Vítěz EEG: střecha s kořenovou čističkou vody

Nízkoenergetických staveb využívajících alternativní architektonické přístupy, materiály a zdroje jsme si ukázali již opravdu mnoho. Pro zachování přímého kontaktu s přírodou si pro ně však jejich autoři většinou vybírají mimoměstská prostředí malých vesnic či volné neobydlené krajiny. O to větším překvapením je originální skvost obklopený zelení, který nenápadně vyrostl za zdmi vysoké městské zástavby na pražské Letné. Jejím autorem není nikdo jiný než Michal Šperling, vítěz hlavní ceny letošního ročníku E.ON Energy Globe.


Procházím se kolem domu a nestíhám se divit, jak poklidně a vřele celé prostředí dokáže působit. Tato vizuálně skvěle propracovaná nízkoenergetická stavba s dřevěným obložením a střechou obrostlou mokřadní vegetací ukrývá komplexně fungující systém několika alternativních mechanismů, díky nimž se energetické výdaje snižují o téměř 70 %. Ať už mluvíme o vnitřní rekuperaci, fotovoltaickém ohřevu vody, vodním vytápění celého domu, či mnohonásobném využití vody pomocí střešní kořenové čističky, stavba Michala Šperlinga může posloužit jako inspirace všech podobných nadšenců.

Michal Šperling před svým domem
Michal Šperling před svým domem.

Kde jste přišel k nápadu postavit si soběstačný dům uprostřed Prahy s kořenovou čističkou na střeše?
Vždycky jsem toužil po úsporném bydlení, ale koukal jsem spíš po starých stavbách k rekonstrukci. Předtím jsme bydleli v bytě kousek odtud a partnerce se tu líbilo a toužila tady zůstat. Říkal jsem si, že sehnat vyhovující pozemek na Letné není možné, ale jako zázrakem se na Srealitách najednou vyloupl tento pozemek, zkrátka skvělé načasování a souhra náhod.

Nebyl problém sehnat stavební povolení? Neměl stavební úřad pocit, že tato stavba vizuálně zasáhne do zdejší zástavby?
To kupodivu vůbec nikdo neřešil. V době koupě měl pozemek propadlé stavební povolení a také nebylo snadné dohodnout přípojky a vstup do dvora z vedlejších domů, takže papírování a obíhání úřadů nakonec zabralo skoro rok a půl. Vzhledem k tomu, že samotná stavba nakonec trvala zhruba 11 měsíců, je rok a půl papírování dost dlouhá doba.

Co na váš dům říkají sousedé?
Reakce byly zprvu rozpačité, ale vesměs bych řekl, že kladné. Nikdo z nich žádný problém nemá a někteří se nás naopak snaží svým přístupem podpořit. V době stavby nám například chválili tichost, s jakou celý proces probíhal. Je jasné, že obyvatelé Letné mají lehce posunutý názor na to, co je hluk, ale je pravda, že stavba, až na sbíječku, příliš hluku nenadělala. Jedna nadšená paní sousedka s námi vždy hodně sympatizovala, a když jsme teď E.ON Energy Globe vyhráli, přišla a se slovy dojetí mě objala, to nás hodně potěšilo.

1
Dům Michala Šperlinga

Jaké byly vaše první dojmy, když jste se dozvěděl, že jste se stal vítězem?
My jsme to vůbec nečekali, a když nás vybrali do kategorie stavba, nevěnovali jsme tomu přílišnou pozornost. Že bychom vyhráli hlavní cenu, nás vůbec nenapadlo, a tak nás to docela příjemně šokovalo. Nejvíce si na ocenění cením možnosti propagace nízkoenergetické a alternativní ekologické architektury, ať už se to týká rekuperace, či kořenové čističky. Většina lidí si pod názvem nízkoenergetických staveb představí zimu a nepohodlné životní podmínky a my jim to naším příkladem můžeme vyvrátit.

Z čeho vaše střešní kořenová čistička vlastně je a co umí?
Když jsme se rozhodli kořenovou čističku na náš dům umístit, jednu z hlavních rolí hrála lehkost. Skládá se tedy z lehkého substrátu, pěnového skla a keramzitu, separační vrstvy a štěrku. Ve vrchní vrstvě je veškerá voda, která vyjde z domu, odkud putuje do septiku kořenové čističky a poté do separační šachty. Takto pročištěná voda je čerpána zpět nahoru do substrátu, kudy protéká a společně s dešťovkou se čistí a akumuluje v akumulační nádobě. Po tomto procesu ji můžeme znovu využít například k zalévání květin či splachování. Tím docílíme až 60% úspory spotřeby. 

2

Myslíte si, že mají kořenové čističky vody ve stavbě soukromých domů velkou budoucnost?
Já doufám, že ano, a jsem rád, že získané ocenění poslouží jako určitá osvěta. Zatím se tento koncept stále více uplatňuje na korporátních stavbách velkých firem, což je z hlediska udržitelnosti životního prostředí opravdu velký krok. Čím větší budova je, tím větší prostor pro zazelenění nabízí a tím lépe pak funguje nejen k čištění vody, ale také ovzduší.

Lze na vaší střeše pěstovat i nějaké užitkové plodiny jako třeba ovoce a zeleninu?
Zatím jsme to moc nezkoušeli, ale určitě je to zajímavá úvaha. Minulý rok jsem se tu pokusil zasadit jeden keřík rajčat, ten se ale neujal. To byl ale první pokus a možná se to příště povede. Myslím, že pro pěstování klasického ovoce a zeleniny tu kvůli velké koncentraci vody v zemině nejsou úplně ideální podmínky. Když jsem pokryv střechy vymýšlel, koukal jsem především na jeho funkčnost, lehkost, cenu a celkové působení. Bohužel se nedá myslet úplně na všechny možnosti využití, ale své hlavní funkce rozhodně výborně splňuje.

Hlavní roli při stavbě domu pro vás hrála právě vidina soběstačnosti. Co k ní, kromě kořenové čističky, přispívá?
Hlavním problémem, který se řeší při stavbě nízkoenergetického domu, je vytápění. My zde používáme fotovoltaiku, která v letních měsících a při slunných dnech skvěle funguje k ohřívání vody v akumulační nádrži. V zimě nádrž vytápí kondenzační plynový kotel nebo nízkoemistní krbová vložka. V akumulační nádrži vydrží voda teplá několik dní.

3
Krom kořenová čističky najdeme na střeše domu Michala Šperlinga i solární panely.

Další nezanedbatelnou součástí je zemní výměník napojený na rekuperaci, což je systém 40 metrů trubek zakopaných v zemi, které v létě vzduch v domě ochlazují a v zimě jej naopak přihřívají. Rekuperace je naprosto geniální věc, protože udržuje v obytných prostorách ideální hladinu kyslíku. Dům je tak kvalitně odvětrávaný a stěny nemají tendence plesnivět. Dříve jsem si říkal, proč mít rekuperaci, když si můžu otevřít okno, těmi ale člověk nikdy nevětrá natolik důkladně a kontinuálně. Toto zařízení bych doporučil do každého domu i bytu.

Jak se vám tady žije? Nacházíte zpětně nějaké nedostatky, kterým byste se nyní vyvaroval?
Za asi největší problém z dnešního pohledu považuji velké množství trubek umístěných pod podlahou. Kdyby se v nich něco pokazilo, závada by se v této spleti hledala opravdu špatně a musela by se rozebrat celá podlaha. Jako lepší řešení dnes vidím variantu, že by fotovoltaika zůstala pouze na ohřev vody v boileru a prostory by vytápěla krbová kamna spolu s elektrickými přímotopy.

Dále jsme v původním návrhu opomenuli dostatečné stínění a vzhledem k tomu, že máme okna hlavních obytných prostor koncipovaná na východ, se v horkých letních dnech vnitřek opravdu rychle zahřívá. Tento nedostatek jsme se rozhodli vyřešit venkovními zasouvacími okenicemi, které nejenže poskytnou dostatečný stín, ale také budeme moci větrat, aniž bychom je museli otevřít.

4

Na kolik stavba takového rodinného domu přijde? Můžete jej cenově porovnat se stavbou klasických energeticky náročnějších domů?
Nejprve musím říct, že jsme se nesnažili o úplnou alternativu. Stavba je zděná a zateplená. V konstrukci je hlavní rozdíl v tloušťce izolace, která v domě spolu s rekuperačním systémem drží vyváženější teplotu a nemusí se pak tolik topit. Cena izolace přitom ve finálním rozpočtu hraje opravdu zanedbatelnou roli a přidat o pár centimetrů na její tloušťce se rozhodně vyplatí.

Důležité je zmínit, že cena nízkoenergetického domu se od klasických staveb téměř vůbec neliší. Finance, které investujete do rekuperace, fotovoltaiky či kořenové čističky, byste při stavbě klasického domu vložili do jiných náležitostí. A vzhledem k tomu, že poté za energie ročně můžete zaplatit 6 000 na poplatcích, malý finanční rozdíl se v dlouhodobém výhledu vrátí.

Plánujete do budoucna nějaké další podobné osobní projekty?
V současnosti hodně spolupracujeme se společností Liko-S a jejich vývojovým oddělením Liko-Noe, což je stavební společnost pro stavbu užitkových budov a hal nejen v Čechách, ale v nejrůznějších celosvětových destinacích. Společnost, stejně jako my, věří v etiku ekologie, a tak je její majitel otevřený nejrůznějším nápadům. Společně tak vytváříme koncepty kořenových čistíren právě pro tyto stavby a tomu bych se nyní rád věnoval co nejvíce.

5

1

1

1
1

1

 

Další články