E.ON nabíjecí stanice ve Vystrkově u Humpolce se stala dějištěm prestižního závodu elektromobilů eTourEurope

Náš první český Tesla Supercharger ve Vystrkově u Humpolce se stal jednou ze zastávek závodu elektromobilů eTourEurope, jehož trasa vede během 9 dní napříč 9 hlavními městy Evropy a několika dalšími stanicemi, nazvanými jako eMeetingpointy.


etour

Již po 4. se v jedné z nejprestižnějších eRallye na starém kontinentu ukazují schopnosti aut, která zanechala spalovací motory v propadlišti dějin a nahradila je pohonem z obnovitelných zdrojů – elektřinou. Peleton čítající 14 mezinárodních posádek, z toho 2 české týmy a také několik nadšených majitelů elektromobilů, kteří se je rozhodli doprovázet, vyjel 10. června z Mnichova. Odtud pokračoval dál napříč celkem 12 státy přes Benelux a Německo do České republiky, od nás dále na Slovensko a přes Maďarsko a Slovinsko zamířil až do Rakouska. Tam byl závod včera úspěšně ukončen v Salzburgu.

Evropská síť nabíjecích stanic roste i díky nám

Součástí závodu se staly elektromobily jako například Renault ZOE, Nissan Leaf, Ford Focus a samozřejmě Tesla Model S a novinka této převratné společnosti Elona Muska Tesla Model X. Podmínky pro vítězství byly zvládnout se dopravit mezi jednotlivými stanicemi v co nejkratším čase a zároveň strávit nejkratší dobu nabíjením. Závod byl rozdělen do dvou kategorií. V kategorii C0 proti sobě soutěžily modely od automobilky Tesla, kde všechny stupně vítězů obsadily automobily Tesla S. Devítidenní závod vyhrála posádka Czechoslovakia s pilotem Jiřím Bočánkem. Na druhém místě se umístila německá posádka Frankenenergie s Wolfgangem Windischem a na třetím místě česká posádka GREEN VICTORY s Jiřím Vlkem. V kategorii C2 soutěžily zbylé automobily, které nepatří do koncernu Tesly. První místo obsadila německá posádka LEMnet s automobilem Renault ZOE, druhé místo vybojovala další německá posádka Auto Sangl s řidičem Wolfgangem Wegmannem, který řídil Hyundai Ioniq. Na třetím místě dojela nizozemsko-německá posádka SANS ATOUT s řidičem Chrisem van der Meijdenem, který řídil Nissan Leaf.

etour

Závodníci denně urazili přibližně 400 km, přičemž za celý závod ujetá vzdálenost 3 600 km ukazuje, že pochybnosti o dojezdu elektromobilů jsou naprosto neopodstatněné. Závod eTourEurope zároveň prakticky už několik let předvádí, že evropská síť nabíjecích stanic je v současné době fungující infrastrukturou, na kterou se majitelé elektromobilů mohou spolehnout. „Nabíjecí stanice ve Vystrkově je skvělé místo. Takhle hezky vybavenou nabíjecí stanici, jako je tady, v Německu nemáme,“ říká Daniel, německý fanoušek eTourEurope, který cestoval se svojí Teslou S společně s celým pelotonem a potvrdil tak důležitost této stanice v rámci celoevropské sítě nabíjecích stanic.

E.ON RÁDCE: KOLIK STOJÍ NEJLEVNĚJŠÍ ELEKTROMOBIL? CENA VÁS PŘEKVAPÍ

Závodníci u nás ocenili i krásu a atmosféru Kutné Hory, která se stala 11. eMeetingpointem eRallye. Na každém takovém eMeetingpointu eTourEurope se sešla komunita elektromobilistů, kde spolu sdílela své nejnovější dojmy ze závodu a diskutovala novinky v oblasti automobilových technologií a možností využití elektrické energie. „Projíždíme hezkými městy a potkáváme spoustu skvělých lidí. Měl jsem spoustu zajímavých rozhovorů s řidiči elektromobilů o technických záležitostech vozů. Vždycky se rád s lidmi pobavím na toto téma,“ říká účastník závodu Stefan Zeller. Je patrné, že nad těmito tématy vyčnívá systém hodnot řidičů elektromobilů, postavený na trvalé udržitelnosti a šetrnosti nejen vůči životnímu prostředí, ale i vůči svému vlastnímu zdraví.

etour

Po nabití na nabíjecí stanici ve Vystrkově se peloton elektromobilů vydal do Bratislavy. Závod eTourEurope posouvá elektromobilitu o krok kupředu a přináší nové vědomosti o těchto technologiích lidem, kteří s nimi zatím nepřišli do styku. Ukazuje, že je možné urazit v elektromobilech velké vzdálenosti a že již dnes zvládnou nahradit konvenční auta se zastaralými spalovacími motory. 

E.ON RÁDCE: KOLIK STOJÍ NEJLEVNĚJŠÍ ELEKTROMOBIL? CENA VÁS PŘEKVAPÍ

Další články