Kolín - nejchytřejší město České republiky

Manchester, Barcelona, Amsterdam, Bristol, Helsinky, Stockholm, Vídeň, Santa Cruz nebo Milton Keynes. Ptáte se, co mají tato města společného? Všechny patří mezi světové lídry v implementaci tzv. smart city technologií do každodenního života svých obyvatel i zaměstnanců. Ačkoli pojem smart city technologie je znám poměrně dlouhou dobu a zahraniční města na jejich implementaci pracují již řadu let, do Čech se tento trend dostal teprve nedávno, zhruba před čtyřmi lety. Jak už to tak bývá, zprvu si vedoucí postavení v této oblasti držela velká města jako Praha, Brno, Ostrava a Plzeň.


Manchester, Barcelona, Amsterdam, Bristol, Helsinky, Stockholm, Vídeň, Santa Cruz nebo Milton Keynes. Ptáte se, co mají tato města společného? Všechny patří mezi světové lídry v implementaci tzv. smart city technologií do každodenního života svých obyvatel i zaměstnanců. Ačkoli pojem smart city technologie je znám poměrně dlouhou dobu a zahraniční města na jejich implementaci pracují již řadu let, do Čech se tento trend dostal teprve nedávno, zhruba před čtyřmi lety. Jak už to tak bývá, zprvu si vedoucí postavení v této oblasti držela velká města jako Praha, Brno, Ostrava a Plzeň. V posledních několika letech se ale do popředí derou menší města s velice ambiciózními projekty. Jedním z nich je například jihočeský Písek, odkud jsme vám nedávno přinesli podrobnou reportáž. Tentokráte jsme se vydali do dalšího chytrého českého města. Tím je Kolín. Zhruba třicetitisícové město ležící na břehu Labe se dokonce může pochlubit prvním místem v soutěži Chytrá radnice 2017, kterou vyhlásilo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Co vše na porotu této celonárodní soutěže zapůsobilo a proč se právě Kolín stal tím nejchytřejším českým městem loňského roku?

Mgr. Michael Kašpar, 1. místostarosta města Kolín
Mgr. Michael Kašpar, 1. místostarosta města Kolín

Chytré parkování

Chytré parkování patří mezi základní smart city technologie. Parkoviště, jež nám dokáží podat zprávu o své obsazenosti, dokáží výrazně zlepšit plynulost dopravy po celém městě a zároveň ušetřit spoustu času řidičům, kteří už nemusí trávit dlouhé hodiny hledáním parkovacího místa. Stačí se podívat na mobilní aplikaci do interaktivní mapy zobrazující obsazenost parkovacích míst. Kromě aplikace se ve městě a na příjezdu do něj nachází i několik informativních tabulí, kde si řidič může prohlédnout, kde může svůj vůz odstavit a kde naopak volné místo nenajde.

Informativní tabule o obsazenosti parkovacích ploch na kolínském náměstí
Informativní tabule o obsazenosti parkovacích ploch na kolínském náměstí

„Chytré parkování je řešení, která nám funguje zhruba rok a půl a aktuálně se již rozšířilo po celém městě,“ komentoval Mgr. Michael Kašpar, 1. místostarosta města Kolín. Ve městě nalezneme hned dvě technologická řešení chytrého parkování, která obě zastřešuje společná mobilní aplikace. To základní nalezneme například na parkovišti u nemocnice a rovněž se bude nacházet na právě budovaném parkovišti na nádraží. Protože na těchto záchytných parkovištích se nachází pouze jeden vjezd a jeden výjezd se závorou, stačí aby systém počítal auta, která na parkoviště vjedou a která jej opustí, aby dokázal podat věrnou zprávu o aktuální obsazenosti.

Sofistikovanější systém chytrého parkování nalezneme na kolínském Karlově náměstí. Zde jsou jednotlivá parkovací místa vybavena „puky“, které na základě mikrovln dokáží rozpoznat, zda je dané místo obsazené nebo ne. Tuto informaci pak přijímá mobilní aplikace, která je ve spolupráci s navigací schopna dovést řidiče až přímo na konkrétní parkovací místo.


"Puk", který snímá zda je parkovací místo obsazené, nebo volné.

Aplikace v mobilu navíc nefunguje pouze jako interaktivní mapa, ale řidiči skrze ni mohou i platit za parkovné. „Samozřejmě nemůžeme odbourat placení parkovného mincemi. Spoustu lidí tak stále chce platit. Navíc jsme přidali možnost platebními kartami a třetí možností je platba skrze aplikaci,“ sdělil Michael Kašpar a dodal: „Největší výhoda tohoto řešení je, že řidič nemusí hledat parkovací automat, nemusí se k autu vracet s lístkem, a když člověk sedí ve vlaku nebo v restauraci a nestihne odjet v čas, 10 minut před vypršením parkovací doby přijde do mobilu notifikace a parkování se dá pohodlně prodloužit na dálku.“

Díky tomuto chytrému systému parkování navíc může radnice Kolína sbírat data o vytíženosti parkovacích ploch a následně s těmito daty pracovat při dalším plánování rozvoje města.

Druhou stranou je hlídání správného parkování městskou policií. Ta ke své práci využívá podobnou aplikaci, která strážníkům nabídne detailní pohled na to, kde se nacházejí vozy bez zaplaceného parkovného a výrazně jim tak usnadňuje práci.

Chytré odpadové hospodářství

Sběr dat je důležitý i pro rozvoj odpadového hospodářství města. I tato oblast městské samosprávy v Kolíně je podřízena smart city standardu. Ve městě nalezneme, podobně jako v případě systému parkování, dva rozdílné systémy, které zastřešuje jedna společná aplikace. První z nich funguje na podzemních kontejnerech a využívá podobnou technologii mikrovln, o které již byla řeč. Tyto senzory dokáží samy určit, jak moc je kontejner plný, a tyto informace předávají do aplikace, kde mohou kolínští občané sledovat v reálném čase obsazenost jednotlivých kontejnerů.

Online interaktivní mapa zobrazuje, jak jsou zaplněny jednotlivé odpadové kontejnery ve městě.
Online interaktivní mapa zobrazuje, jak jsou zaplněny jednotlivé odpadové kontejnery ve městě.

Druhý systém, který je aplikován na běžných kontejnerech na tříděný odpad, využívá označení QR kódy. Ty během vyvážení, ale i mimo něj, pracovníci svozové firmy naskenují a určí, zda je kontejner vyvezen, nebo jak je zaplněný. To se opět promítá do interaktivní mapy, která oba systémy spojuje. Jak bylo již zmíněno, tyto informace jsou k dispozici občanům v bezplatné aplikaci na webu, díky které vědí, zda je kontejner v jejich blízkosti plný nebo ne. Primárně tato data ale využívá radnice a svozová firma, k zefektivnění procesu odvozu odpadu. „Díky těmto datům jsme schopni určit, která místa jsou z hlediska množství kontejnerů poddimenzovaná a kde je naopak kontejnerů přebytek a vyvážíme je poloprázdné,“ řekl Michael Kašpar.

Kolín v mobilu

Společným jmenovatelem obou výše zmíněných smart city technologií se stala chytrá aplikace. Vlastní aplikací pro mobilní telefony se dnes chlubí téměř každé větší město v České republice a výjimkou není ani Kolín se svou aplikací „Kolín v mobilu“. Tu zdejší radnice provozuje od roku 2013 a aktuálně ji využívá zhruba 6 000 uživatelů.

 

Aplikace nabídne základní informace o novinkách na vývěsce městského úřadu, o nadcházejících společenských akcích ve městě nebo seznam důležitých kontaktů. Velkou předností kolínské aplikace je její propojení se systémem chytrého parkování a platby za něj, o kterém jsme se již zmiňovali několikrát. Dalším benefitem aplikace Kolín v mobilu je systém dynamických jízdních řádů. Ten na základě dat z GPS vysílačů, umístěných ve všech autobusech kolínské MHD, dokáže podávat věrné informace o aktuální poloze všech autobusů a jejich možném zpoždění. Vedle toho aplikace umožňuje občanům Kolína nahlašovat poškozená místa na majetku města a další místa, kde je potřeba zásahu radnice. Samozřejmostí je i možnost objednat se na určitou hodinu na úřad a netrávit tak dlouhé minuty a hodiny čekáním ve frontě. Do budoucna by navíc mohla v aplikaci přibýt i funkce platby obecních poplatků online.

Evropský unikát na klíčích

Zdaleka nejzajímavějším projektem, se kterým jsme se v třicetitisícovém Kolíně setkali, je nenápadná černá kartička, kterou nám Michael Kašpar ukázal na svém svazku klíčů. Jmenuje se Kolínská klíčenka a její název dává jasně najevo, o co jde. Na vývoji této nenápadné kartičky spolupracovala kolínská radnice se společnostmi Master Card, ČSOB a Paynovatio.

Kolínská klíčenka
Kolínská klíčenka

„Prozatím klíčenku využívají žáci jedné základní školy, protože se nám celý projekt ale velice dobře osvědčil, plánujeme od září jeho rozšíření na všechny základní školy ve městě,“ komentoval místostarosta Kolína. A co že to Kolínská klíčenka všechno umí? „Je to kartička, která ve škole funguje jako čip pro přístup do školy, funguje v rámci placení obědů, nahrazuje čtenářský průkaz v knihovně, funguje jako průkaz v městské hromadné dopravě nebo i pro potřeby sportovních klubů pro přístup do tělocvičny. Rozšířenou funkcí klíčenky je funkce předplacené karty. Rodič může dítěti poslat na klíčenku peníze a následně sledovat, za co je utrácí,“ popsal Michael Kašpar funkci kolínské klíčenky. Cena za pořízení kolínské klíčenky je 100 Kč, což je s ohledem na benefity, které přináší, plně akceptovatelná cena. Funkce přednabité karty stojí rodiče 9 Kč měsíčně, děti s ní ale mohou platit pouze ve vybraných partnerských obchodech, které se rozhodly do projektu zapojit, a každý z nich dětem s Kolínskou klíčenkou nabízí slevy na své zboží.

„Zajímavé na celém projektu je, že s ohledem na ochranu osobních údajů je celý systém řešený jako naprosto decentralizovaný. Žádné údaje se nikde centrálně nearchivují. Pokud dítě používá kartu pouze ve škole, je karta propojena jen se školou, pokud ji používá v MHD, jsou jeho informace pouze u dopravce, pokud se rozhodne využívat klíčenku jako předplacenou platební kartu, probíhá komunikace pouze s bankou,“ uvedl Michael Kašpar a dodal: „Osobně si myslím, že nejsilnější stránkou této technologie je použitý čip. Ten je identický jako v bezkontaktních platebních kartách. To zaručuje bezpečnost a zároveň i otevřenost celého systému. Jakýkoli obchodník, který má terminál pro bezkontaktní placení, se může po dohodě s radnicí do projektu zapojit.“

Podobný projekt v takovém rozsahu, s jakým se můžeme v Kolíně setkat, v Čechách rozhodně nenajdete. Místostarosta Kolína Michael Kašpar nám dokonce prozradil, že dle jeho informací přímo od partnerů projektu je Kolínská klíčenka ve svém rozsahu zcela unikátní i v evropském měřítku. Není proto divu, že se nyní na radnici v tomto středočeském městě dveře netrhnout a návštěvy z dalších měst, které by se rády s fungováním celého systému blíže seznámily, se do Kolína jen hrnou.

O svou budoucnost se Kolín nebojí

Zisk titulu „Nejchytřejší město ČR“ kolínské rozhodně nenechává usnout na vavřínech. Před radnicí aktuálně stojí velký projekt modernizace městské hromadné dopravy, která by měla významně ulehčit život cestujícím. S tím souvisí i celková rekonstrukce autobusového nádraží, kde se již brzy bude nacházet velké záchytné parkoviště, vybavené nabíjecími stanicemi pro elektromobily i elektrokola. Velkým tématem na kolínské radnici je i energetika. „Vytvořili jsme velký projekt EPC. Jde o 14 městských budov, většinou jsou to školy a školky, kde bude vyměněné topení, osvětlení a podobně. Celkový rozsah investice se pohybuje kolem 30 milionů korun. Tuto částku budeme v budoucnu splácet, ale pouze z úspor na nákladech za energii,“ uzavřel plány na rozvoj města Kolín Michael Kašpar.

Z naší návštěvy v tomto městě jsme si odnesli mnohé. Především nás ale zaujalo, že, když se k pojmu smart city přistupuje s rozvahou, i středočeské město se může díky své tvrdé práci stát inspirací nejen pro celou naši republiku, ale i pro celou Evropu.

Další články