Jak se žije s vlastní solární elektrárnou?

Instalace solárních systémů pro ohřev vody, vlastní spotřebu energie, ale i pro akumulaci elektřiny do baterie je dnes velkým trendem. Zájemci možnosti využití energie ze slunce řeší již během stavby nového domu, ale i při rekonstrukci starší stavby. Ačkoli je i u nás směr využívání solární energie pro vlastní potřebu poměrně rozšířený, stále ne tolik jako v zemích západní Evropy, kde jsou podobné systémy samozřejmostí při stavbě prakticky každého nového domu. Abychom zjistili, jak se doopravdy s těmito systémy žije, vyrazili jsme do jižních Čech, vyzpovídat jejich reálné uživatele.


Pan Klein, majitel domu se solárními systémem
Pan Klein, majitel domu se solárními systémem

 

I čeští penzisté můžou jít s dobou

Je sobota, osm hodin ráno. Namísto toho, abychom se pomalu probouzeli a začínali si chystat víkendovou snídani, stojíme v uličkách jihočeského městyse Besednice. Zde nás vítá usměvavý penzista, pan Klein, který zcela boří mýty o tom, že český důchodce se nemůže naučit žít v symbióze s moderními technologiemi.

E.ON SOLAR: ZJISTĚTE JAK VYUŽÍT ENERGII ZE SLUNCE PRÁVĚ U VÁS DOMA

Předmětem našeho zájmu je systém dvaadvaceti fotovoltaických panelů, umístěných na střeše rodinného domu. Energii, získanou prostřednictvím panelů, které jsou schopny generovat při plném výkonu až 5,5 kW, využívá pak Klein prakticky všemi možnými způsoby a dle svých slov často nestačí veškerou energii využít a tak je v určitém čase 100% nezávislý. Konkrétně je solární energie v tomto domě využívána k ohřevu teplé vody, k vytápění domu, k napájení elektrospotřebičů a přebytečná energie, která není přímo spotřebována, putuje do silného akumulátoru o kapacitě 9 kWh. „I když elektřinu využíváme jak můžeme, elektrárna nám v určitém období vyrábí více než jsme očekávali. Ani jsem nečekal, že budou přebytky tak velké (pozn. red. dle informačního portálu až cca 20 %). Podotýkám, že máme dva bojlery, lednici, dva mrazáky, dvě televize, pilu, saunu a tak dále a vše využíváme bez nějakého omezení. A tak přemýšlím o další baterii, abych dokázal využít vše, co si vyrobím.“ Komentuje majitel domu výkonnost solárního systému. V celoročním pohledu je rodinný dům pana Kleina soběstačný ze cca 70 %. To je samozřejmě dáno nižší výrobou fotovoltaického systému v zimním období, který padá zhruba na poloviční hodnotu, v porovnání s letními měsíci. Všechny tyto informace včetně celoročního přehledu o využívání energie, její akumulaci a odesílání do veřejné sítě je pak pan Klein schopný sledovat pomocí chytré aplikace ve svém laptopu.

Baterie, akumulující energii ze solárních panelů
Baterie, akumulující energii ze solárních panelů

Vstupní investici do instalace samotného fotovoltaického systému a akumulátoru vyčíslil pan Klein zhruba na půl milionu korun. Přesto říká, že se o instalaci nemusel prakticky vůbec rozmýšlet. „My jsme se s manželkou rozhodli během několika minut, bych tak řekl. Hlavní důvod byl ten, že jsme měli volné finanční prostředky, protože jsme přešli do starobního důchodu. Vybrali jsme penzijní spoření a přemýšleli jsme, jestli si koupíme auto nebo elektrárnu a rozhodli jsme se pro elektrárnu.“ komentuje pan Klein a dodává, že na systému zejména oceňuje nižší náklady na vytápění domu a pohodlí celého systému. Pan Klein má kotel na dřevoplyn a elektrický kotel, který přitápí elektřinou z jeho solární elektrárny. „Elektrický kotel nevyžaduje žádnou fyzickou činnost. Stačí nastavit teplotu na termostatu a tím vše končí.“ Přesto nás pan Klein utvrzuje, že úspora finančních nákladů na provoz domácnosti nebyl hlavní popud pro instalaci tohoto systému. „Já jsem takto neuvažoval, ale kdybych peníze investoval do auta, tak návratnost je nula“ dodává.

Výkonost solárního systému je možné sledovat skrze online aplikaci
Výkonost solárního systému je možné sledovat skrze online aplikaci

Na otázku jak dlouhá doba uplynula od jeho finálního rozhodnutí po spuštění systému, odpovídá s provinilým úsměvem. „Tam byl trochu problém. To jsem ale z části zavinil já. Když na konci listopadu loňského roku přijeli technici instalovat panely, zjistili jsme, že na střechu, kterou jsem měl na domě, by to nebylo vhodné. Zarazila mě totiž délka životnosti a záruky na solární panely, která je 25 let, a samotná střecha byla stará 30 let. V tom momentě by střecha odešla dřív než samotné panely. Takže se celá realizace zdržela tím, že jsem musel nechat postavit v zimním období novou střechu a pak jsme pokračovali. Samotná instalace probíhala velice rychle, instalace panelů trvala dva dny a instalace techniky uvnitř domu maximálně týden.“ Velkou výhodu celé instalace pan Klein vidí také v přístupu společnosti E.ON, která se postarala o instalaci samotného systému, ale i o vyřízení finanční dotace ze státního programu Nová zelená úsporám, která pokrývá až 50 % veškerých nákladů na realizaci systému v maximální výši 115 500 Kč pro objekty určené k bydlení.

Pan Klein nás seznamuje s vlastnoručně vylešeným systémem vytápění domu

Jako jediné překvapení, celého systému pan Klein uvádí vyšší energetické přebytky v letních měsících. To je důvod, proč plánuje posílit akumulaci svého systému a tím rozhodně nekončí. Dále uvažuje o pořízení vyššího počtu solárních panelů a dle svých slov zcela vážně zvažuje pořízení elektromobilu, což by se mu s ohledem na plánované posílení akumulačního systému a jeho energetické přebytky rozhodně vyplatilo. Tím by se rodinný dům v městysu Besednice stal jedním z mála v České republice, jehož solární systém by zabezpečoval energii pro chod domácnosti a zároveň pro nabíjení vlastního elektromobilu.

E.ON SOLAR: ZJISTĚTE JAK VYUŽÍT ENERGII ZE SLUNCE PRÁVĚ U VÁS DOMA

Aktuální výkon solárního systému se zobrazuje na obrazovce střídače
Aktuální výkon solárního systému se zobrazuje na obrazovce střídače


Další články