Jak vybrat auto na zemní plyn


Nabídka aut na stlačený zemní plyn (CNG) v České republice je překvapivě bohatá. Tovární vozy s pohonem na plyn dnes nabízí většina automobilek, včetně takových jako Škoda Auto nebo Fiat.

Italský Fiat patří k automobilkám, jejichž nabídka automobilů s plynovým pohonem patří k nejucelenějším. Na CNG u ní lze totiž koupit vše počínaje malým autem typu stylového Fiatu 500, přes malé, ale výkonné modely Fiat Punto a Fiat Panda, až po větší Fiat Qubo a Fiat Doblo. A sesterská značka IVECO pak nabízí i velké plynové dodávky.

Vozy Fiat s pohonem na CNG poznáte jednoduše podle přídomku "Natural Power". Jejich ceníková cena je obvykle o něco vyšší, než kolik stojí benzinová verze. Tyto zvýšené pořizovací náklady se ale brzy vrátí na provozních nákladech.

Spotřeba CNG aut je totiž stejná nebo dokonce nižší než v případě benzinových. Cena jednoho  zemního plynu (energetický ekvivalent jednoho litru benzinu) je však zhruba poloviční. Pak platí jednoduchá poučka, že čím více s autem jezdíte, tím rychleji se vám vyšší investice do CNG pohonu vrací.

Pokud patříte mezi zákazníky společnosti E.ON, máme pro vás skvělou nabídku. Ve spolupráci s partnerskou společností AUTO FUTURE, s.r.o. v Českých Budějovicích jsme připravili až 36% slevy na CNG vozy! Mimo bohatého výběru z osobních i užitkových vozů za zvýhodněné ceny lze čerpat slevu na CNG u vybraných plnicích stanic.

Kromě Fiatu má v nabídce zbrusu nový CNG model také Škoda Auto. Jde o malý vůz Škoda Citigo CNG v třídveřové i pětidveřové verzi. Příplatek za pohon na stlačený zemní plyn se pohybuje kolem 70 000 Kč. Díky uložení nádrží na plyn pod vozidlem se nijak nezmenšily dispozice přepravního prostoru Citigo, pouze ubylo náhradní kolo a bylo nahrazeno speciální opravárenskou sadou.

V České republice v současné době jezdí kolem 6000 aut na stlačený zemní plyn. Řidičům je k dispozici přibližně 50 plnících stanic rozesetých po všech koutech republiky. A tato čísla budou i nadále každým rokem stoupat.

Další články