Nechte květiny vyčistit vzduch u vás doma

Ačkoli život ve městě přináší mnoho sociálních a kulturních pozitiv, nese s sebou i stinné stránky projevující se především na našem zdraví. Jednou z nich je například nadměrné trávení veškerého času v uzavřených prostorách, ať už mluvíme o pracovním zázemí nebo soukromých bytech. V těchto interiérech se často v ovzduší pohybují nejrůznější škodliviny. Od nátěrů stěn a nábytku až po elektrospotřebiče, které mohou negativně ovlivňovat naše fyzické i duševní zdraví. Existuje ale jedno jednoduché a navíc esteticky vyhovující řešení zmíněného problému – pokojové květiny.


Tlustolisté pokojové rostliny dnes patří do každého zabydleného interiéru stejně jako křeslo nebo knihovna. Nefungují však pouze jako estetický doplněk. Vdechují totiž oxid uhličitý a vylučují kyslík, jehož zvýšená hladina přispívá k produktivitě a čilosti. Kromě toho ale většina tlustolistých rostlin taktéž dokáže vyčistit vzduch od chemických karcinogenních látek uvolňovaných z umělých barviv a nátěrů, jako je benzen, formaldehyd, toluen nebo xylen. Podle nejnovějších výzkumů dokáží svými mechanismy odstranit až 90% těchto škodlivých látek. Mimo to také příznivě zvlhčují vzduch v místnosti. Aby toho nebylo málo, podle nového projektu výzkumnického týmu z Amerického institutu letectví a kosmonautiky dokáží rostliny taktéž pohlcovat elektrosmog každodenně generovaný počítači, televizemi a dalšími elektrospotřebiči. Shrnuto a podtrženo, rostliny se v obýváků či v kanceláři vyplatí nejen jako dekorační prvek.

 

Aloe Vera

Aloe vera

Léčivé a antiseptické účinky dužiny z listů aloe vera známe jistě všichni. Věděli jste ale, že skvěle funguje i jako filtr vzduchu od chemických látek? Ze svého okolí pohlcuje především formaldehyd, toluen a benzen, nicméně zachycuje i další škodliviny. Tato rostlina není příliš náročná na údržbu a velmi dobře se množí, protože se skvěle hodí jako prostředek k rychlému zabydlení v nových prostorách.
 

Bambusová palma

Bambus je nejen krásný bytový doplněk – skvěle se uplatňuje jako lapač chemie uvolňované z nábytku, především tricglorethylenu, benzenu a formaldehydu. Čistí také ovzduší od amoniaku, který se vyskytuje ve většině čistících prostředků či hnojiv a dokáže silně naleptat sliznici.

 

Chamadorea

Chamadorea

Vysoká interiérová rostlina skvěle pohlcuje prachové částice, nicméně taktéž si poradí i s trichloretylenem, formaldehydem a dalšími chemikáliemi. Chamadorea ke svému růstu potřebuje především světlé stanoviště a pravidelné zvlhčování listů, jejichž kanálky fungují právě jako zmiňovaná filtrace.

Kamélie

Kamélie je jednou z mála kvetoucích pokojových rostlin s takto efektivními filtrovacími účinky. Pohlcuje především těžké kovy, rtuť a olovo. Podobně si s těmito látkami dokáže poradit i krásná pokojová růže.

 

Fíkus

Fikus

Fikus funguje podobně jako chamadorea. Pohlcuje prach i škodlivé látky obsažené především v tabákovém kouři či syntetických vláknech. Jeho listy však obsahují mléčnou šťávu s latexem, proto je tato rostlina nevhodná pro alergiky na latex. Fikus nesnáší změny teploty a potřebuje častější rosení, nicméně jinak se jedná o relativně nenáročnou rostlinu.

Banánovník

Tato úžasná rostlina svými velkými listy mimořádně zvlhčuje vzduch a zbavuje jej většiny chemických i prachových částic. Svojí filtrací nejúčinnější odstraňuje formaldehyd. Jedná se sice o náročnější rostlinu vyžadující vyšší teploty (zhruba 25°C), nicméně je to unikát, který si důkladnější péči zaslouží.

 

Datlová palma

Datlová palma

Tato rostlina nazývaná taktéž datlovník zakrslý nás zbaví především xylenu – jedovaté látky vyskytující se v tiskařských barvách a lakýrnických potřebách. Xylen poškozuje játra a ledviny, způsobuje útlum dechu a srdeční anemii a ve vyšší míře ničí náš centrální nervový systém. Datlová palma se tak nejvíce osvědčí v prostředí tiskáren, lakýrnických dílen a podobných prostor.

 

kaktusy

Kaktusy

Ačkoli bychom se jich podle východního učení feng-šuej měli v našich pokojích vyvarovat, kaktusy efektivně mírní elektrosmog. Patří tak především k televizi, počítačům či dalším často užívaným elektrospotřebičům.

 

Další skvělé tipy

Mimo výše vyjmenované rostliny známe zástupy dalších, které v našich interiérech zafungují podobně pozitivním efektem. Mezi nejpovolanější čističky chemikálií patří dracéna, filodendron, lopatkovec či ledviník, pro zvlhčení vzduchu volte spíše kapradinu, zelenec či voděnku. Tak si zajděte do květinářství či do botanické zahrady a udělejte něco pro své zdraví.

Další články