Nejlepší skútr si nekoupíte, ale půjčíte!

Čím dál tím víc velkoměst řeší dopravní zahlcenost svých center. Oslo chce do roku 2019 ve svém centru definitivně přejít na kola a veřejnou dopravu, od Prahy, přes New York až po Hamburk se ve městech zase přechází na systém, kdy do města budou moci jen auta s nízkými emisemi. A jako budoucnost městské dopravy se čím dál častěji ukazuje koncept sdílených vozidel, ať už to jsou auta, kola nebo třeba skútry.


Nevlastnit, ale sdílet

S vidinou snazšího, levnějšího a ekologičtějšího pohybu v moderním velkoměstě zakládala i parta mladých lidí z Berlína svůj start-up zvaný eMio. Jde o službu na sdílení elektrických skútrů, kde v aplikaci vidíte všechny skútry v okolí, které jsou k dispozici k využívání. Po nabití kreditu k jejich využívání – minuta vychází na 19 centů (cca 5 korun) – a ověření platného řidičského oprávnění můžete vyrazit. Jakmile skútr nebudete potřebovat, jen to ohlásíte aplikaci a může jej začít využívat někdo jiný.

Takový způsob dopravy pak je k vašemu okolí mnohem příjemnější – město není zaplavené množstvím nepoužívaných vozidel, protože skútr využíváte opravdu jen v okamžiku, kdy potřebujete. 

Několik zaměstnanců eMio navíc neustále kontroluje stav baterií a v případě potřeby jsou schopni je během několika minut vyměnit. Nedávno se jeden ze zakladatelů firmy, Haukem Feldvossem, zastavil v Praze a my jsme se během jeho krátké návštěvy stihli zeptat na vše kolem provozování městských elektroskútrů.

emio1

Jezdil jste na skútru ještě před založením eMio?
Ano, hodně. Vlastně jezdím jenom na skútru. To byl hlavní důvod, proč jsme eMio založili.

V Berlíně se vám daří a zařadili jste se mezi nejnadějnější start-upy. Chystáte se i do jiných měst?
Určitě se chystáme. Proto jsme přijeli k vám, protože si dokážeme představit naší službu i v některých českých městech. Potřebujeme další investory, protože spustit službu na novém místě vyžaduje poměrně vysoký kapitál a chvíli trvá, než se prostředky vrátí. Stále jsme jen start-up a všechno vyžaduje čas a peníze.

Už jste zjišťovali třeba potenciál Prahy?
Na tuhle otázku je ještě brzo. Spíše se nám vrací vzpomínky z naší poslední návštěvy, kdy jsme tady byli ještě jako studenti asi na deset dní. Ale popravdě si toho moc nepamatujeme. Hodně nám zachutnalo vaše pivo. (smích)

Vaše retro skútry jsou oblíbené u studentů. Pomohla vám sázka na design?
Lidem se to líbí a jsou velmi populární. Vsadili jsme na italský vespa styl, který reprezentuje mladý a uvolněný pohled na svět. Proto je název eMio složen z italského slova, které znamená „moje“. Itálie je také země, kde jsou skútry velmi populární. Představte si, jak jste na jihu u moře, nad vámi svítí sluníčko a svobodně se proháníte na dvou kolech v křivolakých uličkách. Chtěli jsme trošku tohoto pocitu přinést i do Berlína, popřípadě do dalších měst.

Takže nápad na sharingovou službu na skútry jste dostali v Itálii?
Ne, bylo to v létě v Berlíně. Potřebovali jsme se s přáteli někam rychle dostat a říkali jsme si, jak by bylo skvělé mít po ruce skútr. Napadlo nás, že bychom si mohli nějaký pronajmout, ale na celý den je to celkem drahé. V té době jsme všichni používali službu na sdílení aut, což nás inspirovalo. Začali jsme v červenci 2015 a nyní v Berlíně půjčujeme až 150 strojů a vyzkoušelo nás za prvních 6 měsíců přes 5000 zákazníků.

emio

To vypadá, že jste nastartovali evoluci městské dopravy.
Myslím, že ano. Teď jde hlavně o vyplnění mezery mezi sdílením aut a kol. Skútr do města prostě pasuje, je hodně praktický. Do budoucna bude určitě významnějším městským dopravním prostředkem než auta, která jsou zbytečně veliká, zvlášť když se v nich veze jenom jedna osoba. Když mám k dispozici levnější, šetrnější a rychlejší řešení, tak proč jezdit autem?

Jak stíháte pokrývat tak velký zájem o vaši službu?
Stíháme, ale je to dost práce. (smích) Fakt hodně. Přes léto to jsou jak dva plné úvazky.

Ale přes zimu si určitě odpočinete, to moc lidí na skútru nejezdí.
To máte pravdu. Máme pouze devítiměsíční sezónu. Začínáme v březnu a končíme v listopadu. Přes zimu skútry uskladníme a opravujeme.

Jaké je to procházet se městem a všude potkávat vaše červené skútry?
Lidé mě na ulici dokonce poznávají. (smích) Dělám si legraci. Jdu třeba vyměnit baterii nebo něco na skútru opravit a sotva ho dám do pořádku, už na něj někdo nasedá. To je skvělý pocit.

Zatím váš projekt zní bezchybně, ale na nějaké problémy jste museli narazit. Co bylo nejhorší při vašich začátcích?
V první řadě jsme museli získat peníze na nákup skútrů. Údržba taky není jednoduchá, a když máte na starosti 150 skútrů, vždy se najde něco, co je potřeba řešit. Dále jsme museli sehnat někoho, kdo by nám skútry pojistil, což vyjde průměrně na 70 EUR na rok. To nese určité riziko, protože nikdy nemůžete vědět, co za člověka na skútru právě sedí. Někteří mladí zákazníci nemají tolik naježděno a chybí jim zkušenosti.

Myslíte si, že elektromobilita změní tvář Berlína?
Už se to děje. Elektrická auta ještě nejsou tolik zaběhnutá, ale hodně lidí jezdí na kolech a teď i na našich elektrických skútrech. Jsme hodně vidět, protože lidi se na nich často fotografují a pak se chlubí na sociálních sítích. V Berlíně sdílení skútrů stále roste a má veliký potenciál. To je dobrou základnou i pro investice. Ekologie a šetrnost je budoucnost dopravy.

Další články