Ježíšek po kolena v odpadcích

Nakupování fůry věcí i dobrot, jednorázové balení dárků i krášlení domovů, to vše k vánočnímu i novoročnímu času patří. Odvrácenou stranou nákupních orgií jsou smutné rekordy v tvorbě nekonečných tun odpadů. Nejkomerčnější svátky roku zkrátka patří v tomto ohledu jednoznačně k nejproduktivnějšímu období. Přitom to jde i jinak – mnoho obalů a dalších odpadů je možné ušetřit nebo jinak využít a spousta lidí už v tom jede. Způsobů, jak na to, je přehršel.


Vánoční šichta pro popelnice i kontejnery

„Vánoce, a tím pádem i celý prosinec, jsou co do množství vyhozeného tříděného odpadu nadprůměrné. Můžeme hovořit o nárůstu cca 25 %, a to u komodity sklo a papír, které jsou právě vyhazovány nejvíce. U plastu byl vloni nárůst asi 8 %,“ uvádí mluvčí Pražských služeb Radim Mana. Další velká města v ČR hlásí podobné nárůsty, někde i výrazně vyšší.

A to se ještě Česko může pochlubit alespoň tím, že nadprůměrně třídí, a veškerý odpad tak rovnou nekončí ve směsné popelnici. Největšími producenty odpadu na světě jsou už několik let USA a Čína.

„V Číně balí i každý pomeranč nebo každé poupě růže do speciálního obalu, je to až neuvěřitelné. Když jsem letos viděl na vlastní oči to množství plastu na Hongkongském tržišti, ztrácel jsem víru v budoucnost naší planety,“ říká spisovatel a spoluzakladatel hnutí Slušná firma Tomáš Hajzler.

Ježíšek_1

Sleva 100 %

Jednou z možností, jak se vyhnout odpadu, je kupovat méně věcí. Každý nový kus, který slouží roky, se jednou stane odpadem. Trendy nenakupovat se v poslední době projevují stále víc. Například v souvislosti s nedávno proběhlým Black Friday lidé na sociálních sítích sdíleli pyramidu nenakupování nebo doporučení, jak ušetřit 100 % peněz; tedy nejít do obchodu vůbec.

Zkrátka, čím méně toho na Vánoce nakoupíme, tím méně toho zabalíme. Pokud ale pochopitelně toužíte nemít pod vánočním smrkem pusto prázdno, můžeme na to jít jinak… A ona obří barevná koule zmačkaného, neekologicky vyrobeného balicího papíru a další haldy obalů na vyhození nemusí nakonec ani vzniknout.

Ježíšek_infobox

Řekneme si to bez obalu

„U nás v obchůdku vnímám potřebu lidí redukovat svůj odpad, jsou často otráveni tím, kolik odpadu se kolem nich hromadí,“ říká Zuzana Miškufová, majitelka bezobalového obchodu Kohoutek ve dvoře v pražských Kobylisích, kde je možné do vlastních nádob nakoupit například bezobalovou drogerii, udržitelně zabalenou kosmetiku či alternativy k jednorázovému zboží.

Ježíšek_2

A dodává: „Co se týče Vánoc a dalších svátků, nechali jsme si ušít v domácí dílně sáčky ze zbytků záclonoviny a ty používáme k balení dárkových balíčků místo celofánu, tyto sáčky jsou pratelné a dají se použít dál, nejen jako dárkový obal, ale také k praní drobných textilií, například odličovacích tamponů. Nebo je možné zabalit dárek do látkového dárkového sáčku se svátečním motivem, který obdarovaný opět může recyklovat. Novinkou je u nás možnost zabalení dárku do dárkového proutěného košíku, košíček se dá později použít na velikonoční koledu nebo sběr bylinek či hub.“

I papírové sáčky, tašky či jmenovky nemusí po jednom použití nemilosrdně letět do koše, je možné je používat opakovaně.

I u papíru můžeme být vybíraví

Balicí papír k Vánocům neodmyslitelně patří, ale i ten si můžeme vybírat podle různých kritérií. K sehnání je například papír recyklovaný, nebělený chlorem nebo potištěný ekologickými barvami.

Papíry vyrobené ze dřeva z šetrně obhospodařovaných lesů, tedy s certifikátem FSC, nabízí například DM drogerie. V obchodním domě IKEA koupíte zase ty nebělené. Firma totiž zcela kvůli negativním dopadům na životní prostředí zcela zakázala používání chlorových bělicích činidel v procesu výroby textilu a papíru.

Ten, kdo rád podporuje domácí výrobce, může zvolit české recyklované balicí papíry. S designem od české výtvarnice je nabízí třeba e-shop pod značkou Be Nice, ale i další producenti.

Udržitelně je možné řešit i stužky či izolepy. K dostání jsou třeba lepenky papírové s netoxickým lepidlem. Klasické lesklé barevné stužky vyrobené z polypropylenu je možné nahradit stužkami textilními, provázky nebo lýkem, které můžete schovat v krabici k příštímu použití. Každá šňůrka se počítá.

Ježíšek_3

Jak na Nový rok…

V oblasti odpadů toto pořekadlo naštěstí neplatí. Jinak by bylo po celý rok stále co uklízet…

„Po silvestrovských oslavách uklízíme s tím spojený odpad, jako jsou zbytky pyrotechniky, konfety, láhve od alkoholu apod. Minulý rok bylo v Praze odvezeno cca 35 tun takového odpadu,“ vypočítává Radim Mana z Pražských služeb.

A když už jsme u těch novoročních předsevzetí, tak jedno z nich se přímo nabízí: Aby nám odpadl aspoň nějaký ten odpad.

Další články