Jak lze v domácnosti využívat dešťovou vodu

Ačkoli se může zdát, že my Středoevropané máme díky zeměpisné poloze naší země na růžích ustláno, není tomu tak a příroda nás rozhodně nešetří. V České republice se sice nemusíme potýkat s následky zemětřesení, sopečných erupcí nebo ničivých hurikánů, přesto nás, dle odborníků z Akademie věd ČR, za posledních 5 let potkalo více než 20 výkyvů počasí, které měly negativní vliv na život obyvatel a hlavně zemědělců.


Ačkoli se může zdát, že my Středoevropané máme díky zeměpisné poloze naší země na růžích ustláno, není tomu tak a příroda nás rozhodně nešetří. V České republice se sice nemusíme potýkat s následky zemětřesení, sopečných erupcí nebo ničivých hurikánů, přesto nás, dle odborníků z Akademie věd ČR, za posledních 5 let potkalo více než 20 výkyvů počasí, které měly negativní vliv na život obyvatel a hlavně zemědělců. Těmito rozmary počasí myslíme mrazy, povodně a hlavně sucho, které se v posledních letech stalo noční můrou mnoha českých zemědělců. Nejsou to ale jen zemědělské podniky, které jsou suchem ovlivněny. Nedostatek pitné vody na našem území od roku 2014 zaznamenali obyvatelé více než 1800 obcí nebo městských částí. Jak se suchy bojovat je proto otázka, kterou si v posledních letech kladou vědci stále usilovněji. Ještě dříve, než se naučíme dokonale poroučet dešti, se ovšem musíme poohlédnout po jiném řešení, které můžeme využívat hned.

E.ON RÁDCE: KOLIK STOJÍ NÁDRŽ NA DEŠŤOVOU VODU?

Jedním z nejjednodušších řešení jak bojovat s rozmary přírody v období sucha je využití dešťové vody. Ačkoli si to možná neuvědomujeme, každý z nás spotřebuje denně v průměru 100 litrů vody, většinou pitné. Tu přitom v takovém měřítku vůbec nepotřebujeme. K zalévání zahrady, splachování toalety nebo praní prádla by nám bohatě postačila kvalitně přefiltrovaná a upravená voda dešťová. Jak ji ale využívat správně? Jaký systém pro využití dešťové vody je ten nejvhodnější a jak je možné získat dotaci pro pořízení systému využívání dešťové vody?

Dešťová voda

Dešťovka na zahradu

Česká republika je jednoznačně zemí zahrádkářů a chalupářů. A co má každý správný zahrádkář pod okapem? Sud na dešťovou vodu. Toto jednoduché řešení, které zná téměř každý z nás, je přitom základem pro snížení nákladů za stočné a zátěže naší krajiny. Dešťová voda navíc na rozdíl od pitné vody neobsahuje chlór a další látky, kterými je voda z vodovodu upravena a které květinám moc neprospívají. Dešťovku navíc můžeme využívat i jinak – například na mytí auta. To je činnost, u které spotřebujeme velké množství vody a je nám přitom jedno, jestli je pitná, nebo ne.

Moderní systémy pro zachytávání dešťové vody využívají velké akumulační nádrže zapuštěné do země. Uchovávání dešťové vody v zemi má své opodstatnění nejen z hlediska estetického, ale i bezpečnostního. Díky umístění v zemi je dešťová voda odstřižena od světla a tepla, což výrazně snižuje riziko množení škodlivých bakterií ve vodě. Do nádrže je sváděna dešťová voda z okapů domu, ta poté prochází přes filtr zachytávající pevné nečistoty ve vodě. Nádrže jsou samozřejmě vybaveny elektrickými čerpadly. V případě, že je nádoba s dešťovou vodou plná, přichází na řadu tak zvaný přepad, který odvede přebytečnou vodu do kanalizace nebo do připraveného trativodu. Navíc existuje i možnost doplnit nádrž o řídicí jednotku, která se bude starat o množství akumulované vody.

Při výběru akumulační nádrže stojí před zájemcem téměř nepřeberné množství nabízeného zboží. Prim hrají jednoznačně nádrže plastové, které v porovnání s kovovými zaručují větší odolnost, variabilitu a nižší cenu. Ta je logicky závislá na velikosti, kterou zvolíte. Je možné pořídit nádrž o objemu 1 600, ale i 26 000 litrů. Jejich ceny se pohybují od šesti do sta tisíc korun. Během výběru vhodné velikosti nádrže je zapotřebí vzít v potaz nejen plánované využívání dešťové vody, ale i průměrný měsíční úhrn v dané lokalitě.

Dešťovka do domu

Druhou, o něco náročnější úrovní využití dešťové vody, je její zavedení přímo do domu. Většina z nás má u sebe doma pouze jeden okruh vody, a to pitné. Během dne ale nepotřebujeme pitnou vodu ke všemu. Například takové splachování toalety, vytírání podlahy nebo praní prádla, to všechno jsou činnosti, během kterých můžeme opět využívat dešťovou vodu místo pitné a opět zde platí pravidlo, že tím budeme šetřit nejen přírodu, ale i vlastní peněženku. V případě využití tohoto systému je k akumulaci dešťové vody využívána také podzemní akumulační nádrž pro dešťovou vodu. Ta je ale navíc vedena přímo ke spotřebičům, jako je toaleta nebo pračka, v závislosti na tom, jak chceme dešťovou vodu využívat.

Mnoho lidí se obává, že k praní prádla dešťová voda není dostatečně „čistá“. Poslední výsledky testů ale ukazují, že po praní prádla v dešťové vodě se v prádle nachází stejné množství bakterií jako po praní v pitné vodě. Dešťová voda je navíc mnohem měkčí než pitná voda, což napomáhá menšímu opotřebení jednotlivých součástí pračky. Někteří výrobci praček, jako například německá společnost Miele, již s využitím dešťové vody počítají a do svých praček umísťují dva vstupy pro vodu – jeden pro pitnou a druhý pro dešťovou. Takové pračky využívají dešťovou vodu v prvních dvou fázích pracího cyklu, zatímco na třetí, finální fázi, je využívána pitná voda.

E.ON RÁDCE: KOLIK STOJÍ NÁDRŽ NA DEŠŤOVOU VODU?

děšťovka

Dešťovka a šedá voda

Poslední a nejkomplexnější systém nepracuje pouze s dešťovou vodou, ale i s takzvanou šedou vodou, tedy vodou znečištěnou během sprchování, mytí nádobí a podobně. Taková voda musí nejprve projít speciální filtrační stanicí. Ta nejprve od vody oddělí pevné nečistoty, následuje čistění vody od tuků a speciální mechanicko-chemické čištění, které vyfiltruje ostatní látky. Voda je následně skladována buď ve speciální nádrži, nebo v nádrži spolu s dešťovou vodou. Využití této vody se pak v ničem neliší od využití dešťovky při splachování nebo praní. Využívat ji lze ale samozřejmě také k vytírání, mytí auta či zalévání.

Dešťovka

Mohu pro svůj systém využívání dešťové vody získat dotaci?

Je očividné, že tři výše uvedené systémy jsou v našem výčtu možností využití dešťové vody seřazeny nejen podle náročnosti na jejich zavedení, ale i na jejich pořízení. Právě proto bychom rozhodně neměli zapomínat na možnost získání dotace na zavedení systému pro využití dešťové vody. Sedmého září loňského roku se pro velký zájem ze strany veřejnosti rozjelo druhé kolo dotačního programu Dešťovka. Ten mohou využít všichni majitelé a stavitelé rodinných nebo bytových domů. Dotace je určena pro fyzické i právnické osoby. V rámci dotačního programu, na který naše vláda vyčlenila 200 milionů korun, je možné získat finanční prostředky pokrývající až 50 % nákladů na pořízení systému pro využití dešťové vody. Stejně jako všechny dotační programy i Dešťovka má své podmínky. Například nejjednodušší systémy pro využívání dešťové vody (k využití mimo dům) jsou podporovány pouze v obcích ohrožených suchem. Bližší specifikace všech podmínek, které je zapotřebí splnit k získání podpory pro pořízení systému na využívání pitné vody, naleznete v sekci Často kladené dotazy na oficiálním webu navazujícího dotačního programu Dešťovka II.
 

Další články