Jak se ekologicky zbavit vánočního stromečku

Každý rok je to stejné – před Štědrým dnem koupit krásný čerstvý vánoční strom, přes svátky se kochat z jeho košatých větví a vůně jehličí a začátkem ledna přemýšlet, jak se ho zbavit, aby napáchal co nejméně odpadu. Tady máte pár nápadů na to, co s ním po Vánocích.


Každý rok je to stejné – před Štědrým dnem koupit krásný čerstvý vánoční strom, přes svátky se kochat z jeho košatých větví a vůně jehličí a začátkem ledna přemýšlet, jak se ho zbavit, aby napáchal co nejméně odpadu. Plastové stromky nedají domovu tu správnou atmosféru a jejich recyklace je navíc velice složitá, nelze je tedy považovat za plnohodnotnou ekologickou alternativu. Že si Vánoce bez živého stromku nedovedete představit, a přesto vás tíží odpovědnost za zbytečné plýtvání přírodními zdroji? Zvolte zlatou střední cestu a se stromečkem po svátcích naložte co nejlépe.

E.ON RÁDCE: JAKÉ JSOU NEJČASTĚJŠÍ CHYBY PŘI TŘÍDĚNÍ ODPADU?

 

Svoz

Asi nejjednodušší variantu představuje ponechání stromku před domem na ulici. Ačkoli se vám to možná zdá zcela nepřijatelné, není na tom zas tak nic špatného. Většina obcí a městských částí totiž zhruba 14 dní po Vánocích pořádá jejich svoz a ty se následně drtí na mulč, který si dokonce můžete znovu odvést zpět. Pro úspěšný svoz a nadrcení však platí pevná pravidla, a pokud se tedy tuto variantu rozhodnete využít, určitě se nejprve podívejte, jak máte stromek na případnou recyklaci připravit.

 

Spálení v krbu

Pokud máte v obývacím pokoji krb, nebo dokonce vytápíte domov kamny na dřevo, není nic lepšího než stromek zkrátka odzdobit, nasekat, nechat vyschnout a spálit. Využijete jeho energetický potenciál a ušetříte za dřevo.

E.ON RÁDCE: JAKÉ JSOU NEJČASTĚJŠÍ CHYBY PŘI TŘÍDĚNÍ ODPADU?

 

Seštěpkování a kompostování

Zahrádkáři, nastražte uši. Správně připravený stromek je totiž ideálním stavebním kamenem pro kvalitní kompost. Stačí ho rozřezat na menší části a tlustý kmen zpracovat ve štěpkovači. Větve začnou tlít a s dalším rostlinným odpadem vytvoří hodnotný základ budoucího hnojiva. Neopadané větve můžete taktéž využít na zakrytí záhonů před sněhem, čímž ochráníte přezimující rostliny před těmi největšími mrazy.

 

Odevzdání do zoologické zahrady či útulku

Důkladně odzdobeným vánočním stromkem uděláte radost i mnoha zvířatům v zoologických zahradách či útulcích. Jen pražská zoo jich v minulém roce vybrala přes pět set a nakrmila či zabavila mnoho zdejších zvířat. Na stromcích si pochutnají kopytníci, například velbloudi a zubři, jejich chuť však pravděpodobně nejvíce ocení sloni. Ti si s nimi také rádi hrají a vyhozený stromek tak může přinést ještě mnoho radosti. Pamatujte však na opravdu důkladné odstranění všech ozdob a háčků, které mohou zvířata vážně poranit.

 

Krmítka a útočiště pro ptáky

Především neopadané a husté stromky mohou na zahradách skvěle posloužit jako příjemné útočiště a krmítko pro její malé obyvatelé. Pokud jej umístíte dál od domovního vchodu na klidné a tiché místo, zvířata jej brzy přijmou za součást okolní krajiny a kromě ptáčků jej využijí například veverky a nejrozmanitější druhy hmyzu. Jako benefit jej můžete ověsit popcornem, zeleninou, lojem a semeny pro ptáky, a dalšími vhodnými pochutinami, které zvířátkům usnadní shánění potravy v zimních měsících.

 

Upcyklace

Domácí kutilové už jistě své osobní tipy na letošní recyklaci stromku mají, i tak je tuto možnost dobré připomenout. Zde již zůstává jen na osobní kreativitě, jak upcyklaci pojmout. Ať už větve využijete na výrobu dekorací, za pomoci citrusů namícháte krásně voňavé pot-pourri nebo z kmene vyřežete postavičky do betlému následujícího roku, využijete maximální potenciál stromku a navíc procvičíte vlastní zručnost a intuici.
 


Stromek v květináči

A nakonec nezapomínejte ani na tu nejlepší variantu ze všech – pěstujte si vlastní vánoční stromek v květináči a čerstvý zkrátka nekupujte. Pokud na pěstování stromu nemáte místo nebo to z jakéhokoli důvodu nepřipadá v úvahu, existují i půjčovny, které vám ve smluvený den dovezou stromek dle vašich představ a po skončení všeho veselí ho zase odvezou, zasadí, a příští rok udělá radost někomu dalšímu.

E.ON RÁDCE: JAKÉ JSOU NEJČASTĚJŠÍ CHYBY PŘI TŘÍDĚNÍ ODPADU?

Další články