Nejzelenější města, která stojí za návštěvu

Více než dvě třetiny Evropanů žijí ve městech a jejich okolí a právě tyto oblasti čelí mnoha výzvám z hlediska životního prostředí. S posunem k zelenějšímu životnímu stylu, s důrazem na ochranu klimatu a změny světové energetické politiky se evropská města přizpůsobují vizi společné udržitelnosti. Pojďme se proto podívat na několik měst, která jdou příkladem na cestě k zelenějším zítřkům.


Bristol, Velká Británie

bristol

Bristol je rušné město se zelenou vizí, které vychází ze svých středověkých kořenů. Evropské nejzelenější město roku 2015 nejefektivněji zachází s elektřinou a uhlíkovými zplodinami v celé Velké Británii. Je to město, kde každý pátý jde do práce pěšky, počet cyklistů v ulicích se za posledních pár let zdvojnásobil a více než devět tisíc lidí je zaměstnáno v provozech s nízkou emisní produkcí. Bristol je vzorem pro jiná města, zvlášť v dopravě a energetice. S jednou nohou na venkově podporuje zelená řešení, udržitelnost a dává místním organizacím možnosti, jak uzpůsobit tamní prostor. Od ulic přívětivých pro cyklisty, místních klimatických iniciativ a znovu získaných komunitních míst po zelené technické zázraky a horkovzdušné balóny poháněné sluneční energií – to vše můžete v Bristolu najít.

Reykjavík, Island

rejkjavík

Přímořské hlavní město Islandu je často nazýváno Mekkou obnovitelné energie. A je pro to dobrý důvod: Reykjavík naplňuje všechny svoje elektrické a vytápěcí nároky pomocí obnovitelných zdrojů. Je průkopníkem geotermální energie, která vytápí až 95 % města. Ale není to jen o používání světově největšího geotermálního systému vytápění. Pýchou města je také nejekologičtější konferenční centrum na světě společně s velmi malým znečištěním a také neuvěřitelně čistá voda z kohoutku. Reykjavík tak směruje Island k tomu, aby se stal první zemí, která se spoléhá jen a pouze na elektřinu z obnovitelných zdrojů. Tomu se říká snít ve velkém.

Lublaň, Slovinsko

lublan

Lublaň se po období zátěže auty a hustého provozu stala domovem kol a hromadné dopravy, tady ale zelená transformace nekončí. Evropské nejzelenější město roku 2016 snížilo své emise oxidu uhličitého uzavřením centra města pro motorová vozidla, zavedením služby s veřejnými koly, propagací elektromobility a tankováním autobusů hromadné dopravy zemním plynem. Za zmínku také stojí, že Lublaň je známá pro svou velmi kvalitní kohoutkovou vodu, která se nijak neupravuje a v létě osvěžuje návštěvníky města prostřednictvím veřejných fontánek. To ale pořád není všechno. Lublaň si dává velký pozor na energetickou efektivitu. Nejenže v ní přišli s dálkovým vytápěním, ale také poskytli vozidla s pohonem na zemní plyn pro veřejné společnosti a vyměnili téměř 14 tisíc pouličních lamp za LED diody. Malý povrch, velká udržitelnost. To je všeříkající.

Malmö, Švédsko

malmo

Malmö povstalo z průmyslového popela jako fénix životního prostředí. Kdysi těžce znečištěná oblast se postavila na nohy a přetvořila se v místo zasvěcené ekologii. Nejzelenější částí Malmö je Západní přístav, který prakticky spotřebovává jen obnovitelnou energii získanou ze slunce, větru a vody. Botanická zahrada Augustenborg má největší střešní zahrady s rozlohou 9,5 tisíce metrů čtverečních. Do roku 2031 by mělo 30 % lidí dojíždějících do práce využívat udržitelné způsoby transportu: chůzi, šlapání na kole a hromadnou dopravu. Moderní prvek ekologické recyklace umožňuje převoz zbytků jídla podzemním systémem, který drží popelářská auta pryč od vilových čtvrtí. A to je jenom začátek zeleného seznamu Malmö.

Kodaň, Dánsko

Kodan

Kodaň, často přezdívaná „cyklistův sen“, je městem, kde je těžké se nechovat ekologicky. Úspěšně totiž zkombinovala udržitelná řešení s růstem a vysokou kvalitou života, a tak není divu, že získala titul Evropského nejzelenějšího města roku 2014. Kodaň má, díky dlouhé historii zeleného směřování, zelené oázy, rozlehlé prostory a nejlepší cyklistickou infrastrukturu na světě. Pouze kolem 30 % kodaňských domácností vlastní auto. Není se čemu divit: město má víc než 350 km cyklostezek, přičemž jsou semafory nastaveny tak, aby zvýhodňovaly milovníky kol. Město má také jednu z nejčistších vod na světě a velký potenciál (i spotřebu) pro výrobu organických potravin. Také je v Kodani celá řada udržitelných hotelů, z nichž má 71 % oficiální ekocertifikát. Udržitelnost v Kodani není otázkou volby. Je to životní styl.

Další články