Květiny na stole: voní, nebo páchnou emisemi?

Na stůl si postavíte vázu s tulipány, ideálně od někoho, kdo vás má rád. Máte radost? Určitě ano, ale i kytice může mít stinnou stránku. Dovážené květiny za sebou kromě vlastní vůně táhnou i pěkný uhlíkový odér.


Doprava květin, elektřina využívaná především na svícení ve sklenících a topení ve sklenících, to jsou hlavní viníci, proč za krásnou kyticí stojí ohromné množství skleníkových plynů. Důvody a množství závisí na tom, odkud květiny pochází. Největší uhlíkové zatížení rostlin pěstovaných v Africe spočívá v jejich dopravě do Evropy, zatímco evropské květiny pěstované v průmyslových pěstírnách v Holandsku produkují nejvíce emisí ze svícení a vytápění.

Květiny.

Květinové plantáže v Africe pak likvidují nejen globální, ale také lokální životní prostředí. Zejména pesticidy i jinými chemickými postřiky, které proudí do místních řek a vodních ploch. Ty jsou pro lidi v Africe často jediným zdrojem pitné vody.

Zmínit musíme ještě jeden rozměr. V Evropě si hlídáme pracovní podmínky – dbáme například na bezpečnost při práci v podobě postupů a využívání ochranných pomůcek. V Africe se v posledních letech bezpečnost při práci na květinových plantážích díky různým asociacím o něco zlepšila. Nelze ji však ani zdaleka srovnávat s evropskými podmínkami. Lidé musí snášet dlouhé pracovní doby s nucenými přesčasy a také zdravotní následky špatných pracovních podmínek.

Pojďme to pugétům spočítat

Holandsko není jen země tulipánů, ale také největší květinové burzy na světě. Většina řezaných květin, které květinářství či supermarkety po celé Evropě nabízejí, Holandskem minimálně projela. Některé květiny odtud i pochází, jiné sem přijely z Asie či Afriky. Až těžko se dá uvěřit tomu, že za jedním jediným stonkem lilie stojí 3,478 kilogramu oxidu uhličitého vypuštěného do atmosféry. U růže je to „jen“ 2,437 kilogramu. A co celý pugét? Pět růží, tři lilie a tři stonky šateru (květina s drobnými bílými kvítky, která se do kytic přidává k doplnění a estetickému propojení květů) představují celých 31,132 kg CO2.
 

Jak jsou květiny náročné?

Kytice, která doopravdy voní

Musí to přece jít i jinak,“ honí se vám možná hlavou. Nedávná studie Rebeccy Swinnové z univerzity v Lancasteru se zaměřila na lokální pěstování květin na malých farmách. Srovnávala sice rostliny pěstované ve Spojeném království, my ale můžeme podobný pohled aplikovat na květinové farmy v Česku. Rebecca Swinnová zjistila, že květiny pěstované na farmách mají nesrovnatelně nižší uhlíkovou stopu než ty pěstované na kontinentu či v Keni průmyslově.

„Lokálně a venku vypěstovaná kytice smíšených zahradních květin má emise CO2 přibližně o 95 % nižší než holandské nebo keňské kytice.“

Rebecca Swinnová

Průmyslová produkce řezaných květin bohužel v posledních desetiletích způsobila krach většiny českých zahradnictví. Na tradici však pár let nazpět několik nových projektů navázalo. Podnikatelky si pěstováním květin naplňují nejen svůj sen. Zmíněné farmy navíc nepoužívají pesticidy ani jiné syntetické postřiky. Se škůdci bojují pouze přírodními metodami, stejně přistupují také k hnojení rostlin. Kam se tedy pro kytici vydat?

Ekologické květinářství.

 • Květinová farma Louky květ
  Pravidelně rozváží pugéty v rámci jednorázových koupí i takzvaného květinového předplatného. Kytice budou plné narcisů, tulipánů, jiřin a dalších.
   
 • Kytky od potoka
  Funguje velmi podobně. V obou květinářstvích je možné zúčastnit se workshopů uvnitř nebo na poli a pořádně se při práci zamazat hlínou.
   
 • Efemér
  Kytice složí z nasbíraných volně rostoucích květin a jiných přírodnin přímo v okolí vašeho domova. Efemér jí doplní o své vlastnoručně vypěstované květy.
   
 • Green Decor
  V květinářství uprostřed pražského Žižkova si pořídíte nejen řezané, ale také hrnkované rostliny.
   

 

Jaký je rozdíl mezi lokální a dováženou kyticí?

 

Vzali jsme dva pugéty ve stejné ceně – jeden z květinářství, které dováží květiny z květinové burzy, druhý lokální z pražského Green Decoru. Jestli uhlíková stopa, která se táhne za tím prvním, přidává pugétu na kráse tolik, aby za to stála, to necháme na vašem posouzení. Jenom bychom rádi upřesnili, že v pugétu vpravo voní tulipány, hyacinty a narcisy, které doplňují větvičky. Všechny květiny odráží sezónu a byly vypěstovány nedaleko za Prahou. Stejnou nebo podobnou kytici si můžete nechat uvázat v pražském květinářství Greendecor.

Srovnání pugétů

 

Další články