Na Aljašce zkoušejí létající větrné turbíny


Vysoké stožáry větrných turbín dnes rostou po celé Evropě, Americe i Číně jako houby po dešti. Mladá americká společnost Altaeros Energies však přichází se zcela novým typem větrné elektrárny, která žádný stožár nepotřebuje. Prostě pluje ve vzduchu!

Malá firma Altaeros Energies vznikla v roce 2010 na Massachusettském technologickém institutu (MIT) v americkém Bostonu. Její zakladatelé přišli se zcela revolučním nápadem. Namísto vysokého stožáru umístili větrnou turbínu do průchozího nafukovacího balónu, který se může sám vznášet.

Výsledkem je větrná elektrárna, která dokáže využívat silných, stále vanoucích větrů ve velkých výškách. Ty jsou běžným větrným elektrárnám na stožárech nedostupné. Vznášející se větrná elektrárna nazvaná BAT je k zemi ukotvena kotvícími lany, které zároveň přenášejí vyráběnou elektrickou energii tam, kam je třeba.

Zásadní výhodou větrné turbíny typu BAT je, že odpadají náklady na stavbu vysokého stožáru a s tím související přepravu materiálu a strojů. Samotné vybudování klasické „stožárové“ větrné turbíny je totiž po jejím nákupu tím největším investičním výdajem. V případě nafukovací turbíny BAT tohle všechno odpadá.

Ve velkých výškách navíc proudí silný, stálý vítr, takže ve výsledku je vznášející se elektrárna výkonnější než obdobný typ na stožáru. To znamená i rychlejší návrat investice.

Altaeros Energies v současné době startují 18 měsíců trvající testování své turbíny BAT na Aljašce, nedaleko města Fairbanks. Turbína se bude vznášet ve výšce 300 metrů nad povrchem. Je naplněna heliem, podobně jako meteorologické balóny nebo moderní vzducholodě. Dokáže ustát větry o rychlostech až 160 km/h.

Navíc jde o inteligentní zařízení, které se samo snese k zemi, pokud by hrozilo jakékoliv nebezpečí. V budoucnosti počítají tvůrci s tím, že by jejich elektrárny mohly dosáhnout výšky až 600 metrů. Mezi hlavní zákazníky má patřit armáda, těžařské společnosti, případně soběstačné komunity žijící daleko od civilizačních center.

Další články