Jde to i ekologicky šetrně: 6 vychytávek do přírody

Kdo miluje výlety do lesa, do hor a k vodě, měl by přemýšlet i nad tím, jak životní prostředí co nejméně zatěžovat. Nejen tím, že se k němu budete pěkně chovat, ale i tím, co si vezmete na sebe a s sebou. Máme pro vás šest kusů vybavení, které jsou ale na rozdíl od běžné verze ohleduplné k přírodě.


1. Dobré kalhoty, základ výletu

Většina funkčního oblečení se šije ze syntetických vláken vyrobených z ropy. Některé značky outdoorového oblečení se však vydávají vstříc přírodě a dávají nový život materiálům, které už „dosloužily“. Baskická značka Ternua například loví staré rybářské sítě z přístavů. Sítě nejprve rozdrtí, zpracuje do vlákna a následně spřádá látku pro výrobu funkčních kraťasů a kalhot v kolekci Redcycles (red znamená španělsky síť).

Do přírody

2. Bez bundy ani ránu

Americkou značku Patagonia proslavil po celém světě její přístup k podnikání a výrobě oblečení. Filosofie rodinné značky tkví nejen v designování funkčních, opravitelných, odolných, trvanlivých výrobků s maximálním využitím recyklovaných materiálů. Firma svůj zisk investuje do projektů, které chrání nebo obnovují životní prostředí. Zákazník zase pozná, že Patagonia si za svými výrobky doopravdy stojí díky doživotní záruce. Bunda propracovaného střihu se tedy stane parťákem na dlouhá léta.

3. Na mušky se musí chytře

Nedávno jsem obdarovala kamaráda přírodním repelentem Sprej do lesa od slovenské značky Mylo. Chtěl ho s sebou na výpravu na Bajkal. Upřímně jsem se o něj bála, zas tolik jsem dárku nevěřila. Kamarád se z Bajkalu vrátil celý – a co víc, jako jediného z party ho hmyz nechal být! Ostatní kamarádi používali klasické repelenty na bázi pesticidů, kterým to esenciální oleje pěkně natřely.

Do přírody - vybavení.

4. Hlavně nezanechat stopy

Vše, co do přírody přineseme, bychom si také měli odnést. Správci mají na práci důležitější úkoly než sbírat odpadky či vysypávat odpadkové koše. Nemluvě o tom, že omezit odpady by bylo dobré v životě obecně. Zapomeňte na přenášení jídla v igelitových sáčcích a pití v PET lahvích. Vezměte si raději nerezový ešus, ve kterém vydrží jídlo v terénu teplé až 4 hodiny. Kulatý tvar umožní i uchování obloženého chleba, který se v batohu nerozmačká. Nerezová termoska je na tom podobně, chutná z ní skvěle teplý čaj i chladná voda.
 


OCEŇUJEME PRODUKTY, KTERÉ BEROU OHLED NA ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ. PŘIHLASTE TEN SVŮJ DO E.ON ENERGY GLOBE 2019!


 

5. Čistá vůně přírody

 

S přírodními deodoranty bývá těžké pořízení. Když však jednou narazíte na nový výrobek a „je to ten pravý“, už se ho nevzdáte. Českou značku Biorythme založila farmaceutka, která dobře ví, jaké přírodní látky použít, aby byl deodorant skutečně funkční. Pocení nezabraňuje, to by ani nebylo zdravé, pot však díky němu nezačne zapáchat. Vybírat můžete z různých vůní nebo zvolit variantu bez vůně. A až dojde, dokoupíte si náplň.

Do přírody - drogerie.

6. Potápění do života

Klasické opalovací prostředky se vpijí do naší kůže a pomohou, aby se nespálila. Některé složky v krémech se však chovají jako takzvané endokrinní disruptory a ovlivňují hormonální rovnováhu v těle. Ochranné filtry v přírodních opalovacích krémech naopak zůstanou na povrchu kůže a slunce se přes ně nedostane. Klasické opalovací krémy navíc působí toxicky na vodní prostředí. Potápíme-li se s nimi, krém, který se z nás postupně smývá, krásný svět pod hladinou vlastně ničí.

Další články