Návod na USB kolonabíječku na mobil

Jít s dobou nemusí být dnes vůbec jednoduché, zvlášť když všelijaké vynálezy neustále zasahují a přesahují snad všechny oblasti našeho života. Co když vám ale řekneme, že si můžete doma rychle a levně vytvořit vlastní nabíječku na mobil, k jejímuž pohonu bude stačit pouze pohyb a vaše vlastní energie? Kolonabíječka bude jistě neocenitelným pomocníkem na dlouhých výletech, kdy vaše baterka v mobilu dostane zabrat při neustálém načítání map. Stejně tak do ní můžete zapojit i světlo či jinou elektroniku. Navrhli jsme ji tak, aby z ní vedli dva výstupy.


Tento návod patří sice k těm náročnějším, ale my věříme, že s trochou kutilského nadšení se vám to podaří. Pokud si ale opravdu nebudete vědět rady, neostýchejte se přizvat na pomoc někoho, kdo má se zapojováním elektrických obvodů již nějaké zkušenosti.

Potřebujete:

krokový motorek (třeba ze staré tiskárny)
plastové kolečko o průměru cca 2 cm
usměrňovací můstek
kondenzátory 2x (330 nF a 100 nF)
tranzistor 7805
chladič
plošný spoj
hadicová spona 4x
silikon
kabely plus/mínus
USB samice 2x
bužírka

E.ON RÁDCE: JAK POZNÁM DOBRÉ ELEKTROKOLO?

Postup:

nabíječka

Z krokového motorku vychází zpravidla více drátků. V našem případě budeme používat pouze dva. Které to jsou, zjistíme postupným přikládáním jednoho drátku k druhému a současným točením hřídelí, která z motorku vychází. Jestli jsme našli správnou dvojici, poznáme podle toho, že hřídel se při točení zadrhává, a tak určíme dva výstupné dráty střídavého napětí.

nabíjčka

Podle schématu elektrického obvodu si připravíme plošný spoj a postupně k němu připájíme dráty vedoucí z krokového motorku. Následovat bude usměrňovací můstek, který změní střídavý proud na stejnosměrný, kondenzátory v hodnotách 330 nF a 100 nF, tranzistor 7805, k němuž můžeme i nemusíme přilepit chladič, a nakonec dva USB výstupy.

nabíječkanabíječka

Vše překryjeme bužírkou, kterou pomocí zapalovače zatavíme.

nabíjčka

Vyvrtáme díru do plastového kolečka tak, aby co nejpřesněji dosedlo na hřídel vedoucí z krokového motorku. Průměr vhodného kolečka vyměříme podle vzdálenosti kola od rámu, k němuž budeme nabíječku připevňovat, ideální by mělo být okolo 2 cm, ale záleží na typu rámu. Kolečko nasadíme na motorek a přilepíme silikonem.

nabíjčka

Motorek připevníme pomocí hadicových spon k rámu tak, aby vaše kolo roztáčelo kolečko na motorku. Drát dovedeme k řídítkům, kde jej připevníme, a můžeme nabíjet. Stačí do toho jen trochu šlápnout. Nabíječka bude optimálně nabíjet v rychlosti od 5-50 km/h.

nabíječka

nabíječka

nabíječka

Další články