Jak bychom žili den po dni, kdyby nastal blackout

V Jihlavě proběh 27. dubna cvičný blackout ve spolupráci se společnostmi E.ON a ČEPS a ČEZ, Jadernou elektrárnou Dukovany. Existuje spousta možností, jak se na takovou situaci připravit. Sestavili jsme pro vás scénář, jak by se mohla vyvíjet situace, kdyby blackout doopravdy ochromil Českou republiku.


První blackout moderní historie nastal v USA a v Kanadě 9. listopadu roku 1965 a zasáhl 30 milionů lidí. Kromě negativních následků, jako bylo rabování, byl o devět měsíců později zaznamenán i prudký nárůst porodnosti. Další výpadky elektrické energie neboli „blackouty“ následovaly od přelomu milénia do současnosti. Jejich zvyšující se četnost je způsobena především rychlým technologickým rozvojem, na který není energetická přenosová soustava dostatečně připravená, a dochází k jejímu přetěžování, zejména vlivem neplánovaných přetoků elektrické energie.

V rámci prevence takové události se pořádají pravidelná cvičení, přičemž poslední „umělý blackout“ v České republice proběhl 27. dubna v Jihlavě ve spolupráci se společnostmi E.ON a ČEPS a ČEZ, Jadernou elektrárnou Dukovany. Orgány krizového řízení, jako jsou policie, hasiči či záchranná služba, se zde pokoušely sladit a na případnou krizi co nejefektivněji připravit.
 

Pokud se jedná o několik desítek minut až pár hodin bez provozu elektrické sítě, taková situace není označena jako blackout. Ten nastává až ve chvíli, kdy je na více dní ochromena rozsáhlá oblast.

 

S lokálním výpadkem elektřiny se většina z nás už alespoň jednou za život setkala. O takových výpadcích se můžete informovat předem na internetu, nebo se na ně můžete nechat upozornit prostřednictvím SMS. Pokud se jedná o několik desítek minut až pár hodin bez provozu elektrické sítě, taková situace není označena jako blackout. Ten nastává až ve chvíli, kdy je na více dní ochromena rozsáhlá oblast. Existuje spousta možností, jak se na takovou situaci připravit. Sestavili jsme pro vás scénář, jak by se mohla vyvíjet situace, kdyby blackout ochromil Českou republiku.

Okamžik výpadku elektřiny

Lidé sedící v práci nebo doma si náhle všimnou, že zhasla světla, televize nebo jim notebook po chvíli zahlásí prázdnou baterii, přestože je stále zapojený v zásuvce. Na jiných místech uvíznou lidé ve výtazích a naposledy zablikají semafory. Policie okamžitě vyjíždí zabezpečit blokující se křižovatky, aby další služby záchranného systému mohly plynule operovat.

Po několika hodinách

Veškeré přístroje na elektřinu nefungují. Běžné osvětlení, zabezpečovací zařízení, bankomaty, čerpací stanice, voda a plyn. Po osmi hodinách od výpadku se postupně ztrácí signál mobilních operátorů a internetu a dostupnost informací začíná být značně omezená.

Špatně je na tom i provoz nemocnic a čerpacích stanic. Pracovní proces většiny lidí je ochromen. Záchranné složky hojně operují v ulicích a zajišťují první problémy. Dispečink dodavatele elektřiny povolává své pracovníky a svolává krizový štáb, který následně informuje státní orgány. Prostřednictvím autorádia nebo přenosného rádia na baterky se dozvídáte, že  nastal blackout a je vyhlášen stav nouze.

Na doporučení záchranných integrovaných jednotek si vytvořte zásoby pitné vody, nejlépe té balené, a dalších skladovatelných potravin s dlouhou dobou trvanlivosti. Bude se hodit i plynový vařič, náhradní baterie do přenosných elektrických spotřebičů a jednorázové hygienické pomůcky, jako jsou vlhčené ubrousky, dezinfekční gel na ruce, tabletky a roztoky na dezinfekci vody a zásoba léků.

Večer

S přicházející tmou se ukazuje první vážný problém, který výpadek elektřiny přináší. Teď přijdou na řadu veškeré čelovky a ruční svítilny, používání svíček se z důvodu rizika požárů nedoporučuje. Na druhou stranu si díky zmizení světelného smogu můžete právě vychutnávat taje astronomické oblohy. Dbejte na svoji bezpečnost, minimalizujte v nočních hodinách opouštění domovů, zejména v hustě obydlených městských aglomeracích.

2. den

Blackout stále trvá, ale s vycházejícím sluncem je situace alespoň o trošku příznivější. Dobrou zprávou je, že pravděpodobně nepůjdete do práce, pokud nejste součástí bezpečnostních složek. Z důvodu výpadku komunikačních sítí je vhodné poslouchat přinejmenším autorádio. Základní informace se k vám dostanou i skrze úřední desky. Také se domluvte s rodinou a s blízkými na způsobu komunikace, čase a místě setkávání či jakým způsobem si dáte případně vědět, že jste všichni v pořádku. Rozhodně nevolejte tísňové linky, pokud budou funkční, budou potřeba pro skutečná ohrožení na zdraví. Nezapomeňte obejít sousedy a domluvte se na vzájemné pomoci nebo zjistěte, zda někdo aktuálně nepotřebuje pomoc .

Postupně přestávají fungovat i spotřebiče, které po výpadku proudu fungovaly ještě na záložní baterie. Čím méně budete otvírat mrazák a ledničku, tím déle zůstanou potraviny poživatelné, každopádně je vhodné začít nejdříve s konzumací potravin s krátkou minimální trvanlivostí. V případě, že blackout nastal v zimě, je situace s chlazením potravin vyřešena. Na druhou stranu začíná teplo postupně opouštět práh vašich domovů, takže je vhodné se dobře obléct.

3. den

Blackout zpravidla netrvá déle než dva dny a dodávky elektřiny bývají poměrně rychle obnoveny. Pokud situace trvá déle, v žádném případě nepropadejte panice a užijte si atmosféru bez moderních technologií, kterou za normálních okolností zažijete jen někde v bohem zapomenutých oblastech.

Po týdnu

Situace jek kritická. Jídlo se rozdává na příděly, problémy s dostupností pitné vody, s odpady. Do země začíná proudit humanitární pomoc. Celá společnost se musí bedlivě řídit podle pokynů vlády a záchranných složek.

Pokud jste ale jedni z mála lidí, kteří bydlí v energeticky soběstačném domě, můžete ostatním pomoci s malými dodávkami elektřiny anebo si konečně najdete čas dohrát všechny hry na playstationu.

28 dní poté

Bez komentáře.

Další články