Praha 7 se chce jako první na dobro vypořádat s veškerým odpadem

Nadmíra odpadů, hyzdící ulice hlavního města Prahy, dala vzniknout spojení zastupitelstva Prahy 7 a Institutu cirkulární ekonomiky (INCIEN). INCIEN se snaží o změnu způsobu vnímání odpadu jako zdroje hodného dalšího zpracování. V tom našli s Prahou 7 společnou řeč a na základě analýzy odpadu, kterou několikrát do roka prováděli, vytvořili strategii, díky které by se Praze 7 mělo povést snížit objem odpadů a udržet si ulice čisté.


Analýzou se ukázalo, že 25 % směsného odpadu na Praze 7 tvoří bioodpad, který nejenže znečišťuje další vytřiditelné složky odpadu, ale zároveň i ten je dále recyklovatelný. Přišli proto s návrhem na umístění kompostérů do vnitrobloků, aby je mohli obyvatelé běžně využívat.

Dalším krokem bylo pořízení kompostérů, které Praha 7 zdarma do vnitrobloků instalovala. V současné době je první várka kompostérů již rozmístěná a ze strany obyvatel je zájem o další. Ondřej Mirovský, místostarosta pro Prahu 7, byl přítomen spolupráci s Institutem od jejího počátku, byl tedy tím nejodpovědnějším, který mohl projekt Praha 7 bez odpadu blíže představit.

E.ON RÁDCE: JAK ZALOŽIT VLASTNÍ KOMPOST?

Jak to všechno začalo?
Zajímavé je, že to začalo jedním jediným problémem. Měli jsme přeplněné kontejnery na tříděný odpad na ulicích a potřebovali jsme najít systémové řešení do budoucna, než jen navyšovat četnost vývozu. Přišli jsme na radnici v listopadu 2014, blížily se Vánoce, kdy lidi začali řešit jediný problém a to, že je bordel kolem kontejnerů. Byli jsme v situaci, kdy jsme všechno chtěli hned a neuměli jsme to udělat sami. Začali jsme se tedy bavit s Institutem cirkulární ekonomiky – to bylo v době, kdy se tady snažili etablovat – a dali jsme jim dvakrát za sebou poměrně velký grant. V roce 2015 jsme jim nechali volnou ruku, ať s něčím přijdou. A to se vyplatilo, někdy má cenu nechat věci odborníkům.

Identifikoval byste odpady jako největší problém Prahy 7, než jste přišel do funkce?
To ne, ale byl nejvíc viditelný. Ono se to zdá jako bizarní problém, ale lidi řeší očividné věci, jako že nemají kde zaparkovat nebo nám fotí přeplněné popelnice a ptají se, proč s tím radnice nic neudělá. Proto jsme potřebovali vyřešit tento akutní problém.

Kvůli tomu inicioval INCIEN analýzu odpadu. Informovali jste občany o jejím vývoji?
Dali jsme graf s poměrem surovin na sociální sítě a vedle toho jel projekt kompostování. Zvýšili jsme lidem šanci třídit plasty, papír a sklo, k tomu jsme přidali i kartony a kovy, tak se samozřejmě ptali i na tu organickou hmotu. Ta se pokusně vyřešila projektem kompostérů do vnitrobloků, na který jsme teď navázali žádostí na magistrát, kdy máme požádáno o další kompostéry.

Dávali jste je zdarma. Plánujete to i nadále?
Už jsme vyčerpali kvótu, k dispozici máme už jenom jeden. Takže počkáme na to, jestli dostaneme další. Ono zas není tolik vnitrobloků, kam se kompostéry dají dát, protože musí stát na trávě, nejde je dát na beton. Lidé se na nás ale stále obrací s dotazy, že chtějí víc kontejnerů, nebo jak si je pořídit.

Jaké další kroky jste podnikli, aby se Praha 7 nemusela potýkat s problémy s odpady?
Dělali jsme optimalizaci umístění nádob na ulici, protože ne všude je nutné, aby kontejnery byly na ulici, protože zabírají veřejný prostor a jejich odstraněním se uvolní místo pro parkování. Na základě chodeckých tras hledáme, kde jsou kontejnery zbytečné, a pak je rušíme výměnou za to, že nabídneme tyto kontejnery do domu. Vychází to tak, že za jedno zrušené místo na ulici, můžeme dát kontejnery do deseti domů. Tady máme od Pražských služeb potvrzeno, že surovina, která je odložená v domě, je kvalitnější, než ta na ulici. Míň se krade, navíc ušetříme prostor na ulici a zodpovědnost za nepořádek se přenáší na obyvatele domu. Ve finále bych byl rád, abychom se tříděných míst na ulicích zbavili a všude, kam to jde, dali kontejnery do domů. Loni se zrušila 3 místa a myslím, že to jde snížit až na třetinu ze současných 65.

Stane se někdy Praha 7 zero waste?
Ta kampaň se tak jmenuje, ale je to jenom o lidech, my můžeme jít jenom do hranice, kdy můžeme něco nabízet, ale zbytek je na nich. Když se sem přestěhovala firma Bez obalu, tak z toho lidé šíleli.

E.ON RÁDCE: JAK ZALOŽIT VLASTNÍ KOMPOST?

Co všechno se dá na Praze 7 třídit?
Papír, plasty, sklo, někde 2 druhy skla, tetrapaky, máme sedm nebo osm kovových kontejnerů, pak biosložka v domech, síť sběru na elektroodpad, to mají i některé obchody. Novinkou je i re-use centru v Tržnici. Jde to vídeňský koncept, který je teď schválený a čeká se, než se opraví jedna budova, hala 23, kde bude obrovské magistrátní re-use centrum, včetně ekovýchovného centra.

Kdy bude otevřeno?
Oprava potrvá 3 roky.

Co budete považovat za úspěch projektu Praha 7 bez odpadu?
Mně by stačilo, kdyby se nám podařil zredukovat počet třídících míst na ulicích, aby se nám podařilo dát do každého vnitrobloku kompostér, a pokud bychom viděli, že domy uspořily finance a my jsme uspořili na řešení různých stížností, tak to je asi to, co z pozice nejnižší úrovně samosprávy můžeme chtít.

Další články