Jižní Korea inspiruje svět s využitím dešťové vody

Sucho patří mezi největší problémy, které aktuálně trápí nejen vyspělé evropské země. Jedním z možných způsobů, jak se suchem bojovat, je maximální využití a skladování dešťové vody. Toho se rozhodli využít v Jižní Koreji.


Dlouhotrvající sucho a rychle se rozrůstající městská populace patří mezi obrovské problémy na jihu Korejského poloostrova. Žízeň měst se spolu s rychle se rozvíjejícím průmyslem stále stupňuje. Tím se ale i neustále zmenšuje nezastavěná plocha v okolí měst. A tím vznikají hned dva problémy. Krom nedostatku pitné vody totiž korejská města sužují i bleskové povodně. Kvůli obrovskému množství zastavené plochy se nemá dešťová voda kam vsakovat a ročně způsobí škodu za desítky milionů korun.

E.ON RÁDCE: CO JE DOTAČNÍ PROGRAM DEŠŤOVKA?

rain city

Řešení tohoto problému dle korejského ministerstva životního prostředí nese název „Green Rain Infrastructure“. Ve zkratce se jedná o kanalizační systém pro odvod dešťové vody, který tvoří nejrůznější zahrádky, kašny, ale i běžné kanalizační žlaby. Ze všech těchto prvků je voda sváděna do kanalizačního potrubí, kde je filtrována a následně ve velkých nádržích skladována.

Voda z nádrží je využívána primárně k zalévání a udržování veřejné zeleně nebo při úklidu a čistění veřejných prostor a komunikací.

rain city

Tímto počinem si korejské ministerstvo životního prostředí vysloužilo první místo v národním kole soutěže Energy Globe. Ta oceňuje projekty, které svým snažením přispívají ke snižování spotřeby energií nebo jinak přispívají k podpoře konceptu trvale udržitelného rozvoje. Více se o soutěži Energy Globe dozvíte ZDE.

E.ON RÁDCE: CO JE DOTAČNÍ PROGRAM DEŠŤOVKA?

Další články