Malé nenasytné očičko

Taky vaše babička vytahuje televizor ze zásuvky, protože to červené světýlko žere hrozně moc elektřiny? Jak to je doopravdy a jak nenasytné jsou domácí spotřebiče, které máme tendenci (ne)vytahovat ze zásuvky?


Televizor

Film končí, kdo je vrah, se ví, a vy mačkáte vypínací tlačítko na dálkovém ovladači. Jenže televizor se tím nevypne, jen přejde do úsporného pohotovostního režimu, takzvaného „stand-by“. A dál spotřebovává elektřinu. Ano, to je pravda — jedná se ale o tak zanedbatelné množství, že nemá cenu se tím zabývat. Navíc neustálé vypínání a zapínání elektronice taky nedělá dobře, to platí třeba i pro routery. Dokonce i v celoročním vyúčtování vyjde televizní přijímač v pohotovostním módu na pár desítek korun. To za složité vypojování a zapojování televize mnohdy ani nestojí.

Nabíječky

Když je řeč o nabíječkách: taky ve svém okolí máte zapálené varovače, kteří hořekují nad tím, že plně nabitý mobil se může zničit, když ho necháme připojený? Nemůže. Nabíjecí elektronika telefonu si vše řídí sama, a když je akumulátor plný, nabíjecí obvod jednoduše odpojí. Podobně se to má s varováním, že spotřebič smíte nabíjet jen jemu určenou nabíječkou. Omyl. Klidně použijte výkonnější: třeba mobil připojte k nabíječce na tablet. Telefon si vezme jen tolik „šťávy“, kolik potřebuje, rozhodně mu to neublíží. A navíc bude nabitý rychleji.

Plně nabitý mobil se zničí, když jej necháte v nabíječce? Omyl.

Tipy, které jste v televizi určitě neslyšeli 

Všechny videopřístroje propojujte kabely HDMI. Ty moderní jejich prostřednictvím umějí řídit stand-by režim připojených spotřebičů. Když tedy vypnete televizor, společně s ním se vypne i DVD přehrávač, satelit, set-top box a zesilovač. Podobně fungují i kabely „master-slave“, které vypadají jako klasické prodlužky, ale připojené spotřebiče se zapnou až společně s tím hlavním. Variantou mohou být i chytré zásuvky. Můžete je naprogramovat tak, aby vaše domácí kino nebo kávovar může byly aktivní jen tehdy, kdy je opravdu používáte.

Abychom šetření dotáhli opravdu do detailu, nezapomeňte, že zkrat v síti může vaše přístroje odrovnat nadobro. Nákup nových je pak pořádná pohroma pro peněženku. Proto není od věci pořídit pro ně přepěťovou ochranu. A v neposlední řadě se hodí mít dobrého dodavatele energie, který vám pomáhá ušetřit den co den.

Další články