Kdo má zlaté české ekologické ručičky?

Mít šikovné ruce je vždycky výhra. Šikovné ruce a ohleduplnost k životnímu prostředí mohou být výhra v kategorii Kutil soutěže E.ON Energy Globe, kterou letos nahradí kategorie Produkt. Jak se daří těm, kteří se prokutili k výhře v uplynulých ročnících?


Tříkolka s recyklovaným elektromotorem

elektrická tříkolka Tilting Vehicle

Vítěz loňského ročníku kategorie Kutil Jaroslav Frais uspěl s projektem TiltingVehicle. Jde o naprosto výjimečnou trojkolku s elektronickým motorem vyrobeným z recyklovatelných materiálů. Díky systému předních výkyvných ramen se tříkolová motorka v zatáčkách naklání, což zajišťuje větší stabilitu stroje a kratší brzdnou dráhu. Elektromotor umístěný v zadním kole je malý, ale to mu neubírá na výkonu.


CHCETE SE DOZVĚDĚT VÍCE O ELEKTRICKÝCH TROJKOLKÁCH? PODÍVEJTE SE DO NAŠEHO RÁDCE!


Protože v kategorii Kutil zvítězil projekt teprve před nedávnem, zatím se příliš neproměnil, ale menší úspěchy se už přeci jen dostavily. „Do soutěže jsme šli, abychom se zviditelnili, a to se povedlo. Ozývají se nám potenciální partneři. V tomhle to byl určitě úspěch, nabralo to obrátky,“ uvádí Jaroslav Frais. Cílem do budoucna je, aby se tyto elektronické technologie dostaly na trh ve velkém. „V současnosti se soustředíme na vylepšení motoru a zadání vylepšené verze do výroby. Po takových trojkolkách, jaké máme my, je obrovský tržní hlad,“ dodává tvůrce projektu.

Kdo si váží včel, tomu neulétnou

BeeSpy_007.jpg

Nejlepším kutilem za rok 2017 je Ing. Tomáš Nezval. Jeho projekt BeeSpy umožňuje včelařům zaznamenávat přesné informace o stavu včelstva, tím zvýšit produkci medu a předcházet zbytečnému stresování včel. Základem technologie je citlivá digitální váha, která se vloží do úlu a po celý rok monitoruje hmotnost včelstva. V zimním období tak váha poskytuje údaje o množství zásob, v létě o množství medu. Technologie monitoruje i další údaje jako teplotu a vlhkost. Zároveň je jakýmsi bezpečnostním systémem, protože upozorní včelaře na náhlou změnu hmotnosti, tedy že včely nebo med mizí.

Data z úlu můžete neustále kontrolovat on-line. „Od výhry v soutěži pracujeme na novém typu váhy a hlavně se zabýváme uvedením výrobku do sériové výroby. Do teď jsme vyráběli kusově a jednáme o tom, že bychom váhu začali vyrábět ve větším objemu,“ uvádí zakladatel projektu. Výhra v soutěži pomohla projekt více zmedializovat a dostat výrobek mezi lidi. „Výhrou a tím, že jsem získal ocenění, se rád pochlubím,“ dodává Tomáš Nezval.

Není život bez vody

Čerpadlo Floriš

„Voda je základ pro život, všechno ostatní je jen zvyšování našeho komfortu,“ říká Pavel Floriš. Se svým projektem čerpadel vyhrál v kategorii před čtyřmi lety. Také on potvrzuje, že výhra v soutěži mu pomohla dostat se víc do povědomí lidí. Dnes nabízí větrná, mobilní i ruční čerpadla „Floriš“, která jsou prakticky bezúdržbová, mají dlouhou životnost a fungují bez použití elektřiny. Koncept je velmi vhodný i pro rozvojové státy, proto už se dají tato čerpadla najít v Mongolsku i Ghaně. Jednání s těmito státy o dodávce dalších čerpadel pokračují.

Infobox - kutilové

Pavel Floriš nezavrhuje ani domácí trh: „Technologie úpravy vody jsou dnes zajímavé už nejenom pro Asii nebo Afriku, ale i kvůli suchu už i u nás.“ Produkty se s postupem času pořád zdokonalují. „Já kdysi prohlásil, že budu čerpat vodu z 15 metrů pod zemí. Dnes už máme čerpadla, která čerpají i ze 100metrové hloubky,“ dodává Floriš. Přitom, když se přihlašoval do soutěže, moc šancí na úspěch si nedával. „Nevěřil jsem tomu, že bych to mohl zvládnout,“ říká tvůrce projektu. Jak vidíte, s odstupem času je možné úplně všechno...


POKUD CHCETE POZNAT I DALŠÍ PROJEKTY Z E.ON ENERGY GLOBE, PODÍVEJTE SE NA NÁŠ SOUTĚŽNÍ WEB!

Další články