Kdo se vloni spolehl na obnovitelnou energii?

Rekordy! Rekordy! Rekordy, kam se člověk podívá. Ne, nemluvíme o olympijských hrách v Riu. Chcete si tipnout? Při pohledu na obrázek by to pro vás nemělo být těžké. Dali jsme dohromady rekordy z oblasti obnovitelné energetiky. Věříme, že některé z nich budou v blízké budoucnosti zapomenuty. Proč? Protože doufáme, že rekordů v budoucnu přijde mnohem víc a zastíní ty z roku 2016.


Upínáme pozornost k novému energetickému světu. To proto můžou čtenáři na našem blogu najít články o energetickém přechodu. Všechny rekordy vzpomínané níže se nejspíš nechaly inspirovat z jiných, podobných příběhů. Jsme si ale vědomi, že tohle není štafetový souboj na olympiádě. Prostě nebudeme zastavovat po předávce. Všichni bychom měli pokračovat ve vyhlížení nového energetického světa.

Uruguay

Naše první rekordní země je z jihoamerického kontinentu. Obnovitelné zdroje produkují 94,5 % elektřiny Uruguaye. Dnes jsou tam ceny energie nižší než dřív. Je to velké plus pro Uruguay v její udržitelnosti a ekonomice. Ramón Méndez, šéf vládní klimatické politiky, rád vyzdvihuje finanční zisky: „Pochopili jsme, že obnovitelnost je především záležitostí finančního byznysu.“ Společně se starými uruguayskými vodními elektrárnami přispěly v posledních letech velké investice do biomasy a větrné a solární energetiky ke zvýšení podílu těchto zdrojů v celkovém součtu na 55 %. Pro porovnání, světový průměr činí 12 %, v Evropě potom 20 %.

vny

Paraguay

Zůstaňme v Jižní Americe a podívejme se na Paraguay. 90 % paraguayské elektřiny se vyrábí v jedné obrovské vodní elektrárně na přehradě Itaipu, která se nachází v blízkosti brazilské a argentinské hranice. Elektrárna poskytuje energii jak pro Paraguay, tak i pro sousední Brazílii. Přehrada Itaipu vyrábí elektřinu o 55 % levněji než jiné elektrárny v této oblasti. Tato úspora nemá ve světě obdoby.

Kostarika

Nyní se vydáváme na sever z Paraguaye do překrásné kostarické přírody. V loňském roce tam měli rekordní šňůru 94 dnů, kdy k výrobě energie nepoužili fosilní paliva. Na tomto úspěchu se z velké většiny podílí vodní elektrárny (78 %), ale za zbytek jsou taky zodpovědné elektrárny užívající obnovitelné zdroje, jmenovitě geotermální (12 %) a větrné (zbývajících 10 %). S tímto čtyřiadevadesátidenním rekordem v kapse si Kostarika stanovila cíl vyrábět do roku 2021 elektřinu pouze z obnovitelných zdrojů.

ksaka

Island

Nadešel čas překročit Atlantik, ale dáme si menší pauzu a zadíváme se na polární záři na naší cestě za rekordy. Island má přírodní geotermální a vodní zdroje. Takže je to výjimečná vodní krajina a krásné místo ke krátké pauze. Výhodou Islandu je, že je zemí sopek, tudíž využívá geotermální energii k 85% pokrytí nároků na vytápění a v kombinaci s vodními elektrárnami zvládne pokrýt i veškerou poptávku po elektřině. Díky tomu je největším producentem zelené energie na jednoho obyvatele na světě. Může i to být důvodem jejich úspěchu na Euru 2016?

sland

Skotsko

Naše hledání rekordů pokračuje z jednoho ostrova na druhý. „Lang mey yer lum reek“ je stará skotská průpovídka, která znamená „Nechť se z vašeho komína dlouho kouří“, neboli „Žijte dlouho a blaze“. To je ale všechno minulostí, vzhledem k tomu, že Skotové vyrobili v roce 2016 57,7 % jejich elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Portugalsko

Právě jsme přijeli do jižní Evropy. Portugalsko fungovalo čtyři dny po sobě pouze na obnovitelnou energii. Tento stosedmihodinový počin začal ráno 7. května a skončil za středečního podvečera 11. května letošního roku. Mohl za to optimální mix solárních, větrných a vodních elektráren.

Lesotho

Lesotho získává 100 % svojí elektřiny z kaskády vodních přehrad, která vyrábí tolik energie, že ji může Lesotho vyvážet do Jižní Afriky. Lesotho je v současnosti držitelem rekordu na africkém kontinentu. Následující fotografie zobrazuje monumentální přehradu v Lesothu.

lsh

Bhútán

Z asijského kontinentu máme také jednu rekordní zemi. Přímo na úpatí Himalájí leží Bhútán, jehož bohaté zdroje vodní energie vyrábí tolik elektřiny, že je její nadbytek posílán za hranice a představuje 40 % exportu této země.

Doufáme, že jste si užili náš výlet kolem rekordního energetického světa. Obnovitelné zdroje jsou budoucností. V tomto článku jsme se zaměřovali na země pod 10 milionů obyvatel. Pro větší země je těžší dosáhnout stejných výsledků, ale doufáme, že se také začnou brzy těžit z předností, jaké obnovitelná energetika skýtá. My si přejeme, aby štafeta obnovitelnosti putovala dál, a k nám se tak dostávaly rekordy z více a více míst.

Další články