Už brzy si dobijete mobil ultrazvukem

Propletenec kabelů od sluchátek a dobíječek pro mobil, notebook nebo tablet už nejspíš někdy potrápil každého z nás. Bezdrátová dobíječka uBeam by tomu mohla učinit přítrž.


ultrazvuk
Bezdrátová dobíječka uBeam zvládne napájet většinu domácí elektroniky. (foto: uBeam)

Propletenec kabelů od sluchátek a dobíječek pro mobil, notebook nebo tablet už nejspíš někdy potrápil každého z nás. Bezdrátová dobíječka uBeam by tomu mohla učinit přítrž.

uBeam je mladá americká společnost, která si klade za cíl zbavit svět všech těch protivných drátů a kabelů od dobíječek. Vyvíjí zařízení, které dokáže malá elektronická zařízení, jako jsou mobily či tablety, dobíjet bezdrátově s pomocí ultrazvuku.

Bezdrátové dobíječky pro mobily (ale třeba také elektromobily) se pomalu začínají prosazovat už dnes. Fungují ale v naprosté většině na principu indukce, tedy přenosu elektřiny za pomoci proměn magnetického pole. Technologie uBeam je výrazně odlišná.

Vědci a inženýři z uBeam se pro přenos elektřiny rozhodli využít zvuku. Lépe řečeno ultrazvuku. Ten se dnes používá například na čistění optiky či jiných citlivých materiálů. Ultrazvuk je stejně jako „běžný“ zvuk vlnění, ovšem na mnohem vyšších frekvencích (přes 20 kHz).

V současné době má uBeam k dispozici funkční prototyp, jehož velkovýrobu by ráda rozjela. Prototyp funguje jednoduše: doma do zásuvky připojíte malou ultrazvukovou dobíjecí stanici. Na svůj mobil nebo jiné zařízení pak připevníte ultrazvukový přijímač.

Dobíjecí stanice přetváří elektřinu na ultrazvuk a přijímač na mobilu či tabletu dělá z ultrazvuku zpět elektřinu, která pak zařízení dobíjí. Platí, že čím blíž je vysílač k přijímači, tím více energie se vzduchem přenese.

Výhodou tohoto řešení je i to, že ultrazvuk nemá žádné známé nežádoucí účinky na lidský organismus. Jde tedy o 100% bezpečnou bezdrátovou technologii pro přenos energie. Podle zakladatelky společnosti uBeam Meredith Perry bude kupříkladu možné se pohybovat s mobilem či notebookem po bytě a přitom zařízení stále dobíjet.

Finální verze produktu uBeam by se na trhu měla objevit během následujících dvou let. K dispozici mají být dokonce dvě verze: jedna domácí a druhá průmyslová. 

Perry si představuje, že podobně jako dnes v kavárně najdeme logo „Wi-fi“, označující, že je uvnitř k dispozici bezdrátový internet, v budoucnu budeme vídat také nálepku „uBeam“, značící, že je k dispozici bezdrátové dobíjení.

Další články