Jak se postarat o světlo domova

Obvykle mluvíme o teple domova, ale i světlo má jednoznačný vliv na to, jestli se doma cítíme opravdu jako doma – a jestli je tam příjemně a útulno. S osvětlením i barvami v interiéru je možné kouzlit. Obojí dokáže menší nebo užší místnosti opticky rozšířit, vyhnat stíny z koutů, vyvolat dojem vzdušnosti a prostornosti Anebo je naopak ještě více zazdít.


„Estetika, funkčnost a úspornost osvětlení v domácnosti musí být v dokonalé harmonii a precizně vyřešeny, ideálně ještě spolu s přihlédnutím k ekologickým aspektům výroby. Jen tak můžeme mluvit o moderním a kvalitním osvětlení. Nejlepší cestou je nebát se svítidla kombinovat. Osvícení musí být rozmanité, aby vytvořilo hezkou atmosféru. Musí vytvořit hloubky a valéry,“ vysvětluje architektka Adéla Vodrážková ze studia JCA.

Průvodce po domácí světelné galaxii

Každá místnost v domácnosti a každá činnost v ní si žádá své. Relaxovat budeme při jiném osvětlení, než u kterého budeme vařit. Vezměme to ale pěkně popořádku.

Světlo domova.

Centrem bytu nebo rodinného domu je obývací pokoj. Ať je menší nebo rozlehlejší, obvykle mu sluší kombinace několika osvětlení. Doporučuje se centrální osvětlení a k tomu několik doplňkových, například stojací lampa, nebo nepřímé nástěnné svítidlo, případně obojí. Moderní jsou také LED pásky, pozor ale na jejich kvalitu. 

Při sledování televize se nedoporučuje úplná tma, pro oči je komfortnější, pokud svítí i tlumené doplňkové světlo. I tady je možné použít LED pásek, například rámující televizní obrazovku.

Světlo pro každou příležitost

Pokud je obývák spojen s kuchyňským i jídelním koutem, je dobré i světla rozdělit do dvou zón. Nad jídelním stolem dotvoří atmosféru svěšené světlo, zářivky pod horními skřínkami kuchyně zase zaručí, že na přípravu pokrmů pro své milované dobře uvidíme.

Jak správně osvětlit kuchyň?

V případě, že je ložnice určena skutečně jen ke spaní, nevyžaduje ostré světlo. Zato lampičky na čtení jsou téměř povinnost. Na pracovní stůl se zase šikne polohovatelná neoslňující stolní lampa.

Specifické osvětlení je třeba pořídit do koupelny a na venkovní plochy. Koupelnové světlo musí odolat vlhkosti, případně stříkancům vody, a splňovat tedy bezpečnostní normy. Poznáte ho podle označení IP44. Venkovní osvětlení na balkon nebo terasu jsou pak samostatnou kategorií.

Od svíčky po svit měsíce

„V bytě není moc případů, kdy je nutné použít chladné osvětlení. Teplejší barvy máme od pradávna spojeny s ohněm, svíčkami, taková barva světla je nám tedy milejší. Záleží ale i na vybavení bytu a osobních pocitech. Oranžová barva světla nás spíše zklidňuje, modrá nutí k aktivitě. Hodně žluté světlo si klidně dám nad jídelní stůl, ale pro práci u kuchyňské linky zvolím o něco chladnější,“ vyjmenovává Adéla Vodrážková z architektonického studia JCA.

A Kateřina Kutnohorská z Institutu bytového designu doplňuje: „Světlo o barvě 1200 K (kelvinů) evokuje svit svíčky. Je to tedy spíše doplňkové světlo a rozhodně by ho v interiéru nemělo být příliš. Necelých 3000 K je světlo klasické žárovky. S přibývajícími kelviny je světlo bělejší, 6000 K už je velmi ostré světlo, které využijete v koupelně při líčení nebo případně u stolní lampy. Jinak už je příliš ostré a nepříjemné pro oči. Přemíra modrého světla odpovídajícího svitu měsíce už může vyvolat i úzkost.“

Teplotní škála světla.

Barevná paleta interiéru 

Temnější odstíny výmalby nebo nábytku zákonitě ztmavují celý interiér. Každý povrch, ať už zdi nebo vybavení, část světla pohltí a část odrazí. Nejvíce odráží bílá výmalba či nábytek, následuje žlutá a světle zelená barva. Největší pohlcovač je nepřekvapivě černá, v závěsu s hnědou a šedou.

Světlá, nebo tmavá výmalba?

„Pokud váš interiér nedisponuje dostatkem denního světla, inspirujte se u skandinávského stylu. Severské země mají s prosvětlováním místností bohaté zkušenosti. Světlé odstíny na stěnách, bílý nábytek… Opačnou strategii volí jižní země, kde sluneční záření naopak raději tlumí. Domy a byty tam mívají menší okna a tmavší vybavení. Barvy tedy přizpůsobte tomu, jak moc slunný je váš vlastní interiér,“ doporučuje Kateřina Kutnohorská.

 

Ideální situace je, pokud se v interiéru cítíte dobře a nemáte potřebu přemýšlet nad barvami a osvětlením.

Adéla Vodrážková, JCA

 

Adéla Vodrážková doplňuje: „Efekt vymalování stěn funguje skvěle. Jedná se o nástroj, který nezabírá prostor. Je to sice investice a je nutné ho promyslet, ale ve výsledku nikoho neruší a neomezuje. Ideální situace je, pokud se v interiéru cítíte dobře a nemáte potřebu přemýšlet nad barvami a osvětlením. To je pak ta největší ukázka toho, že to funguje. Něco jako když vám není teplo ani zima.“

Jak ušetřit?

Jak ušetřit na světle?

Nejvíce plýtvavé jsou halogenové žárovky. Ani jejich životnost není rekordní. Zato svítí hned. Kompaktní zářivky neboli „úsporky“ zase déle startují a nejsou vhodné do místnosti, kde potřebujete rozsvítit, něco vzít a odejít. V tomto závodě vítězí LEDky. I tady je ale třeba ohlídat kvalitu.

„Velmi záleží na optice svítidla a na kvalitě LEDek. Vysoce kvalitní LEDky neblikají a nemění intenzitu světla ani v horizontu let. LED svítidlo se špičkovou optikou je něco, co zářivkou ani úsporkou prostě nemáte šanci převálcovat. A dnes už ani cenově,“ vypočítává architektka Adéla Vodrážková.


PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ TIPY V NAŠEM RÁDCI, KTERÉ VÁM POMOHOU S ÚSPORAMI V DOMÁCNOSTI!


„Před více než sedmi lety se ještě investoři rozhodovali, zda do bytu pořídit konvenční či dražší LED verzi navrženého svítila. Tehdy LEDka představovala výrazně vyšší pořizovací cenu. V takovém případě byla návratnost investice asi 5 let a pak už následovaly jen úspory. Nyní už LED technologie svými benefity dalece předčila konvenční osvětlení a stala se i cenově dostupnou,“ nastiňuje dnešní situaci architektka.

Osvícení z mobilu

Oblíbeným prvkem domácího osvětlení jsou stmívače, které umožňují nastavit si intenzitu světla podle vlastního přání, rozpoložení nebo denní doby. Stmívače se ovládají otočným knoflíkem nebo tzv. krátkocestným ovládáním, kde se jas mění podle délky stisku. Moderním prvkem jsou vypínače či stmívače bezdrátové, které je možné nalepit třeba i na prosklenou stěnu. Do světla se pak namontuje bezdrátový spínací obvod, který ho rozsvítí.

Světlo můžete ovládat i z telefonu.

Běžné světlo se tak v domácnosti může stát součástí inteligentního systému. V nejmodernějších bytech či domech jejich majitelé pomocí aplikací v mobilech ovládají topení, kuchyňské spotřebiče či bezpečnostní zařízení. Anebo právě osvětlení. Pronikání chytrých technologií do domácností je nicméně o něco pomalejší než například u kanceláří. V běžné domácnosti jsou zatím mnohdy rezervy i u základního osvětlení.

„Světlo a svítidla obecně jsou velmi často podceňovanou součástí bydlení. Je pro mě nepochopitelné, že lidé jsou někdy schopní bydlet v hotovém, a zároveň mít v celém bytě jen žárovky v objímkách, které nainstaluje elektrikář v rámci zprovoznění elektroinstalace. Snažíme se naše klienty v této oblasti stále více vzdělávat,“ uzavírá Adéla Vodrážková z architektonického studia JCA.

Další články