Nejstarší žárovka na světě svítí už přes 114 let


V kalifornském městečku Livermore je ulice East Avenue. Právě tam se už desetiletí nachází hasičská zbrojnice číslo 6. A v ní už 114 let svítí stejná žárovka.

Klasická vláknová žárovka byla vyrobena společností Shelby Electric Company někdy na přelomu 19. a 20. století. Místnímu hasičskému sboru ve městečku Livermore v Kalifornii ji roku 1901 daroval Dennis Bernal, majitel místní energetické společnosti.

Původně měla výkon 60 wattů, ale dnes už svítí pouze čtyřmi watty. Jde oficiálně o nejstarší známou funkční žárovku, díky čemuž si vysloužila i vlastní zápis v Guinessově knize rekordů. Kromě ní ale funguje v různých částech v USA i několik dalších více než stoletých žárovek.

O nejstarší žárovce světa v livermorské hasičské zbrojnici už vzniklo několik filmů a dokumentů. V historii i současnosti městečka má své nezastupitelné místo. Je dokonce tak důležitá, že má i svůj vlastní web www.centennialbulb.org, kde lze živě sledovat, jak právě svítí.

Podle dobových propagačních materiálů se tato žárovka ve své době prodávala za přibližně 40 centů. V přepočtu na dnešní hodnotu by to bylo přibližně $10 neboli 220 Kč. Nejdražší žárovky značky Mazda se ale tehdy prodávaly třeba i za $2.20, v přepočtu na dnešní hodnotu by to bylo asi $53 (přibližně 1170 Kč).

Jak vidíte, dnešní ceny žárovek se příliš neliší od těch historických. Jen technologie se změnila. Vláknové žárovky už jsou několik let passé a na jejich místo nastoupily šetrné zářivky, případně LED žárovky. Jsou totiž výhodnější pro všechny strany. 

Nabízejí stejnou nebo lepší svítivost jako původní vláknové žárovky, ale jsou výrazně efektivnější. Nepřeměňují totiž většinu elektřiny v teplo, nýbrž ve světlo. Díky tomu mají i nižší spotřebu a snižují tak domácnostem, firmám i městům účty za elektřinu.

Na druhou stranu se zatím nemohou těšit takové pozornosti a úctě jakou má 114letá žárovka v Livermore. Dost možná jde o jedinou žárovku na světě, která měla vlastní narozeninovou párty – už dvakrát, u příležitosti 100. výročí v roce 2001 a 110. výročí v roce 2011.

Další články