Vítěz EEG ušetří 90 % vody v textilním průmyslu

Celosvětově je průmysl jedním z největších spotřebitelů vody a textilní průmysl není žádnou výjimkou. Dlouhodobou neudržitelnost takového počínání s ohledem k životnímu prostředí se snaží změnit projekt Wasatex, který díky chytré kombinaci technologií a uplatnění nových procesů ve výrobě dokáže snížit spotřebu vody tím, že vytvoří uzavřený okruh a spotřebovanou vodu místo vypouštění do kanalizace znovu použije. Tímto způsobem lze omezit spotřebu vody až o 90 %.


PŘIHLÁSIT SE DO SOUTĚŽE E.ON ENERGY GLOBE MŮŽETE NA TOMTO ODKAZU

Wasatex svůj projekt otestoval na firmě na barvení textilu a konečné zpracování vlny a bavlny Olimpias Tekstil z chorvatského města Osijek, která za pouhý jeden den spotřebuje až 1600 kubíků vody. To je přibližně tolik vody, kolik za den spotřebuje město s 10 tisíci obyvateli. Díky speciální technologii je voda přečištěna rovnou na místě, a může tak být znovu použita, aniž by opustila prostor továrny. To je i cílem projektu: vytvořit uzavřený okruh koloběhu vody, který zamezí jejímu plýtvání a následnému znečišťování.

Další výhodu a zároveň úsporu představuje teplota takto zrecyklované vody. Ta se pohybuje kolem 30 °C, oproti „nové“ 15 ° vodě, tudíž je zapotřebí i méně energie na její následné ohřátí. Úspora je tedy několikanásobná – zmenší se spotřeba vody, spotřeba energie potřebné na ohřátí, tím pádem se zmenší i produkce CO2 a firma ušetří i na nákladech za provoz. Porota Energy Globe Awards ocenila i použití biologických procesů, které částečně nahradily ty chemické, které přispěly ke zdravějšímu pracovnímu prostředí.

PŘIHLÁSIT SE DO SOUTĚŽE E.ON ENERGY GLOBE MŮŽETE NA TOMTO ODKAZU

1

V současné době Olimpias Tekstil takto recykluje 5-10 % používané vody, zástupci projektu ovšem věří, že čísla mohou dosahovat až 90 % a mohou zmenšit tuto nevzhlednou skvrnu na kráse textilního průmyslu. Zástupci projektu doufají, že by se tento systém dal aplikovat i v jiných odvětvích průmyslu, například v papírenském nebo zemědělsko-potravinářském.

SD

Wasetex

Další články