Na kolik nás letos vyjde oslava Vánočních svátků?

Naše roční trata za Vánoční svátky se rok od roku zvyšuje. Potvrdil to průzkum společnosti Nielsen Admosphere pro úvěrovou společnost Profi Credit. Z těchto dat vyplývá, že každý Čech v průběhu letošních Vánoc utratí průměrně přes jedenáct tisíc korun. Z toho zhruba šest tisíc dvě stě korun vydáme na nákup dárků a čtyři tisíce osm set za dekorace, alkohol a potraviny. To ale ani z daleka nejsou veškeré náklady, které jsou s oslavou Vánočních svátků spojeny.


Vánoce jsou u nás bezkonkurenčně nejoblíbenějšími svátky. V České republice je slaví 95 % dospělé populace. Většina z nich se na tyto svátky také náležitě chystá. V České republice mají velkou oblibu venkovní světelné dekorace, kterými lidé zdobí své zahrady nebo domy. Zde ale není důvod k obavám z vysokého účtu za elektřinu. Pokud využíváme moderní světelné řetězy s LED diodami, vyjde jejich provoz během adventu zhruba na 11 korun. Pokud místo LED diod bude řetěz tvořený běžnými žárovkami, zaplatíme za adventní dekoraci cca 80 korun. Rozhodně se tedy vyplatí používat moderní LED diody a to nejen kvůli úspoře několika desítek korun, ale hlavně kvůli snížení bezpečnostního rizika. U klasických žárovek totiž hrozí několikanásobně vyšší riziko požárů v důsledku závady světelného řetězu. Rovněž doporučujeme vyhnout se světelným řetězům pořízeným levně na stáncích tržnic a podobně. Zde se vždy vyplatí důvěřovat kamenným prodejnám nebo osvědčeným internetovým obchodům.

1

Jak bylo již zmíněno, průměrný Čech letos za oslavu vánočních svátků utratí více než jedenáct tisíc korun. To je o celou tisícikorunu více než v loňském roce. Stejně jako každý rok většina dotázaných uvedla, že Vánoce pro ně představují citelný zásah do rodinného rozpočtu. Velká část (69 %) z těchto respondentů ale uvádí, že tyto náklady bez problému dokáží financovat ze svého běžného příjmu. Dalších 30 % dotázaných bude nuceno sáhnout do svých úspor, které si během roku nastřádali.

 

Další články