Jak udělat svatbu v souladu s přírodou?

Podle nejnovějších statistik přibývá v Česku svateb. A teď si představte ty mraky jednorázového nádobí, tuny emisí, kterými hýří svatební povozy (mnohdy i letadla) a tu spoustu šatů, které si na sebe svatebčané obléknou jen jednou. Není na čase do svatební bílé přimíchat i trochu zelené?


Proč jsou svatby environmentální průšvih

Loni si v Česku řeklo „ano“ 53 000 párů. Kdyby každý pár pozval na svatbu 50 lidí (ani málo, ani moc), bavíme se tedy o zhruba 2 650 000 svatebčanech. Každému z nich musí dorazit svatební oznámení, ideálně na pěkném papíře, v šik obálce. V tu chvíli se ještě ani nerozezněly zvony a už jsme se pokáceli 33 stromů, které na výrobu oznámení padnou. Když si vezmeme, že strom zvládne za den vyprodukovat 7000 litrů kyslíku, možná se vám už jen z té představy začne špatně dýchat. A to jsme ani nezapočítali konfety nebo papírovou výzdobu…

Popřípadě to vezměme za plastový konec. Když si každý z těch 50 svatebčanů za den vezme 4 plastikové talířky, 4 kusy příboru, 4 kelímky na pití (a to se samozřejmě bude velmi krotit), jen na jedné svatbě se vyprodukuje 10 kilo plastového odpadu. To znamená 530 tun plastů. Jen na svatbách během jednoho roku. S tímto trendem velmi pomalu bojují ekologicky šetrné svatby. Chytnou se?


Svatební kalkulátor emisí oxidu uhličitého
Počítá s počtem hostů, průměrnou délkou a počtem letů na svatbu, vypravených aut a jejich ujetými kilometry na obřad a v neposlední řadě také počtem nocí v hotelu. V kalkulátoru můžete také zaškrtnout, že se chystáte využít luxusní hotel, který zpravidla mívá vyšší uhlíkovou stopu, než hotel „obyčejný“. Výsledné emise uhlíku pak můžete se svou budoucí polovičkou přírodě vynahradit.


Ekologicky šetrná svatba nemusí být žádné velké kouzlo. Už předem můžete udělat několik drobných kroků, kterými dáte najevo, že vám nejde „jen“ o založení rodiny, ale staráte se také o domov, ve kterém bude vyrůstat. Jak bude vypadat, záleží na nás.

„Zájem o ekologicky šetrné svatby vnímám na sociálních sítích. Poptávka je především po lokálních květinách, což je asi nejjednodušší a zároveň efektivní řešení, pokud chce někdo šetrnou svatbu. Dále jsem se setkala se zasíláním pozvánek mailem a svatebními šaty, které se po svatbě upraví na běžné užívání,“ říká Ilona Karásková, šéfredaktorka svatebního časopisu Mile.

Na místě záleží v mnoha ohledech

První, co bude třeba vybrat, je místo pro obřad. Kromě genia loci se zaměřte na jeho polohu. Když vyberete krásný prostor na míle vzdálený od rodiny a přátel, do ovzduší se vypustí dopravou o dost více emisí, než kdyby rodina popojela pouze pár kilometrů do vedlejší vesnice.

Vhodným místem může být skanzen či klášter, které mají díky svému charakteru tradiční vzhled. Poskytnou tolik potřebné soukromí a vyvarujete se v nich nevkusného reklamního smogu. Roste obliba intimních míst, jako jsou lesy a louky. Ale pozor, co vypadá hezky, nemusí být úplně přátelské k přírodě, upozorňuje Ilona Karásková, šéfredaktorka svatebního časopisu Mile: „Otázka je, zda se jedná o šetrnou svatbu, pokud ji budeme pořádat například někde v lese nebo na statku, ale veškeré vybavení a catering budeme přepravovat na místo.“

svatební kytice

Obřad můžete uspořádat na zahradě, chalupě či u babičky na statku. Až budete mít vybráno, poraďte svatebčanům, jak se na svatbu dopravit. Je lepší zvolit vlak, nebo spolujízdu v autech? Čím méně vypravených aut bude, tím lépe – ať už kvůli emisím, parkování nebo třeba i svatebním fotografiím.

Co se týče výzdoby, držte se hesla: minimalismus, rodinné zdroje a přírodní materiály především. Využít můžete stylovou půjčovnu vintage nábytku, který poskytuje studio Eterle. Dále se nabízí svatební kytice a květinová výzdoba.

svatba zátěž

Vnitřní i venkovní prostory je třeba útulně osvětlit. Využijte třeba půjčovnu Svíticí písmena, ve které si kromě nápisů se stylovými žárovkami můžete vypůjčit také světelné řetězy. Jestli dáte přednost třeba svíčkám, zaměřte se na to, aby byly z přírodních materiálů. Sójové svíčky v recyklovaném skle vyrábí česká firma Aromka. Vhodná přírodní vůně navíc odežene nechtěný hmyz. Rostliny z české produkce mívají až desetkrát nižší dopad na životní prostředí, než květiny pěstované průmyslově. Ať už zvolíte Louky Květ, Kytky od potoka, Plantárium, Efemér či jiná česká květinářství, podpoříte tím lokální květinové pěstitele. Atmosféru prostoru vykouzlí i rostliny z babiččiny zahrádky či květy z místní louky. Vždyť luční kvítí má rád každý a nevěsty zdobí od pradávna.

Hektolitry vody v oblecích pro jednu příležitost

I v tomto případě má lokální rozhodnutí globální dopad. Proto se zaměřte na místní návrháře a švadleny. Ty vás provedou cestou od prvního náčrtu přes střih a materiál k hotovému oděvu. Podpoříte jejich živobytí, které navíc díky lokálnímu rozměru ochraňuje životní prostředí. Když omezíme spotřebu dovezených věcí, ulevíme přecpaným silnicím. A přeci jen, oblečení které je cítit výfukovými plyny, by si nepřál nikdo.

Zvolte kvalitní přírodní materiály a nadčasový střih. Díky němu si budete moci své svatební šaty obléknout vícekrát, než jen jednou. Krásné šaty vám ušije například Lucie Komárková nebo studio Ta.Lucie. Tradiční volbou může být také přešití svatebních šatů maminky či babičky, které nesou symbolický význam. České švadlenky rády ušijí i šaty na večer. Krásné střihy ve vintage stylu z bavlny nabízí třeba Lazy Eye.

použití vody na bavlnu

Prstýnky ztělesňují a každý den připomínají rozhodnutí, které společně uděláte. Zlato se používá ze symbolických důvodů - je to pevný a trvalý materiál. Využijte jeho vlastností a nechte si prstýnky vyrobit ze zlatých šperků, které už nenosíte. Podpoříte tak recyklaci materiálu, který jen leží v šuplíku. Prstýnky dle vašeho přání vyrobí třeba šperkařka Hana Polívková. Nefandíte drahým kovům? Nechte si prstýnky vyrobit z větve místního oblíbeného ořešáku nebo višně.Dobře ušitý svatební oblek z příjemného materiálu ve vhodné barvě může při jiných příležitostech sloužit jako denní oblek. Brněnské studio Salon č. 4 spolupracuje s organizací Sázejte stromy. Organizace za každý ušitý oblek vysadí jeden strom. Krásné šaty i oblek si lze na svatební den také půjčit, což je poměrně běžné a úsporné řešení.

Jezte do polosyta. A ideálně od místních

Záleží jen na vás, jestli si přejete, aby svatebčané nosili dary. Nepříznivý dopad na životní prostředí minimalizujete, když zamezíte kupování věcí, které nechcete nebo nepotřebujete. Pamatujte, že vše se muselo někde vyrobit. Při výrobě vznikaly emise skleníkových plynů, byla znečištěná voda i půda. Proto by byla škoda, kdyby výrobek skončil na skládce nebo na dně skříně.

Své blízké můžete již na svatebním oznámení vyzvat, aby vám dary nekupovali, nebo sepsat přesný seznam věcí, které si přejete. Jako dar si třeba můžete přát i finanční podporu některé neziskové organizace, jejíž snahy se vám líbí. Zajímavá může být třeba správa významných biotopů. Organizace Stopa v krajině pečuje o cenné louky na Vysočině. Přát si můžete také sazenice stromů a to nejen ovocných, které po svatbě s přáteli a rodinou rovnou vysadíte do přírody či do zahrady.

Původní odrůdy stromů tradičně pěstovaných u nás nabízí například ovocná školka Staré odrůdy. Po obřadu svatebčané novomanžele vítají házením konfet. Krásně vypadají sušené květy bylinek, malé lístky keřů nebo různá semínka, na kterých si posléze smlsnou ptáci.

svatební dort

Protože láska prochází žaludkem, zaměřte se i na jídlo. Jednorázovým příborům a talířům se raději vyhněte. Bezobalový cattering ve vratných obalech poskytuje například firma Salátovník. I jiní místní dodavatelé, kteří rádi tvoří z lokálních surovin, vám vyrobí hostinu podle vašeho gusta. Využívají totiž nejen lokální, ale i sezónní suroviny.

Jak vidíte, nemusíte si ekologickou svatbu představovat jako něco, co se bude líbit jen lesním ženám a neupraveným mužům. Díky pár drobným úpravám totiž „ano“ nemusíte říct jen svému partnerovi nebo partnerce, ale i přírodě. Tak to zkuste promyslet.

Další články