Elektromobily dostanou speciální RZ a řadu výhod

Nízká státní podpora rozvoje elektromobility je České republice často vyčítána. Zatímco v zahraničí je běžné, že stát poskytuje dotaci na nákup ekologicky šetrných automobilů, v naší republice probíhá podobný dotační program pouze pro obecní a městské úřady. To by se ale mohlo brzo změnit.


Prozatím se majitelé elektromobilů a hybridů mohli radovat pouze z několika málo výhod, mezi které patří volné parkování na modrých a fialových zónách v Praze (po vyřízení žádosti o parkovací kartu a zaplacení správního poplatku 100 Kč) nebo osvobození od silniční daně. Od příštího roku by se ale seznam výhod pro majitele elektromobilů mohl významně rozšířit.

E.ON RÁDCE: KOLIK STOJÍ NEJLEVNĚJŠÍ ELEKTROMOBIL? CENA VÁS PŘEKVAPÍ

Nová pravidla, která s sebou přináší novela silničního zákona, se týkají elektromobilů, aut na vodíkový pohon a hybridů, které vyprodukují méně než 50 gramů CO2 na jeden kilometr. Nejviditelnější novinkou budou nové poznávací značky pro výše zmíněné typy vozidel. Ekologicky šetrné vozy tak pozná každý už na první pohled díky označení písmeny „EL“ na registrační značce. Tuto změnu prosadil v poslanecké sněmovně Martin Kolovratník (ANO), podle něj bude nyní díky takovému označení výrazně usnadněn proces udělování výhod pro majitele elektromobilů, hybridů a vozů na vodíkový pohon na úrovni státu, krajů i obcí. „Pokud se například města rozhodnou, že budou chtít pustit do měst pouze elektromobily a ekologická hybridní auta, nové poznávací značky jim umožní snadnou kontrolu. Systém bude jednodušší i pro řidiče,“ popisuje Martin Kolovratník. Mimochodem stejný systém odlišných registračních značek u elektromobilů využívá například Norsko, které bývá často bráno jako vzor v rozvoji elektromobility.

resla
Již nyní mohou ekologicky šetrné vozy využívat zdarma parkování v modrých zónách.

O nové registrační značky budou moci majitelé elektromobilů a hybridů žádat na dopravních inspektorátech obcí s rozšířenou působností. Elektromobily dostanou příští rok novou SPZ a řadu výhod. Mezi ně patří možnost bezplatného využívání dálniční sítě nebo jízdních pruhů vyhrazených pro autobusy a auta taxi služeb. V případě, že majitelé elektromobilu již mají svůj vůz registrovaný a chtějí pouze novou značku s počátečními písmeny „EL“, bude tato výměna bezplatná.

E.ON RÁDCE: KOLIK STOJÍ NEJLEVNĚJŠÍ ELEKTROMOBIL? CENA VÁS PŘEKVAPÍ

Prodeje elektromobilů trhají rekordy – přispějí k tomu plánovaná zvýhodnění?

V prvním pololetí letošního roku se u nás prodalo rekordních 483 nových elektromobilů. Více se o loňských prodejích elektromobilů v ČR dočtete ZDE.  Od novinek, které vstoupí v platnost s novelou silničního zákona si Česká republika slibuje další navýšení prodejů ekologicky šetrných vozů. V rámci podpory elektromobility v České republice plánuje naše vláda do roku 2020 vybudovat celkem 500 nabíjecích stanic. Na to bude ČR čerpat dotaci z evropských zdrojů ve výši 130 milionů korun.

Co s sebou ještě novela silničního zákona přináší?

Mimo výše uvedené s sebou novela silničního zákona přináší další významné změny. Například majáky sanitek, policejních a hasičských vozů budou moci být od příštího roku vybaveny vedle modrých i červenými výstražnými majáky. Druhou nejvýznamnější změnou je upravení postupu pro tvorbu uličky pro vozidla Policie ČR a IZS. Ta bude nově na dálnicích a víceproudých silnicích tvořena mezi levým a prostředním jízdním pruhem.

Další články