Nejzajímavější české ekologické projekty roku 2018

V roce 2018 jsme se na ecoFuture věnovali mnoha zajímavým projektům, které se snaží přispět ke konceptu trvale udržitelného rozvoje. Tyhle nám přišly jako nejzajímavější a s největším potenciálem pro změnu.


V roce 2018 jsme se na ecoFuture věnovali mnoha zajímavým projektům, které se snaží přispět ke konceptu trvale udržitelného rozvoje ať už v oblasti energetiky, elektromobility, sdílené ekonomiky či snižování různých druhů ekologických hrozeb z různých odvětví. Tyhle nám přišly jako nejzajímavější a s největším potenciálem pro změnu.

 

Slaměný pasivní dům, který vyhrál soutěž E.ON Energy Globe

slamacek

Jednou z nejvýznamnějších ekologických akcí se u nás již tradičně stalo vyhlášení soutěže E.ON Energy Globe, která se vyhlašuje v šesti kategoriích – Obec, Kutil, Firma, Mládež, Stavba a Nápad. V letošním jubilejním desátém ročníku zvítězil Jan Chvátal, který si v Dobřejovicích vlastníma rukama postavil slaměný pasivní dům a posléze ho otevřel veřejnosti, aby tím inspiroval i další. Rozhovor s Janem Chvátelem si můžete přečíst ZDE.

Doporučujeme i další finalisty, o jejichž projektech se můžete dočíst ZDE.

E.ON RÁDCE: ZNÁTE DESATERO DOMÁCÍ EKOLOGIE?

 

Luční alternativa k neekologickým květinovým farmám

kytky od potoka

Problematice nešetrného zemědělského odvětví pěstování květin jsme se věnovali několikrát. Krom životní prostředí v okolí farem trpí především místní obyvatelé, a ač si to možná neuvědomujeme, mnoho z nás květinové farmy příležitostně podporuje. Do boje s masovou a nešetrnou produkcí květin se pustili české společnosti Loukykvět a Kytky od potoka a reportáže o jejich přístupu k pěstování i o problematice celého květinového průmyslu si můžete přečíst na přiložených odkazech.

 

Dům v roce 2030 a Český ostrovní dům

dum v roce

Jak bude vypadat dům v roce 2030? Odpověď na tuto otázku se pokusili rozlousknout odborníci sezvaní organizací Český ostrovní dům na stejnojmenné konferenci pořádané na půdě ČVUT. O nápadech a myšlenkách, které se postupně dostávají do současných architektonických trendů, se můžete dočíst ZDE.

E.ON RÁDCE: ZNÁTE DESATERO DOMÁCÍ EKOLOGIE?

 

Carsharingový projekt od studentů pro studenty

uniqway

Sdílení automobilů se věnujeme a letos se v celém světě sdílené ekonomiky stalo opravdu hodně. Nejvíce nás ale zaujal projekt Uniqway, který propojil velké pražské univerzity a inovativní společnost Škoda Auto DigiLab, aby nabídl dostupný carsharing pro studenty. Kompletní reportáž o projektu Uniqway si můžete přečíst ZDE.

 

Pražské second handy proti trendu fast fashion

sekace

Fast fashion rovněž patří mezi pojmy, které se na našem webu vyskytují poměrně často. My jsme se vypravili na návštěvu trojice pražských second handů, které se snaží snížit ekologickou stopu módního průmyslu prodloužením života oblečení. Reportáž ze všech tří zmíněných obchodů naleznete ZDE.

E.ON RÁDCE: ZNÁTE DESATERO DOMÁCÍ EKOLOGIE?

Další články