Jak na domácí nabíjení elektromobilu

Elektromobilita už dnes není chápána jen jako módní výstřelek nebo trend ekologicky smýšlejících lidí. Aktuálně elektromobilitu vnímáme jako jednu z možných cest, kterými se v budoucnu osobní doprava vydá v masovém měřítku. Jak se ve stále rozšiřující nabídce dokázat zorientovat a najít tu správou nabíjecí stanici pro váš elektromobil, jsme vám prozradili v našem nedávném průvodci mezi nabíjecími stanicemi. V následujících řádcích se již nebudeme věnovat obecně všem možnostem nabíjení elektromobilu, ale soustředíme se pouze na možnosti nabíjení elektromobilu v domácích podmínkách.


Elektromobilita už dnes není chápána jen jako módní výstřelek nebo trend ekologicky smýšlejících lidí. Aktuálně elektromobilitu vnímáme jako jednu z možných cest, kterými se v budoucnu osobní doprava vydá v masovém měřítku. Jak se ve stále rozšiřující nabídce dokázat zorientovat a najít tu správou nabíjecí stanici pro váš elektromobil, jsme vám prozradili v našem nedávném průvodci mezi nabíjecími stanicemi. V následujících řádcích se již nebudeme věnovat obecně všem možnostem nabíjení elektromobilu, ale soustředíme se pouze na možnosti nabíjení elektromobilu v domácích podmínkách.

Domácí nabíjení elektromobilu jako nejvýhodnější řešení

Přemýšleli jste někdy o tom, jak často vaše auto skutečně využíváte? Říká se, že průměrné auto nevyužíváte po 95 % svého života. Tato čísla doopravdy potvrdil nedávným výzkum britského statistického úřadu, z něhož vyšlo, že průměrné auto je aktivně využíváno v součtu pouze 6 hodin týdně. Po zbytek času vůz stojí nehybně buď u domu nebo poblíž pracoviště jeho majitele. Zde se nám sice otevírá možná diskuse o možnostech, které majitelům aut nabízí carsharingové služby, dnes se ale chceme věnovat nabíjení elektromobilů. Z výše uvedených faktů tedy jasně vychází, že nabíjení elektromobilu v domácích podmínkách je co do časové náročnosti nejjednodušším řešením. Zároveň může jít o nejvýhodnější řešení i co se týče finančních nákladů. Cena elektřiny v průměrné domácnosti (bez speciálního tarifu) se pohybuje kolem 4,5 Kč/kWh, spotřeba vybraného elektromobilu za průměrnou pořizovací cenu 700 000 Kč včetně DPH je 18 kWh/100 km. V takovém případě stojí provoz elektromobilu na 100 km průměrně 81 Kč, což je až dvakrát méně, než stojí provoz podobně velkého vozu s pohonem na benzin. Mnoho poskytovatelů elektrické energie, včetně společnosti E.ON, svým zákazníkům ale nabízí speciální tarif určený pro uživatele elektromobilů, kteří své vozy nabíjejí doma. V případě zájmu o další informace týkající se speciálního cenového tarifu pro nabíjení elektrických vozidel neváhejte kontaktovat specialisty E.ON.

Wallbox E.ON

Jak doma nabíjet elektromobil

Již jsme si řekli, že nabíjení elektromobilu v domácích podmínkách patří mezi nejvýhodnější jak z časového, tak i ekonomického hlediska. Pojďme se ale podívat, jaké máme možnosti, co se týče samotného procesu nabíjení.

Nejjednodušším a nejzákladnějším řešením, jak nabíjet elektromobil doma, je použití standardní 230 V zásuvky. Možná to zní překvapivě, ale z běžné zásuvky je možné nabíjet opravdu jakýkoli moderní elektromobil, včetně vrcholných modelů americké automobilky Tesla. Během nabíjení z běžné domácí zásuvky využívají elektromobily své vlastní nabíječky, které střídavý proud ze zásuvky transformují na stejnosměrný. Během hodiny nabíjení ze zásuvky se dojezd elektromobilu zvýší přibližně o 14 km. To ale není nijak oslnivé číslo, a pokud řidič denně nenajede pouze několik desítek kilometrů, je záhodno se poohlédnout po jiném, rychlejším řešení.

Další možností, jak nabíjet elektromobil v domácích podmínkách, je využití vícefázové 16 A zásuvky. Tu nalezneme u většiny rodinných domů. Používá se například k provozu stavební míchačky nebo cirkulárky. S použitím této zásuvky se po hodině nabíjení zvýší dojezd vozu Tesla Model S o cca 55 km, což je v porovnání s běžnou 230 V zásuvkou citelný rozdíl. Aby mohl elektromobilista tento typ zásuvky využívat, musí si pořídit speciální adaptér 5 kolík, 16 A na Menekkes Typ 2 nebo na další nabíjecí standardy, které využívá daný elektromobil. Pořízení tohoto adaptéru vyjde cca na 500 Kč.

Příklad podoby nástěného wall-boxu

Pokročilejší variantou, jak nabíjet svůj elektromobil v pohodlí domácí garáže, je pořízení si tzv. wallboxu čili nástěnné nabíjecí stanice. Jedná se většinou o zařízení do 22 kW/32 A na střídavý proud. Ceny těchto wallboxů se pohybují od 10 do 60 tisíc Kč, v závislosti na jejich výkonu a požadovaných vlastnostech. Mnohé i z těch nejlevnějších wallboxů dokáží v porovnání s běžnou zásuvkou dobu nabíjení zkrátit až o polovinu. Vrcholné wallboxy dokáží elektromobil nabít až 10x rychleji než běžná zásuvka. Pro bližší informace o možnosti pořízení wallboxu pro domácnost můžete kontaktovat specialisty společnosti E.ON.

Dvakrát měř, jednou řež

Pro nabíjení elektromobilu v domácích podmínkách je třeba uvažovat i o technické vybavenosti vašeho domu. Například britská energetická společnost National Grid v loňském roce upozorňovala na potřebu úpravy rozvodů ve starších domech. Jejich majitelé si často nechali do domu instalovat 11 kW nabíjecí stanici pro elektromobil, aniž by zvážili její náročnost pro rozvody v domě. Následně byli překvapeni ze zjištění, že není možné souběžně nabíjet elektromobil a spustit rychlovarnou konvici či jiný elektrický spotřebič. Při instalaci podobné nabíjecí stanice je proto vždy důležité konzultovat celou věc s odborníkem, který zváží náročnost nabíjení ve vztahu k aktuálnímu stavu elektrických rozvodů v domě a navrhne nejvhodnější řešení.

Další články