Jak si v prvním roce vedla nejmodernější nabíjecí stanice v ČR?

Ještě před rokem dělala cesta z Prahy do Brna vrásky na čele téměř všem majitelům elektromobilů. Obavy z cesty mezi dvěma největšími městy České republiky se ale řidičům ekologicky šetrných vozů rozplynuly 24. června 2016. Tehdy společnost E.ON otevřela na devadesátém kilometru dálnice D1 u Vystrkova první dobíjecí stanici v České republice, jejíž součástí je Tesla Supercharger.


E.ON RÁDCE: KOLIK STOJÍ NEJLEVNĚJŠÍ ELEKTROMOBIL? CENA VÁS PŘEKVAPÍ

Omezený dojezd a nízký počet nabíjecích stanic bývá největším strašákem při koupi elektromobilu. Automobilky, dodavatelé energií i vlády jednotlivých států proto pracují na tom, jak rozšířit síť dobíjecích míst. Jedním z nejvýznamnějších počinů se v tomto směru stalo loňské otevření E.ON nabíjecí stanice ve Vystrkově u Humpolce.

vystrkov

Tato dobíjecí stanice je strategicky umístěna v blízkosti obousměrného sjezdu z dálnice D1 a zároveň leží v blízkosti rušného tahu Havlíčkův Brod, Humpolec, Pelhřimov, České Budějovice. Nabíjecí stanice je otevřena čtyřiadvacet hodin denně, sedm dní v týdnu. Po roce nepřetržitého provozu se dá fungování stanice poměrně objektivně zhodnotit.

E.ON RÁDCE: KOLIK STOJÍ NEJLEVNĚJŠÍ ELEKTROMOBIL? CENA VÁS PŘEKVAPÍ

Dobíjecí stanice je vybavena šesti nabíjecími místy Tesla Supercharger a pěti dalšími stojany, umožňujícími nabíjení elektromobilů z běžné zásuvky, čímž se řadí mezi ty největší a nejmodernější dobíjecí stanice v celé Evropě. Dalším unikátem této stanice je přítomnost hned dvojice trafostanic. Díky tomu je možné v krátkém časovém úseku reagovat na přicházející technologie a navýšit kapacitu stojanů na „vyšší rychlost“.

 

80 % za 30 minut

 Průměrná doba jedné návštěvy trvá zhruba 30 minut. Tato krátká doba postačí k tomu, aby se baterie elektromobilu nabila na 80 %. Čistě teoreticky by tak dokázala tato jediná dobíjecí stanice nabít na 80 % za jediný den čtvrtinu všech elektromobilů pohybujících se po České republice. Stanice je navíc schopna krom elektromobilů obsloužit i hybridy, kombinující elektromotor se spalovacím agregátem. Denně se u dobíjecích stojanů vystřídá zhruba dvacet řidičů. Mezi nejčastější zákazníky stanice patří řidiči populárních elektromobilů Nissan Leaf, BMW i3 a pochopitelně i vozy značky Tesla.

vystrkov

 

Design stanice táhne

Není to ale jen technická vyspělost, co k dobíjecí stanici láká pozornost řidičů. Dobíjecí stanice svým zákazníkům nabízí i pohodlí v podobě kávy, bezplatného wi-fi připojení nebo možnosti dobít si svůj mobilní telefon. Možná nejvýraznějším prvkem celé stanice se ale stal její design. Díky moderně pojatému řešení celé konstrukce včetně venkovního posezení se vystrkovská stanice řadí mezi ty nejvzhlednější nabíjecí stanice světa, což oceňují i její návštěvníci. „Nabíjecí stanice ve Vystrkově je skvělé místo. Takhle hezky vybavenou nabíjecí stanici, jako je tady, v Německu nemáme,“ řekl našemu redaktorovi německý návštěvník stanice, během zastávky závodu elektromobilů eTourEurope, jehož dějištěm se vystrkovská nabíjecí stanice stala před několika dny.

Vzhledem k tomu, že se v Evropě obecně očekává nárůst počtu elektromobilů, můžeme se  určitě těšit na další podobné nabíjecí stanice.

E.ON RÁDCE: KOLIK STOJÍ NEJLEVNĚJŠÍ ELEKTROMOBIL? CENA VÁS PŘEKVAPÍ

Další články