Bude Volkswagen I.D. prvním lidovým elektroautem?

Pro německou automobilku Volkswagen není slovní spojení lidový vůz jen překladem jejího názvu. Je to její hlavní artikl, díky kterému se proslavila po celém světě. Psal se rok 1938, kdy z továrny ve Wolfsburgu vyjel první Volkswagen Type 1, více známý jako Brouk. O šestatřicet let později na jeho úspěchy navázal model Golf a dle slov automobilky se v roce 2020 dočkáme příchodu lidového vozu zcela nové generace.


E.ON RÁDCE: KOLIK STOJÍ NEJLEVNĚJŠÍ ELEKTROMOBIL? CENA VÁS PŘEKVAPÍ

Golf budoucnosti

Volkswagen I.D. se má v roce 2020 stát lákavou alternativou k běžnému modelu Golf. Největší změnou v porovnání se současnými elektromobily je modulární platforma MEB, na jejímž základě je model I.D. postaven. Ta byla již od počátku vyvíjena speciálně pro potřeby elektromobilů. Díky této konstrukci zde absentují prvky typické pro vozy se spalovacím motorem a jejich místo využívají baterie a další části pohonné soustavy vozu. To napomohlo nejen ke snížení těžiště vozu, ale vývojáři mohli i daleko lépe nakládat s vnitřním prostorem. Díky tomu se vůz velikosti Golfu chlubí vnitřním prostorem, jenž předčí i větší model Passat. Jak bylo již zmíněno, o pohon vozu se stará elektromotor o výkonu 125 kW, který čerpá energii z baterií uložených v podlaze. Ty na jedno nabití řidiči nabízí dojezd až 600 km.

volkswagen

První sériové vozy I.D. bychom měli na silnicích potkávat již v roce 2020. O pět let později začne Volkswagen model I.D. vybavovat i vyšším množstvím senzorů, radarů a kamer, napojených na systém autonomního řízení.

E.ON RÁDCE: KOLIK STOJÍ NEJLEVNĚJŠÍ ELEKTROMOBIL? CENA VÁS PŘEKVAPÍ

Zástupci Volkswagenu přitom dodávají, že až na některé drobnosti se výsledný vůz nebude příliš lišit od konceptu představeném na loňském autosalonu v Paříži. Zájemci o vůz se nemusí bát ani vysoké ceny. Jak bylo zmíněno již v úvodu, I.D. se stane alternativou k běžnému Golfu.  To nejen svou velikostí, ale i cenou. Ta by měla být více méně shodná s verzí Golfu GTD.

 

Volkswagen má co napravovat

Elektromobilita není pro Volkswagen jen možnou alternativou, ale doslova nutností. To zejména po vypuknutí aféry známé jako Dieselgate. Tehdy se na veřejnost dostaly informace o podvodných praktikách Volkswagenu při měření emisí u dieselových agregátů. V současnosti se tak Volkswagen snaží co nejvíce očistit v očích zákazníků. V rámci těchto snah vedení německého koncernu již rozhodlo o odstranění sloganu „Das Auto“, který údajně působil až příliš domýšlivě. Dalším logickým krokem je posílení snah na poli elektromobility. Tyto kroky Volkswagen definoval ve své nové strategii s názvem 2025, kde si jako svůj hlavní cíl vytyčil od roku 2025 prodávat jeden milion elektromobilů ročně. A právě model I.D. má stát za většinou těchto prodejů.

E.ON RÁDCE: KOLIK STOJÍ NEJLEVNĚJŠÍ ELEKTROMOBIL? CENA VÁS PŘEKVAPÍ

volkswagen

volkswagen

volkswagen

volkswagen

volkswagen

Další články