E.ON. Energy Globe 2017 vyhrál chytrý dům s mokřadní střechou

Ekologická a alternativní energetická řešení se v našich životech stávají stále přirozenějšími. My tyto přístupy bezvýhradně podporujeme a snažíme se je dostatečně ocenit. Proto vznikla soutěž E. ON Energy Globe podporující inovativní a svěží projekty soustředící se na využití alternativních zdrojů v rámci úspory energie a tím i naší planety. Soutěž probíhá na mezinárodní úrovni již od roku 2000, a protože i Češi mají co nabídnout, v roce 2008 se k této každoroční významné události přidala také naše země. V současnosti soutěž probíhá již ve 177 zemích světa a inspiruje každého, kdo se rozhodl udělat něco pro lepší život na naší planetě.


Ekologická a alternativní energetická řešení se v našich životech stávají stále přirozenějšími. My tyto přístupy bezvýhradně podporujeme a snažíme se je dostatečně ocenit. Pro podporu inovativních projektů vznikla soutěž E.ON Energy Globe. Soutěž probíhá na mezinárodní úrovni již od roku 2000, a protože i Češi mají co nabídnout, v roce 2008 se k této každoroční významné události přidala také naše země. V současnosti soutěž probíhá již ve 177 zemích světa a inspiruje každého, kdo se rozhodl udělat něco pro lepší život na naší planetě.

Soutěž je klasicky vyhlašována v šesti samostatných kategoriích – Obec, Kutil, Firma, Mládež, Stavba a Nápad. Aby hlasování proběhlo opravdu objektivně, organizátoři zapojují jak odbornou komisi, tak širokou veřejnost. Vyhlášení vítězů všech kategorií a celkového vítěze z průřezu všech kategorií proběhlo v rámci slavnostního vyhlášení 9. října 2017 a my se nyní podíváme na úspěchy těch nejlepších.

Největší pozornost směřovala k vyhlášení celkového vítěze soutěže E.ON Energy Globe. Tím se stal Michal Šperling, vítěz kategorie Stavba, který si uprostřed Prahy postavil energeticky téměř zcela soběstačný rodinný domek se střešní kořenovou čističkou odpadních vod. Obytné prostory vyhřívá rekuperací a většinu ostatních energetických výloh pokrývá fotovoltaický systém. Jeho novátorský projekt poukazuje na fakt, že žít ekologicky lze i uprostřed velkoměsta. Michal Šperling bude se svým projektem ekologického domu na pražské Letné reprezentovat Českou republiku na mezinárodním finále soutěže Energy Globe, kde se utká se s projekty ze 178 zemí z celého světa.

Michal Šperling
Michal Šperling, vítěz kategorie Stavba

V kategorii Mládež často narážíme na progresivní a svěží projekty. Nejinak tomu bylo i v tomto ročníku, kde jste z mnoha zajímavých laureátů vybrali projekt Český ostrovní dům otevírající veřejnosti vizi nadčasového bydlení nových generací. Hlavní strůjce myšlenky a nadšenec do udržitelného bydlení, Pavel Podruh, se svým týmem vytvořil model zcela energeticky soběstačného domu, který nadto dokáže sdílet své energetické přebytky s ostatními. Tento unikát je schopný potenciální adaptace v jakémkoli prostředí a jeho větší rozvoj je tak slibnou písní blízké budoucnosti.

čod
Zástupci projektu Český ostrovní dům

Pravá česká hravá duše vynálezce se nejvíce odrazila v kategorii Kutil, a to konkrétně ve vítězném projektu BeeSpy Tomáše Nezvala. Sestrojením speciální úlové váhy schopné velmi přesně měřit hodnoty důležité pro aktivní zachování včelařských chovů si v této kategorii zaslouženě vybojoval první místo. Váha do své činnosti zapojuje moderní technologie jako Wi-Fi nebo GSM, díky kterým odpadají časté prohlídky úlu, a zároveň umožňuje monitorovat zavčelení a úživnost krajiny během celého roku. 

kutil
Tomáš Nezval, vítěz kategorie Kutil

V kategorii Firma se umístila společnost Ekologická prádelna BSB, s.r.o. Tato olomoucká prádelna pro své stroje využívá elektřinu z obnovitelného zdroje - z bioplynové stanice a dále také odpadní teplo z vody, která chladí kogenerační jednotky. Teplo se v prádelně využívá pro předehřívání prací vody a také k sušení prádla v teplovodních sušičkách. Zatímco běžně používané elektrické sušení je energeticky a finančně velmi náročné, teplovodní technologie umožnila velké úspory nákladů na provoz.

Tím ale výčet zdejších ekologických technologií nekončí. Prádelna důsledně používá ekologicky odbouratelné prací prostředky, díky čemuž zásadním způsobem snižuje dopad svého provozu na okolní životní prostředí. Svým zákazníků přitom může garantovat bezinfekčnost prádla.

Revoluci v třídění odpadu přináší obec Šitbořice, která svým přístupem získala první místo v kategorii Obec. Starosta této jihomoravské obce přistupuje k odpadu jako k dále zpracovatelné surovině a motivuje tak občany Šitbořic ke svědomitému třídění. V současnosti zde třídí odpad bezmála 95 % všech obyvatel, za pět let se jim tak podařilo snížit vyvážený odpad o 54 %. V rámci České republiky by zavedení podobného systému mohlo představovat rapidní dopad na kvalitu okolního prostředí a zachování naší přírody.

šitbořice
Zástupci obce Šitbořice, vítězové v kategorii Obec

Ve slibné kategorii Nápad první místo získal specialista v oblasti alternativních pohonů Jan Plomer a jeho projekt na elektromechanický akumulátor energie. Setrvačník by se v budoucnu mohl stát nedílnou součástí hybridních vozidel a vytvářet dostatečné množství energie pro pohon vozidla bez jakýchkoli přidaných zdrojů.

Jak vidíte, ani letos nebylo o zajímavé projekty nouze. Ačkoli ocenění získala jen hrstka nejlepších, všichni zúčastnění ukazují, že alternativní a šetrný přístup k naší planetě přináší sladké plody, které můžeme při troše dobré vůle zanedlouho také sklízet.

Další články