Hurá zpátky do školy. V zeleném

Shon po školních pomůckách pomalu začíná. Jak vybavit dítě do školy šetrněji k životnímu prostředí? A jde to vůbec? Máme pro vás několik ekologických tipů na výbavu pro školáka.


Ještě než začnete zběsile nakupovat, zkuste projít všechny pomůcky, které už doma máte, a zvažte, zda by se něco z nich nedalo ještě využít. Nenakupováním nových věcí šetříte nejen peníze, ale i zdroje a spolu s nimi životní prostředí. Pokud se bez něčeho absolutně neobejdete, doporučujeme vybírat kvalitnější pomůcky od evropských, ještě lépe českých výrobců. Tím značně zmenšíte uhlíkovou stopu svého nákupu.

S aktovkou na kompost

Výběr dětské aktovky není nikdy jednoduchý. Musí být lehká, prostorná, ergonomická a hlavně se musí líbit školákovi. Slovenská značka Nosha vyrábí jednoduché aktovky v příjemných barvách, které splňují všechna výše zmíněná kritéria. Navíc jsou šetrné k životnímu prostředí. Aktovky se skládají z obnovitelných materiálů a jsou 100% rozložitelné a kompostovatelné. Firma si zakládá na lokální výrobě, která od začátku do konce probíhá na Slovensku.  

EKO aktivita

Ekologický svačinář

Odpad je problém a je fajn učit děti od začátku, jak předcházet jeho produkci. Česká firma MagsBags vyrábí kapsy na svačiny, které se dají používat pořád dokola. Jsou vyrobené z bavlny a z nylonu s PU zátěrem, aby skrz nic neproteklo. Kapsy se dají omývat a prát v pračce. Vyrábí se ve všech možných veliksotech - na jeden rohlík nebo klidně i celý chleba. Oproti klasickým krabičkám jsou sáčky skladnější, jídlo v nich neosychá a ani nevlhne.

Ano plastové lahvi

Říkáte si, že sklo je jasná volba? Tak si vzpomeňte na to, jak občas aktovka letí do kouta nebo funguje jako kopací míč. Řešením je Zdravá láhev od české firmy R&B Mědílek vyrobená ze zdravotnického plastu. Neobsahuje ftaláty, bisfenoly ani jiné škodliviny, které se mohou z běžných plastových lahví uvolňovat.

Školáci - infobox

Pokud se jedna z částí lahve rozbije nebo ztratí, nemusíte kupovat novou lahev. Výrobce si zakládá na tom, aby výrobek sloužil co nejdéle, a proto snadno pořídíte i široké spektrum náhradních dílů.

Píšu a chráním stromy

Psaní se musí pořádně procvičovat, proto je i spotřeba papírů u každého školáka veliká. Raději sáhněte po sešitech, které se vyrábí z recyklovaného papírů.

Papír

Český koncept Papírna vyrábí eko-friendly sešity od roku 2014. Vybrat si můžete z různých formátů a klasické linky, čistého archu, piškvorkového vzoru nebo teček. To vše v 36 barevných provedeních.

Papírna

Bez obalu to nejde

Sešity a učebnice samozřejmě patří do obalu. Ale ty plastové, které se v průběhu roku poničí a následně skončí v koši, nejsou tou nejlepší volbou. České papírnictví Papelote nabízí látkové obaly na knihy v různých velikostech. Na konci školního roku se obaly hodí do pračky a v září jsou opět připravené k použití. Existuje i levnější varianta, a to zabalit učebnice do klasického balicího papíru bez potisku nebo si vyrobit obal z papírové nákupní tašky. Abyste následně mohli obal hodit do modré popelnice, použijte papírovou lepenku. Tahle varianta dá více práce, ale nestojí vás skoro nic.

Penál a co do něj

Nesmrtelné jsou penály kovové. S klasickým látkovým třeba od zmiňované firmy Papelote ostudu dítě taky neudělá. A čím ho naplnit? Doporučujeme dávat přednost doplňovacím perům a propiskám. Šetrnější k životnímu prostředí jsou pastelky a tužky, které nejsou lakované. Fixy a zvýrazňovače se dají nahradit suchými tužkovými zvýrazňovači. I tak malou změnou předejdete vzniku plastového odpadu.   


Když jde škol(k)a příkladem

Ekologické školní pomůcky určitě dětem prospějí, ale vztah k přírodě si přeci jen lépe vypěstují v tom správném prostředí. To jim nabízí například mateřská škola v Sedlejově, která se uchází o výhru v letošním ročníku E.ON Energy Globe 2019. Dostane váš hlas, nebo dáte přednost jiným projektům? Je to na vás!

Další články