Budoucnost dopravy podle mladých designérů

Nad otázkou, jak bude vypadat doprava za dalších padesát i více let, si lámou hlavu nejen scenáristé sci-fi snímků a knih. Tato otázka zajímá především i zástupce velkých společností. Ti by samozřejmě chtěli určovat trendy budoucího vývoje tohoto segmentu a snaží se proto co nejdříve odhalit možnosti jeho vývoje.


Jednou z těchto společností je i jihokorejský Hankook, firma, která se primárně věnuje výrobě pneumatik. Nedávno proto tato společnost vyzvala 34 nezávislých designerů k vytvoření jejich vize osobních dopravních prostředků, které by se mohly v příštích několika letech objevit v ulicích měst.

1

Dnes se v ulicích velkých měst můžeme poměrně často setkat s nejrůznějšími elektrickými koloběžkami nebo jednokolkami. Podobným směrem se vydal i tým designérů pří návrzích dopravních prostředků budoucnosti. Jedním z nich je Flexup. Jde také o koncept elektrické jednokolky, která však nevyužívá jedno kolo, ale speciální systém, kdy jednotlivé segmenty dokážou měnit svou polohu tak, aby jednokolka dokázala zdolávat i takové překážky jako například schodiště.

1

Druhým konceptem designérů značky Hankook je opět jednokolka. Ani tentokrát ale nevyužívá klasického kola. Návrháři tentokrát kolo rozdělili vertikálně napůl. Každá polovina je poháněna vlastním elektromotorem. Díky tomu je možné efektivněji projíždět zatáčky, kdy jedna polovina kola lehce zvýší své otáčky.

1

Naši pozornost zdaleka nejvíce zaujal koncept iPlay. Jde o dopravní prostředek pro jedu osobu. Její dominantou je dvojice obrovských kol po bocích stroje. Díky nim a jejich schopnosti se naklánět je stroj neobyčejně hbitý a dokáže projíždět i ostrými městskými ulicemi bez zbytečné ztráty energie.

1

Autobine je název konceptu autonomního autobusu. Ty nejsou pro naše čtenáře ničím cizím. Ostatně nedávno jsme vám přinesli článek, který se problematice autonomních autobusů a jejich využívaní věnuje dopodrobna. Novinkou, se kterou přichází vize společnosti Hankook je flexibilita konceptu Autobine. Ten je schopen se dle potřeb „natahovat“ a tím zvyšovat i svou kapacitu pro cestující.

1

V rychle se rozvíjejícím městském prostředí je zapotřebí myslet i na práci bezpečnostních složek. Speciálně pro ty navrhly designéři společnosti Hankook stroj s názvem Shifttrack. Jde o elektromobil postavený na speciálně navržených kolech. Díky nim je vůz mrštný, rychlý a zároveň dokáže využívat výkon elektromotoru na 100 %.

1

Poslední koncept, který tým designérů jihokorejské společnosti představil, nese název Magfoat. Jedná se o zařízení, které na první pohled připomíná skateboard. Namísto kol ale využívá princip magnetického polštáře, nad kterým levituje. Pro fanoušky sci-fi filmů se tedy nejedná o nic nového. Podobný levitující skateboard se objevil už ve filmu Návrat do budoucnosti z roku 1985. V loňském roce dokonce podobný funkční prototyp již představila automobilka Lexus.

Další články