahu. Na skatu hlavně bazén.

Co tě na recyklovaném materiálu nejvíce baví?
Já neustále žasnu nad tím, že mohu vzít něco, co by se jinak vyhodilo, a něco z toho vyrobit. Cítím z takového materiálu zvláštní energii a mám možnost jej svým způsobem zachránit, dát mu druhou šanci, proto se má značka jmenuje Second Chance 4 Material. Když si vezmete třeba ty skluznice. Vyrobí se z kusu plastu a zbudou odřezky, které posbírám a vyrobím z nich to, co by z nich mělo být. Ten materiál má pak hned jiný náboj, když je skluznicí a ne jen odřezkem. Když někdo řekne recyklace, tak si představím skate nebo snowboard. Je to super, když tím vyčistím přírodu, ale zároveň je to skvělá výtvarná hmota.

Co plánuješ dál?
Teď mám další ročníkovou práci, recyklované brýle. Budu je vyrábět z odřezků od snowboardu. Přistupuji k tomu opět stejně, chci zkoumat možnosti toho materiálu a hledat cesty, jak ho co nejlépe použít. Zkusím to kromě dřeva ještě i z plastu a víceméně všeho, co bude k mání.

Chceš se tím i živit?
Určitě, chci se živit tvorbou. Hlavně z toho odpadu. Beru to tak, že takovému materiálu pomáhám. Baví mě z toho vytvářet reálné věci, prostě si s tím hrát. Také bych chtěl jít studovat architekturu, protože mě baví i matematika. Vnímám architekturu jako nejvyšší úroveň designování, využívání materiálu nějakým kreativním způsobem. Ale nechtěl bych se tím živit, chci dělat snowboardy. Největší výzvou je vytvořit plnohodnotné recyklované prkno.

ska

ska

ska

Další články