Květinové farmy a (ne)ekologické pěstování

Napadlo vás někdy, jak je možné, že řezané květiny se dají koupit v každou roční dobu v perfektním stavu? Stejně jako u jídla, oblečení a dalších věcí, které si běžně pořizujeme, by nám mělo záležet na tom, odkud námi kupované rostliny pochází. Ve většině případů jsou pěstovány na farmách severní a jižní Afriky, jihovýchodní Asie nebo Střední a Jižní Ameriky. Většina z nich se nejdřív ocitá na holandské květinové burze a teprve potom míří do jednotlivých evropských zemí.


Mnoho lidí (téměř všichni, kdo si řezané květiny kupují v klasických květinářstvích) si neuvědomuje komplexnost problému, který svým nákupem podporují, protože jejich pěstováním trpí nejen příroda, ale i lidé.

Kvetoucí obchod (v originále Blooming Business) je dokument nizozemského režiséra Tona van Zantvoorta věnující se právě této problematice. Se svým štábem navštívil režisér jednu z květinových farem v Keni umístěné u jezera Navaisha. Zpovídal zde pracovníky farmy i lidi žijící v okolí jezera. Jak sám van Zantvoort poznamenává, podobných farem je v Africe spousta (podle organizace Kenya Flower Council je jen v Keni 127 květinových farem) a nedělá si iluze, že by se jejich provoz nějak výrazně lišil. Film skrze výpovědi dělníků zachycuje otřesné pracovní podmínky – nízkou mzdu, korupci, útlak, nucené neplacené přesčasy a sexuální obtěžování. Kromě toho je také běžné ohrožování zdraví a života dělníků tím, že zatímco pracují bez ochranných rukavic (protože by jinak květiny zničili), probíhá postřik rostlin nebezpečnými chemikáliemi. A ty ohrožují nejen zdraví lidí, ale také okolní půdu a vodu.

Květinové farmy bývají zpravidla umístěny kolem jezer do té míry, že některá jsou jimi naprosto obklopená. To má za výsledek vyčerpání obrovského množství vody, a tím pádem její nedostupnost pro místní obyvatele a zvěř. Pokud se k této vodě ale přeci jen nějak dostanou, je stejně naprosto znehodnocena chemikáliemi. Dalším souvisejícím problémem je úbytek ryb a tedy zdroj potravy pro nejbližší okolí.

Nemá ale smysl přestat úplně kupovat květiny. Řešením mohou být květiny se známkou Fairtrade – tedy takové, které byly pěstovány za férových podmínek jak k zaměstnancům, tak k přírodě. Ty ale také z velké části pochází z Afriky či dalších vzdálených zemí a musejí se tak dovážet přes půl světa. Proč raději neudělat radost vlastnoručně natrhanou kyticí lučních květů, případně kyticí z české květinové farmy, kde není používána žádná chemie a zaměstnanci dostávají adekvátní plat?

Jednou z nich je Loukykvět, květinová farma nacházející se kousek od Prahy. Její majitelé, František Hába a Karolína Benešová sami pozorují, že od otevření jejich farmy v roce 2014 zájem zákazníků o květiny vypěstované v České republice stále roste. Dodávají však, že je to pravděpodobně způsobeno také sortimentem v klasických květinářstvích, který se už desítky let v podstatě nemění – a zákazníci pokukují po něčem novém a neotřelém. V Loukykvětu se rozhodli jít složitější cestou, protože prodávají pouze květiny vlastnoručně vypěstované: „My jsme si na sebe trochu ušili bič a všechny květiny pěstujeme, žádné nedokupujeme. I přesto, že nám občas volají různé velkoobchody a nabízejí nám květiny z burzy v Holandsku (smích). Všechny letničky začínáme od semen, každý rok. U jiřin, pryskyřníků, sasanek a dalších si držíme hlízy.“

Loukykvět
Zdroj: Facebook Loukykvět

Loukykvět
Zdroj: Facebook Loukykvět

Takové podnikání vyznívá poměrně romanticky, má ale také výrazná negativa. „Jsme samozřejmě strašně závislí na přírodě a počasí. Pokud by přišla nějaká silná bouřka, krupobití, cokoliv, může nám dost poškodit úrodu. I přesto, že na spoustu věcí myslíme (nedostatek vody, silný vítr…) a máme je podchycené – využíváme třeba retenční nádrž či podpěrné konstrukce a sítě, nikdy tomu nemůžeme stoprocentně zabránit.“

Mnozí budou namítat, že takové květiny jsou určitě drahé, a tak si je každý z finančních důvodů dovolit nemůže. Loukykvět má trochu jiný sortiment než klasické květinářství, nelze tedy udělat přesné srovnání. Podle svých slov se ale snaží mít květiny co nejdostupnější, „a proto nedostanou tučnou cenovku jen pro to, že byly vypěstované v Česku. Pro příklad — vázanou kytici u nás seženete od 450,- Kč. Ve výhodném balíčku (např. květinové předplatné) se dostaneme u vázané kytice na 289,- Kč, u jednodruhové kytice (např. svazek tulipánů) pak na 169,- Kč.“

Loukykvět
Zdroj: Facebook Loukykvět

Takový model podnikání může fungovat samozřejmě i v menších městech, ve Znojmě tak například působí farma Řezanka. Je dobré mít na paměti, že při shánění řezaných květin a květinové výzdoby je vždy lepší se porozhlédnout ve svém okolí než řešit dopravu květin z Prahy.

Jste majitelem květinářství a rádi byste místo květin z holandské burzy začali nabízet květiny férově pěstované v České republice? František a Karolína z Loukykvětu doporučují v první řadě najít „svého“ farmáře a pracovat s ním. „Spolupráci můžete začít výběrem rostlin, o které mají zákazníci v květinářství zájem. Pro farmáře je to obrovská pomoc, může se takto plně soustředit na farmaření a neřešit výběr konkrétních druhů, prodej, logistiku, balení atd.“

Loukykvět
Zdroj: Facebook Loukykvět

Další články