I příroda už má svoje aplikace

V mobilu máme aplikaci na kdejakou blbost. Tak co kdybychom pro tentokrát přidali nějakou, která pomůže nebo uleví přírodě? Nebo třeba takovou, která pomůže nakrmit hladové děti a neplýtvat jídlem? Tady je pár tipů, které udělají váš život zelenější a vaši karmu o trochu lepší.


Zlepšeme (nejen) Česko

Říká se, že když chceme změnu, musíme začít u sebe. V tomhle případě to nebude doma na dvorečku, ale v celé zemi. Aplikace Zlepšeme Česko má mnoho funkcí, od záchrany životů a majetku, přes péči o veřejný prostor až po starost o životní prostředí. Objevili jste v okolí černou skládku nebo nebezpečný odpad? Informaci jednoduše zadáte do appky. Po určení místa a schválení dispečerem je váš podnět předán kompetentní osobě v dané samosprávě, která může problém začít řešit. Funguje pro iOS i Android.

Zlepšeme česko

Asi každý z nás má doma nějaký ten kousek nábytku z IKEA. Tento obchodní řetězec už spoustu let velmi důsledně řeší ekologii. Nyní přišel s aplikací, která vás pomocí jednoduchých výzev a úkolů učí šetřit přírodu. Můžete si vybrat plnění jednorázových činností jako je zhasínání světel, procházky nebo zkrácení doby sprchování, ale i zadání dlouhodobá, jako je pěstování rostlin nebo recyklace odpadu. K dispozici je pro iOS i Android.

Jedete na kávu či pracovní schůzku? Nechte auto doma a jeďte na kole. Prospěje tím nejen životnímu prostředí, ale i sobě. A pokud si plánujete dát třeba pivo a zpátky se svézt MHD, nemusíte se pro kolo druhý den vracet. Tedy pokud si půjčíte Rekolo a poté ho necháte, kde budete chtít. Appku stáhnete do iOS i Androidu.

Ani drobek nazmar

Celosvětovým problémem je plýtvání jídlem. Zmenšit lidskou marnotratnost v Česku zkouší třeba aplikace Nesnězeno.cz.  Ta vám ukáže podniky v okolí, které v daný den nestihly prodat všechno jídlo, a nabídne vám zbylé porce se slevou minimálně 30 %. Jídlo si lze přes mobil jednoduše zarezervovat a poté vyzvednout. Šetříte tím nejen peníze, ale i životní prostředí. Funguje na iOS i Androidu.

Ačkoliv se někde jídlem plýtvá, stále jsou země, kde lidé trpí hlady. OSN proto nechala vyvinout aplikaci Share the Meal, prostřednictvím které můžete darovat jídlo dětem v zemích nejvíce ohrožených hladomorem. Jídlo na týden pro jedno dítě tady vyjde zhruba na 3 eura, nastavit si může i pravidelné přispívání. V tomto případě i malá částka udělá velké věci. Appku si stáhnete do Androidu i iOS.

Appky

Ačkoliv se to nezdá, i druh potravin, které nakupujeme, má velký vliv na životní prostřední. Stále aktuálnějším problémem je ničení deštných pralesů kvůli těžbě palmového oleje, který se potom přidává do potravin. Pokud se vám nechce luštit složení, které je na obalech většinou napsáno miniaturním písmem, stáhněte si aplikaci Palm oil scanner, která identifikuje pokrmy, které palmový olej obsahují. K dispozici na iOS i Android.

Zvíře v nouzi

Našli jste při procházce přírodou zraněné divoké zvíře? Aplikace Zvíře v nouzi vám pomůže co nejrychleji kontaktovat spádovou záchrannou stanici. Pokud to není bezpodmínečně nutné, na zvíře nesahejte a vyčkejte na odborníky. Ve verzi pro iOS i Android.

Appky

Chtěli byste přiložit ruku k dílu a pomoci Agentuře pro ochranu přírody zmapovat situaci našich luhů a hájů? Aplikace Biolog pomáhá s mapováním druhů zvířat, rostlin i hub. A nemusíte se bát, že je to těžké. Vítaným uživatelem BioLogu jsou i zájemci o přírodu, kteří rozeznají i třeba jen několik druhů ve svém okolí. K dispozici ve verzi pro Android.

Objevovat přírodu

Aplikace nám slouží nejen k tomu, abychom ochránili svět pro další generace, ale i ke skutečnému objevování přírody. Vždyť, jak jinak jí můžeme lépe pomoc, než tak že ji skutečně poznáme? S orientací v rostlinách vám pomůže aplikace Flowerchecker. Vyvinul ji tým vědců z Brna a zajímavá je tím, že rostlinu skrz aplikaci identifikují skuteční lidé tedy vědci, nikoliv jen samotná přednastavená aplikace.

Jestli rádi houbaříte, a někdy si nejste jistí, zda je ta či ona houba opravdu jedlá, zkuste Aplikaci na houby (pouze pro Android). Ta obsahuje atlas hub, kde najdete jedlé i nejedlé houby s fotografií, jejich popisem, výskytem a taky seznamem jiných druhů, se kterými byste si konkrétní houbu mohli splést. Najdete zde i lokální zajímavosti, jako například to, že Bělolanýžovi obecnému se na Pardubicku říká brambor. Pokud chcete houbařit s iPhonem, dobře vám poslouží Atlas hub.

Appky

Appka, která zabaví i děti jsou Hlasy ptáků (pouze pro Android). Pomůže určit, jaký ptačí druh jste potkali na cestách přírodou, nebo si můžete v seznamu vyhledat konkrétní zvíře a jeho hlas.

Další články