Vlastnoručně postavení pasivní dům nad vodopádem

Moderní architektura nám neustále dokazuje, čeho všeho jsme jako lidé schopni, a zároveň umí působit jako svěží vánek i uprostřed historického centra města, aniž by narušila jeho charakter. Přesně tyto vlastnosti v sobě spojuje dům u potoka na pomezí hráze rybníka ve městě Telč, který se vznáší na betonových sloupech nad vodopádem. Mimo romantické bydlení na místě, kde by jen málo lidí čekalo, že se dá vůbec stavět, splňuje dům i ekologické a nízkoenergetické standardy.


Spokojeným majitelem a zároveň architektem domu je Jiří Ondráček. Se svojí odvážnou stavbou zaslouženě patří do finále soutěže o E.ON Energy Globe, kde se oceňují inovativní přístupy k ochraně přírody a šetření energií. Do krásného a historického města Telč jsme si zajeli na výlet, abychom se na vlastní oči přesvědčili, jak dům nad vodopádem zapadl do svého okolí. Podívali jsme se, jak se uvnitř bydlí, a zjistili, jakým způsobem šetří energie.

dum nad vodopadem
Majitel a architekt domu Jiří Ondráček.

Proč jste se rozhodl stavět pasivní dům?
Jiří Ondráček:
Vzhledem k mé profesi mě lákalo postavit dům, který bude odpovídat architektonicky a technicky současné době. Cílem byl dům pro moji rodinu, kde budeme společně trávit čas v obývacím pokoji s jídelnou a kuchyní, popřípadě venku na terase a zároveň bude mít každý možnost svého soukromí v pokoji.  Architektonicky šlo o vytvoření jednoduché formy – kvádru levitujícího nad zemí, s lodžiemi coby terasami směrem k jihu, ke slunci.

K tomuto typu domu v krajině jsem přičichl za pobytu v Austrálii. Standardním způsobem se tam domy zakládají na sloupech ve vzduchu, což mě vzhledem k tekoucí vodě pod domem připadalo jako nejlepší řešení. Získal jsem zároveň i pobytový prostor pod domem s příjemným stínem v letních měsících. 

Někteří obyvatelé města tedy vaši stavbu vnímají negativně?
Asi ano. Řekl bych, že mladá generace to vnímá pozitivněji než ta starší. Některé starousedlíky to asi dost pobouřilo, ale rozhodně jsem nikoho nechtěl domem urazit. Dobrý dům na sebe nemá strhávat pozornost, má být nenápadný a myslím si, že z pozice výšky očí člověka na hrázi si spousta lidí domu ani nevšimne. Směrem od potoka už je to jiné, tam je dům opravdu otevřen a vnímán, ale to už je prostor spíše soukromý než veřejný. Zároveň jsem tak trochu chtěl, aby si lidé řekli, že je možné stavět i jinak, než jak se dnes běžně staví, a že to nemusí dopadnout a vypadat špatně.  

 

„I když je venku okolo –20 °C, slunce dům zvládne vyhřát."

Jiří Ondráček (majitel Domu nad vodopádem)

 

Stavba je řešena opravdu velmi netradičně. Jaká má specifika?
Projekt jsem poměrně dlouho vymýšlel a chtěl jsem vytvořit dům v pasivním standardu. To, že se jedná o netradiční stavbu, je z velké části dáno samotným místem, tím bezva prostorem nad potokem. Specifický je asi nejenom svým posazením jakoby „do vzduchu“, ale i svojí střechou s extenzivní zelení pro větší splynutí domu s blízkým okolím.

Ze všech obytných místností je možné vstoupit francouzskými okny na společnou krytou venkovní terasu. Z terasy se do budoucna bude dát sestoupit po vnějších schodech na úroveň terénu pod domem nebo po nich vystoupat až na úroveň střechy. Zároveň je z terasy u jídelny možné se podívat na hodiny na románské věži sv. Ducha. To je taková drobnost, ale od začátku návrhu jsem na tu věž s hodinami myslel.

dum nad vodopadem
Pasivní dům s panoramatem Telče.

Jakým způsobem šetří váš dům energie?
Co se týče energií, velkou část si dům bere ze svého okolí. V zimě, kdy je slunce nízko na horizontu, prostupují paprsky skrze okna celý dům a krásně jej prohřívají. Naopak v létě jsou okna chráněna přesahem, a slunce tak dům nezahřívá. Jinak pro ohřev teplé vody od jara do podzimu budou v blízké době nainstalovány solární termické panely a v zimě dopomohou ohřevu jak vody, tak interiéru malá krbová teplovodní kamna. Přebytky tepla z krbu jdou do akumulační nádrže a dva dny se můžeme bez problému takto ohřátou vodou mýt a sprchovat, popřípadě vytápět. 

Jak často musíte v kamnech topit?
V zimě jednou za dva až tři dny. Během jara a podzimu, když je zatažená obloha a je nevlídné počasí, tak jednou za týden, jinak topit prakticky není potřeba. A to dokonce ani když je venku –10°C, ale svítí sluníčko, dům se bohatě vyhřeje a není potřeba přitápět. Horší je, když je delší dobu pod mrakem, to je pak třeba zatopit. Topím dřevem, za minulý rok to dělalo asi kubík dřeva, možná dva. V každém případě jsou v akumulační nádobě zapojeny elektrické patrony a těmi by bylo možné topit také.

Dá se před příliš ostrým sluncem nějak chránit?
Velké přesahy střechy nad terasou pomáhají skvěle odstínit vysoké letní slunce. V noci pak otevřeme okna na ventilaci, provětráme a pustíme do domu studený vzduch, který v bytě vydrží až do dalšího večera. Druhou možností je větrat rekuperací a vhánět chladný vzduch během noci. 

dum nad vodopadem
Obývací pokoj s krbem, který vytápí celý dům.

Na kolik stavba vyšla a kolik času vám zabrala?
Asi na méně než dva a půl milionu, ale dělal jsem ji svépomocí s rodinou a kamarády. Stavba na klíč by byla výrazně dražší. Nebýt kamarádů, hlavně Mirečka, nepostavil bych ji. Dům jsme začali stavět před třemi lety, ale firma by to zvládla klidně za čtvrt roku. Chtěl jsem si hlavně vyzkoušet, jaké to je postavit si dům sám, abych měl představu, jakým způsobem se to dá reálně správně udělat. Je dobré pro mne vědět ve chvíli, kdy projektujete domy lidem, kde jsou případná úskalí, a případně se jich vyvarovat. 

Nastaly při stavbě nějaké problémy?
Více než stavebně jsem o dům bojoval papírově. Komplikovaná byla jednání s památkáři, nebýt osvícené samotné paní ředitelky, asi by dům dnes nestál. Na druhou stranu mi skvěle pomohl stavební úřad, který byl vstřícný a profesionální. Během samotné stavby, když jsem si s něčím nevěděl rady, jsem zašel do hospody k Metodovi a tam jsme to s kamarády vyřešili a vždycky to nějak dopadlo. Jinak práce se dřevem je velmi příjemná, zděný dům bych už nestavěl. Tohle mě bavilo. Bylo to takové šroubování a stavebnice ve velkém, je tu více než dvacet, možná třicet tisíc šroubů a hřebíků.

dum nad vodopadem
Přes terasu je možné přecházet do všech pokojů.

Už vám někdo z vašich klientů řekl, že by chtěl dům, jako máte vy?
Ano, nízkoenergetických domů už jsme v ateliéru navrhovali několik. V současnosti stavíme jeden dům nad vodou, na jezeře. Ten už je skoro hotový. Další teprve projektujeme a ten bude stát také nad vodou.

Neruší vás auta, která tu jezdí po vedlejším mostě, případně turisté?
Když zavřu okna, tak je vůbec neslyším. Je to spíše mírné ševelení a terasa míří na opačnou stranu, takže o ruchu na mostě vůbec nevím. Čas od času si ale nějaký turista přijde dům vyfotit.

 

„Vždycky říkám, že podle toho, jak vypadá dům, se pozná, jak přemýšlí člověk, který v něm bydlí."

Jiří Ondráček (majitel Domu nad vodopádem)

 

Proč jste se přihlásil do E.ON Energy Globe?
Bylo mi to nabídnuto, já jsem o soutěži původně ani nevěděl. Předtím jsem se účastnil soutěže s pasivními domy. 

Jakou si myslíte, že mají pasivní domy budoucnost?
Vždycky říkám, že podle toho, jak ten dům vypadá a funguje, se pozná, jak ten člověk přemýšlí. Proč zbytečně plýtvat energiemi do nebe, když vlastně není potřeba ani tak topit. Je skvělé, když se povede dům spojit i s místem, kde stojí.  A hlavně když se v něm dobře žije!

dum nad vodopadem
Umístěním domu na sloupech se Jiří Ondráček nechal inspirovat v Austrálii.

dum nad vodopadem
Minimalistický interiér pasivního domu v Telči.

dum nad vodopadem
Pod domem v budoucnu vznikne zázemí pro odpočinek.

dum nad vodopadem
Pohled z terasy na zahradu.

dum nad vodopadem
Pod domem protéká potůček s malým vodopádem.

dum nad vodopadem
Z kuchyně vede vchod na balkón, z něhož jdou vidět hodiny na věži na náměstí.

Další články